Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
22/10/2009

    Законопроект за ратифициране на Договора за предоставяне на данни от Европейския център за далечно опознаване и проследяване корабите /LRIT/ на Изпълнителна агенция „Морска администрация”, № 902- 02 - 11, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2009 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ

    ДОКЛАД

    Относно: Законопроект за ратифициране на Договора за предоставяне на данни от Европейския център за далечно опознаване и проследяване корабите /LRIT/ на Изпълнителна агенция „Морска администрация”, № 902- 02 - 11, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2009 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 22. 10. 2009 г. Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения разгледа законопроект за ратифициране на Договора за предоставяне на данни от Европейския център за далечно опознаване и проследяване корабите /LRIT/ на Изпълнителна агенция „Морска администрация”, № 902 – 02 – 11, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2009 г.
    Законопроектът беше представен от г-н Петър Киров – зам. изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Морска администрация”.
    На осемдесет и първата си сесия Комитетът по морска безопасност (MSC) на Международната морска организация (IMO) с Резолюция MSC.202(81) прие допълнения на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море (SOLAS), с които се предвижда изграждане и задължително използване на Световната система за далечно опознаване и проследяване на корабите (LRIT). С новото правило 19-1 на глава V „Безопасност на корабоплаването" се уреждат изискванията към оборудването на морските кораби и бреговите съоръжения, съставляващи Световната система за събиране и разпространение на информация за местоположението на корабите, с цел повишаване сигурността на корабоплаването, предотвратяване на терористични актове, както и повишаване на безопасността и предпазване на морската среда от замърсяване.
    С това допълнение на SOLAS всички правителства, които са страни по конвенцията, включително правителството на Република България, следва да създадат или да се присъединят към център за данни от LRIT, който да обслужва корабите и институциите на съответната държава.
    На заседанието си от 1-2 октомври 2007 г. Европейският съвет изрази съгласието си за създаване на център на Европейския съюз за данни от далечното опознаване и проследяване на корабите, който ще се управлява от комисията в сътрудничество с държавите членки чрез Европейската агенция за морска безопасност (EMSA).
    На 11 декември 2008 г. Европейският съвет прие резолюция, с която се допълват и уреждат някои неразрешени въпроси и по-конкретно проблемите, свързани с отвъдморските територии и с трети държави, както и с финансирането на допълнителни доклади LRIT.
    На проведените работни срещи между EMSA и администрациите на страните - членки на Европейския съюз, Норвегия и Исландия с компетентност в тази област, беше разгледана, обсъдена и одобрена формата на договор (Conditions of use). Всяка от администрациите на държавите - членки на Европейския съюз, Норвегия и Исландия трябваше да сключи такъв договор с EMSA. Договорът е стандартен и еднакъв за всяка от страните, използващи услугите на Европейския център. С това се осигурява интегрирането на корабите, плаващи под знамето на всяка страна в LRIT системата, обмена на данните от LRIT с другите центрове, изградени от другите администрации, и използването на LRIT информацията, приета от тези центрове. При подписване на договора всяка държава прави вноска в EMSA в размер 3000 евро (чл. 9, т. 7 от договора).
    Договорът за предоставяне на данни от Европейския център за далечно опознаване и проследяване на корабите (LRIT) на Изпълнителна агенция „Морска администрация" е подписан от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Морска администрация" на 17 юни 2009 г. в Лисабон.
    Тъй като Договорът за предоставяне на данни от Европейския център за далечно опознаване и проследяване на корабите (LRIT) на Изпълнителна агенция „Морска администрация" предвижда финансови задължения за българската администрация, е необходимо на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 от Конституцията на Република България той да бъде ратифициран със закон от Народното събрание.
    След проведената дискусия и изказаните мнения Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения единодушно с 12 гласа „ЗА”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на Договора за предоставяне на данни от Европейския център за далечно опознаване и проследяване корабите /LRIT/ на Изпълнителна агенция „Морска администрация”, №902-02-11, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2009 г.

    На основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения предлага да бъде приет и на второ гласуване на същото заседание следния:

    Проект

    Закон

    за ратифициране на Договора за предоставяне на данни от Европейския център за далечно опознаване и проследяване на корабите ( LRIT) на Изпълнителна агенция „Морска администрация”

    Член единствен. Ратифицира Договора за предоставяне на данни от Европейския център за далечно опознаване и проследяване на корабите (LRIT) на Изпълнителна агенция „Морска администрация”, подписан на 17 юни 2009 г. в Лисабон.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:

    ИВАН ВЪЛКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума