КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
05/11/2009
Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2010 г., № 902 - 01 - 37, внесен от Министерски съвет на 29. 10. 2009 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 05. 11. 2009 г. бе обсъден Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2010 г., № 902 - 01 - 37, внесен от Министерски съвет на 29. 10. 2009 г.
На заседанието присъстваха г-н Александър Цветков – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, заместник-министрите на транспорта, информационните технологии и съобщенията г-н Първан Русинов, г-н Камен Кичев и г-н Ивайло Московски; заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството – г-н Георги Прегьов, председателя на Комисията за регулиране на съобщенията – г-н Веселин Божков, както и експерти от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на финансите и Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Законопроектът беше представен от г-н Александър Цветков – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-н Румен Порожанов – началник на кбинета на министъра на финансите.
Проектобюджетът за 2010 г. на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е разработен в съответствие с приетите структурни промени за преминаването на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения към министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
През 2010 г. в системата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще бъдат изпълнявани следните политики:
- Модернизиране на транспортната инфраструктура;
- Подобряване на организацията и управлението на транспорта;
- Безопасност, сигурност и екологосъобразност в транспорта;
- Политика в областта на електронните съобщения;
- Политика в областта на развитието на информационното общество;
- Политика в областта на устойчивото развитие на пощенския сектор,.
Политиките се изпълняват посредством 25 програми.
С предвидените средства по проектобюджета за 2010 г. на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, се обезпечават основните му приоритети за развитието на политиката за модернизиране на транспортната инфраструктура, подобряване организацията и управлението на транспорта, осигуряването на безопасността, сигурността и екологосъобразността във всички видове транспорт, осигуряването на ефективни и качествени съобщителни и информационни услуги, осигуряването на широк достъп до ефективни, качествени и сигурни услуги на информационното общество, подобряване на качеството и бързината на административното обслужване и достъпа до информация и др.
Предвидените собствени приходи по бюджета на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията за 2010 г., които се администрират от Централното управление и второстепенните разпоредители, са в размер на 27 074 000 лв., от които 81 % се генерират предимно от държавни такси, събирани по Тарифа № 5 за таксите, които се събират в системата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
От общите разходи най-висок относителен дял се пада на капиталовите разходи за големи инвестиционни проекти като:
- Изграждане на втори мост на река Дунав при Видин-Калафат;
- Строителство на Зимовник за 39 плавателни съда по р. Дунав при гр. Русе;
- Реконструкция и електрификация на жп линията Пловдив-Свиленград;
- Интермодален терминал – София.
Планираните средства по линия на Оперативна програма “Транспорт” са за:
- Реконструкция и електрификация на жп линия Свиленград-турска граница;
- Строителство и рехабилитация на пътна отсечка Кърджали-Подкова;
- Изграждане на връзка на АМ „Хемус” с околовръстен път на София;
- Изграждане на АМ „Марица” от км.5 до км.72;
- Изграждане на АМ „Струма”;
- Строителство на интермодален терминал в гр. София;
- Етап І от разширение на метрото: пътен възел Надежда - Централна жп гара – пл. „Св. Неделя” – бул. „Черни връх”;
- Създаване на речна информационна система в българската част на р. Дунав и Изграждане на информационна система за управление на трафика на плавателните съдове – фаза 3 и други.
В общия размер на разходите за 2010 г. 2 108 292,1 хил. лв., са включени: 236 575,3 хил. лв. - кофинансиране от Националния фонд, 264 803,3 хил. лв. от предприсъединителни фондове на ЕС, 582 465,0 хил. лв. от Европейски фонд за регионално развитие и Кохезионен фонд на ЕС.
Към бюджета на Министерството на транспорта, информацонните технологии съобщенията за периода 2010-2012 г. в програмния му формат са отнесени директните трансфери за капиталови разходи от републиканския бюджет за изграждане на железопътна, водна и въздушна инфраструктура, както и субсидиите за “БДЖ” ЕАД, НК “Железопътна инфраструктура”, ДП “Транспортно строителство и възстановяване” и ДП “Съобщително строителство и възстановяване”.
Разработеният програмен бюджет включва и субсидиите за вътрешноградски и междуселищни пътнически превози в слабо населените планински и гранични райони и средствата за компенсиране стойността на безплатните и по намалени цени пътувания на някои категории граждани, както и целевите субсидии от републиканския бюджет за компенсиране на доказания от основния пощенски оператор дефицит от изпълнението на универсалната пощенска услуга. Средствата от републиканския бюджет за субсидии и компенсации се предоставят по силата на специфични закони. На това основание тези средства са показани като част от консолидирания бюджет на министерството.
В частта на съобщенията и информационното общество инвестиционните средства са предназначени за: интегрирано административно обслужване и предоставяне на публични услуги; доставка на хардуер и софтуер за целите на електронното правителство, развитие на IT мрежи и обекти за национална сигурност, приложни проекти в областта на информационните технологии.
Политиката в областта на електронните съобщения се изпълнява посредством четири програми, като предвиденият бюджет за изпълнението й възлиза на 13 693,5 хил. лв.
Предвиденият бюджет за изпълнението на политиката в областта на развитието на информационното общество е в рамките на 3 581,3 хил. лв. Тя се реализира чрез четири програми.
Политиката в областта на устойчивото развитие на пощенския сектор има за цел да гарантира и развива пощенските услуги и да създаде условия за равнопоставеност на участниците на пазара на пощенските услуги. Бюджетът за изпълнението й възлиза на 154,1 хил. лв. и се провежда чрез програмите „Гарантиране и развитие на пощенските услуги” и „Маркоиздаване и маркосъхранение”.
През 2010 г. е предвидено Комисията за регулиране на съобщенията да осъществява дейността си в рамките на две програми:
1. Ефективно управление на ограничените ресурси.
Целите на програмата са създаване на условия за пазарно регулиране, разрешителна дейност и честотно планиране, информационно обслужване, управление на човешките ресурси и контролна дейност.
2. Национална система за радиомониторинг.
Целта на програмата е осигуряване оптимално и безконфликтно ползване на радиочестотен спектър.
Планираните разходи за 2010 г. в размер на 10 589.9 хил.лв., в това число 2 399.6 хил.лв. за капиталови разходи, осигуряват функционирането на комисията.
На заседанието на комисията от народните представители бяха зададени въпроси, на които беше отговорено от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията – г-н Александър Цветков и началника на кабинета на министъра на финансите – г-н Румен Порожанов.
След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 13 гласа “ЗА” и 4 гласа “против” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2010 г., № 902 - 01 - 37, внесен от Министерски съвет на 29. 10. 2009 г., със становище от Министерския съвет по проекта на бюджета на съдебната власт.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
ИВАН ВЪЛКОВ