КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
28/09/2011 първо гласуване
: Законопроект за съхранение на въглероден диоксид в земните недра, № 102-01-62, внесен от Министерски съвет на 28.09.2011 г..
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Законопроект за съхранение на въглероден диоксид в земните недра, № 102-01-62, внесен от Министерски съвет на 28.09.2011 г..
На свое извънредно заседание, проведено на 4 ноември 2011 г., Комисията по околната среда и водите, под ръководството на г-жа Искра Михайлова – Председател на Комисията, разгледа Законопроект за съхранение на въглероден диоксид в земните недра, № 102-01-62, внесен от Министерски съвет на 28.09.2011 г, разпределен на Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм като водеща.
На заседанието присъстваха: от Министерството на околната среда и водите - г-жа Евдокия Манева, заместник-министър, от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма – г-жа Диана Янева, директор на дирекция „Природни ресурси и концесии” и експерти от същата дирекция, както и проф. Васил Балинов от Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски” и представители на неправителствени организации.
Заседанието беше открито от председателя на Комисията, която съобщи за освобождаването на двама члена от състава на Комисията по околната среда и водите, поради избирането им за кметове, обяви Дневния ред на заседанието, който се прие единодушно и даде думата на представителите на МИЕТ за представяне на внесения законопроект.
Законопроектът и мотивите за неговото внасяне бяха подробно представени от г-жа Д. Янева.
Проектът на Закон за съхранение на въглеродния диоксид в земните недра е разработен в съответствие с Директива 2009/31 ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. относно съхранението на въглероден диоксид в геоложки формации и за изменение на Директива 85/337/ЕИО на Съвета, директиви 2000/60/ЕО, 2001/80/ЕО, 2004/35/ЕО, 2006/12/ЕО и 2008/1/ЕО и Регламент (ЕО) № 1013/2006 на Европейския парламент и на Съвета.
Съобщението на Комисията от 10 януари 2007 г. „Ограничаване на глобалното изменение на климата до 2 градуса по Целзий – Пътят до
2020 година и след това” уточнява, че, в контекста на планираното намаление на емисиите на парникови газове в световен мащаб с 50 на сто до 2050 г., до 2020 г. е необходимо намаление с 30 на сто на емисиите на парникови газове в развития свят, което до 2050 г. да достигне 60-80 на сто. Съобщението посочва още, че това намаление е технически изпълнимо и че ползите значително надхвърлят разходите, но и че за да бъде изпълнена тази цел, трябва да бъдат приложени всички варианти за смекчаване на проблема.
Увеличената концентрация на въглероден диоксид (СО2) в атмосферата в резултат от преработването и използването на изкопаеми горива и свързаните с това глобални климатични промени са все повече част от политическия дневен ред. Независимо от увеличаването на енергията от възобновяеми източници изкопаемите горива, в частност въглищата, ще продължават да бъдат основен източник на енергия още известно време.
Улавянето на въглероден диоксид и съхраняването му в геоложки формации (УСВ) е междинна технология, която ще допринесе за справяне с последиците от изменението на климата. То се състои в улавяне на СО2 от промишлени инсталации, преноса му до място за съхранение и инжектирането му в подходяща подземна геоложка формация с цел постоянно съхранение.
По предварителни изчисления, извършени с цел оценка на въздействието на директивата и посочени в направената от Комисията оценка на въздействието, до 2020 г. могат да бъдат съхранени седем милиона тона СО2, а до 2030 г. – до 160 милиона тона, като се изхожда от предположението за 20-процентно намаление на емисиите на парникови газове до 2020 г., както и при условие че се получи помощ от УСВ от частни, национални и общностни източници и се докаже, че тази технология е безопасна за околната среда. Избегнатите емисии СО2 през 2030 г. биха могли да съставляват около 15 на сто от необходимото намаление в Европейския съюз (ЕС).
Улавянето и съхранението на СО2 се насърчава като технологично решение за намаляване на емисиите парникови газове. Това е процес, при който СО2 се улавя и транспортира до място, където се инжектира дълбоко под земята за дългосрочно, безопасно и сигурно съхранение.
Европейският съюз направи улавянето и съхранението на СО2 свой приоритет чрез рамковите си програми. Новата директива на ЕС за геоложко съхранение на СО2 (Directive. 2009/31/ЕС), договорена като част от пакета документи на ЕС за климата и енергетиката (IP/09/628), определя законовата рамка за улавянето и съхранението на СО2, която прави възможно безопасното му използване в Европа.
Пълноправното членство на България в ЕС изисква участието на страната при осъществяването на една от основните политики на ЕС във връзка с ограничаване измененията на климата и предотвратяване на сериозни материални и икономически щети.
Основна цел на законопроекта е пълното и постоянно задържане на въглеродния диоксид в местата за съхранение по такъв начин, чрез който да бъдат предотвратени или отстранени отрицателните последици за околната среда и човешкото здраве чрез установяване на правна рамка за безопасно за околната среда съхранение на въглероден диоксид в геоложки формации, което да даде принос в борбата с изменението на климата (чл. 1 от Директива 2009/31).
Този закон следва да се прилага по отношение на съхранението на СО2 в геоложки формации на територията на страната, в изключителната икономическа зона в Черно море и на континенталния й шелф.
Законът не се прилага по отношение на проекти с планиран общ капацитет на съхранение под 100 килотона, извършвани с цел научни изследвания, разработване или изпитване на нови продукти и процеси.
Едно от основните условия за затваряне е съхраняваният въглероден диоксид да бъде напълно и постоянно задържан, мястото на съхранение да е запечатано и съоръженията за инжектиране да са преместени.
Съгласно чл. 39 от Директива 2009/31 до 25 юни 2011 г. държавите членки въвеждат в действие законовите, подзаконовите и административните разпоредби, съобразени с директивата. Държавите членки са задължени незабавно да съобщят текста за новите разпоредби на Комисията.
С оглед недопускане налагането на финансова санкция за България, която е в размер 777 000 евро, предложеният законодателен акт следва да се приеме в кратки срокове.
В законопроекта са предвидени и административнонаказателни разпоредби, като санкциите, които ще се налагат, са в размер от 50 000 до 200 000 лв.
Като цяло, очакваните резултати от прилагането на Закона за съхранение на въглеродния диоксид в земните недра, по предварителни изчисления, извършени за оценка на въздействието на директивата и посочени в направената от Комисията оценка на въздействието са, че до 2020 г. могат да бъдат съхранени 7 милиона тона СО2, а до 2030 г. – до 160 милиона тона, като се изхожда от предположението за
20-процентно намаление на емисиите на парникови газове до 2020 г., както и при условие че се получи помощ за улавянето и съхранението на СО2 от частни, национални и общностни източници и се докаже, че тази технология е безопасна за околната среда. Избегнатите емисии СО2 през 2030 г. биха могли да съставляват около 15 на сто от необходимото намаление в ЕС.
За прилагането на новата уредба съгласно вносителите, не са необходими финансови средства и тя няма да доведе до пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет.
Отношение по законопроекта взеха: проф. Балинов, който посочи, че няма друга сериозна алтернатива относно въглеродния диоксид за намаляване на емисиите на парникови газове от тази за неговото складиране и подчерта, че няма да можем да оползотворяваме основните си ресурси от въглища, без прилагане на подземното съхранение на СО2; н.п. Г. Божинов, който съобщи, че такива разговори със специалисти са водени от много време преди директивата и попита какви са резултатите от предвижданите проучвания, вкл. математическото моделиране за определяне на очакваните процеси от подземното складиране на въглеродния диоксид, на което получи отговор от страна на проф. Балинов, че предвижданите изследвания и реализация на национална програма не са извършени, като сегашното ръководство на МОСВ има положително отношение към тях; н.п. П. Курумбашев, който обърна внимание, че не можем да сме така категорични за липсата на алтернативи, посочвайки текст от Директивата, който дава свобода на страните сами да определят възможностите за това съхранение, вкл. и да не го извършват и подчерта, че трябва да сме много внимателни в подхода си по този въпрос, като такива действия за съхранение са по-подходящи за страни с естествени находища на природен газ; н.п. Л. Тошев, който посочи, че има и други методи за намаляване на емисиите – залесяване, аквакултури и др. екологични методи, като изрази опасения от възможността за изнасяне на втечнения газ, каквито природни случаи вече е имало; зам.-министър Манева, която обърна внимание, че в Закона за опазване на околната среда се предвиждат конкретни текстове за оценка на въздействието от такива действия по този законопроект, така че от гледна точка на МОСВ има и ще има механизми и лостове за категорична оценка при проучванията за рисковете за околната среда и човешкото здраве; г-н Ковачев от Коалиция на НПО по измененията на климата „Зелена политика”, който смята, че предлаганата технология няма да реши проблемите с климата, може да се оскъпи електроенергията, както и очаквани проблеми след приключване на експлоатацията на хранилищата за съхранение; г-жа И. Михайлова, която призова ограничаване на дискусията в рамките на предложения законопроект и отправи въпрос относно лирсата на текст, с който да се гарантира избягването на рискове за околната среда и хората, на което последва отговор от страна на г-жа Манева, че се предвижда прецизиране на текстове в ЗООС относно такива проучвания.
Председателят на КОСВ представи становището на отдел „Европейско право”, в което са посочени хармонизираните изисквания на директивата и са направени някои бележки, които ще се отразят за второ четене.
След проведената дискусия, Комисията по околната среда и водите с 5 гласа „за”, 1”против” и 6”въздържали се” не подкрепи законопроекта и изразява следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроект за съхранение на въглероден диоксид в земните недра, № 102-01-62, внесен от Министерски съвет на 28.09.2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИСКРА МИХАЙЛОВА