КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
04/10/2012 първо гласуване
Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, №202-01-57, внесен от Министерски съвет на 18.09. 2012 г. .
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, №202-01-57, внесен от Министерски съвет на 18.09. 2012 г. .
На свое редовно заседание, проведено на 04.10. 2012 г., Комисията по околната среда и водите под ръководството на г-жа Искра Михайлова – Председател на Комисията, разгледа на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, № 202-01-57, внесен от Министерски съвет на 18.09. 2012 г. .
От Министерството на околната среда и водите на заседанието присъстваха: г-жа Нона Караджова - министър, г-жа Ивелина Василева – зам.- министър и г-н Иван Ангелов – директор на дирекция „Опазване чистотата на въздуха”.
От името на вносителя законопроекта и мотивите за неговото внасяне бяха представени от г-н Ив. Ангелов.
Със законопроекта се цели на първо място транспониране на изисквания на разпоредбите на Директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. относно емисиите от промишлеността, наричана по-нататък „Директива 2010/75/ЕС”, (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването) както следва:
- С разпоредбите на Глава ІІІ „Специални разпоредби за горивни инсталации”, и Приложение V - във връзка с разработване на нова наредба за въвеждане на норми за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата от големи горивни инсталации (ГГИ), от 1 януари 2016 г. се въвеждат нови, по-строги норми за допустими емисии (НДЕ) на прах, серен диоксид и азотни оксиди в атмосферния въздух от горивни инсталации с номинална топлинна мощност, равна или по-голяма от 50 мегавата;
- С член 32 от същата глава се предвижда разработването и изпълнението на Преходния национален план за поетапно привеждане на ГГИ в съответствие с изискванията на Директива 2010/75/ЕС. Този план дава възможност, при спазване на определени изисквания, за използване на дерогация в периода между 2016 г. и 2020 г. по отношение прилагането на НДЕ по директивата за ГГИ, включени в него. Планът се разработва от Министерството на околната среда и водите и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и се приема от Министерския съвет преди да бъде изпратен за одобряване от Европейската комисия;
- В член 4, параграф 1, ал. 2 и 3 (свързани с глава V „Специални разпоредби за инсталации и дейности, при които се използват органични разтворители”) е използвана предвидената в директивата възможност за дерогация от изискването за прилагане на разрешителен режим за инсталациите от посочения обхват, при което се въвежда облекчена процедура по регистрация, чрез уведомление от оператора до компетентния орган (регионалните инспекции по околната среда и водите), за намерението му да експлоатира дадена инсталация. Директорът на съответната регионална инспекция по околната среда и водите, на чиято територия са разположени инсталациите, създава и поддържа публичен регистър. Процедурата по регистрация е съгласувана с Българската стопанска камара и с Конфедерацията на работодателите и индустриалците в Република България на етап междуведомствена работна група.
- Чрез член 79 (Санкции) се въвеждат санкции във връзка с новите разпоредби.
На второ място е актуализирането и прецизирането на терминологията и разпоредбите, свързани с прилагането на подзаконовите нормативни актове, включително по отношение на флуорираните парникови газове (ФПГ) и летливи органични съединения (ЛОС).
С измененията на закона се предвижда и включване на разпоредба за възможността за предоставяне на документи и информация по ЗЧАВ по електронен път, както и отмяна на някои разпоредби, като са предложени мерки за изпълнение от Плана за действие за намаляване на административната тежест с времева рамка 2012-2014 г., приет с решението по Протокол № 25 от заседанието на Министерския съвет на 27 юни 2012 г.
Като цяло, очакваните резултати от прилагането на законопроекта са: транспониране изискванията на Директива 2010/75/ЕС по отношение на контрола на емисиите от ГГИ и определени инсталации с използване на разтворители; разработване от страна на Министерството на околната среда и водите и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и одобряване от Министерския съвет на Преходен национален план за ГГИ; подобряване на контрола по отношение на използването на ФПГ и емисии на ЛОС от неподвижни източници (бензиностанции и инсталации и дейности с използване на разтворители) и намаляване на административната тежест по отношение на обмяната на документи и информация по ЗЧАВ чрез подаването им по електронен път.
Представено беше и положително становище на отдел „Европейско право” с препоръки за някои прецизирания на текстове, както и становище на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, подкрепящо законопроекта.
Н.п. Джевдет Чакъров изказа становище в подкрепа на законопроекта.
Председателят на Комисията отправи покана за други предложения по него, след което прекрати дискусията и обяви процедура на гласуване.
След проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите с 12 гласа „за”, без ”против” и ”въздържали се”, единодушно подкрепи законопроекта и изразява следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, № 202-01-57, внесен от Министерски съвет на 18.09. 2012 г. .
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИСКРА МИХАЙЛОВА