Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
10/12/2009

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 902 - 01 - 53, внесен от Министерски съвет на 03. 12. 2009 г. - за първо гласуване.
    На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 10. 12. 2009 г. бе обсъден законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 902 - 01 - 53, внесен от Министерски съвет на 03. 12. 2009 г.
    На заседанието присъстваха г-н Първан Русинов - заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-н Димитър Дерелиев – заместник-министър на културата.
    Законопроектът беше представен от г-н Димитър Дерелиев.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията въвежда принципите на Директива 2007/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2007 г. за изменение на Директива 89/552/ЕИО за координирането на някои разпоредби, установени в действащи закони, подзаконови и административни актове на държавите-членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги.
    Законопроектът заменя сегашната радио- и телевизионна дейност с предоставянето на аудио-визуални медийни услуги и радиоуслуги и разширява регулацията по отношение на аудио-визуалните медийни услуги по заявка.
    В законопроекта основно място заемат разпоредбите, които въвеждат изискванията на директивата относно защитата на физическото, умственото и нравственото развитие на малолетните и непълнолетните, не само в традиционните телевизионни излъчвания, но и при излъчването на всички аудиовизуални медийни услуги и търговски съобщения.
    Предложеният законопроект въвежда и правилата, при които възниква правото на излъчване на кратки репортажи, правилата за излъчване на търговските съобщения, начина на спонсорирането им, както и позиционирането на продуктите, рекламата и пазара в телевизионните програми. В него са уредени правилата за предоставяне на медийните услуги по заявка, както и изграждането на публичен регистър към Съвета за електронни медии. Предвидени са промени в размера на глобите, които могат да се налагат на лицата и медиите нарушили закона.
    С Преходните и заключителните разпоредби на законопроекта се предлага да бъде отменен Закона за публичното радиоразпръскване.
    Приетият през май 2009 г. Закон за публичното радиоразпръскване урежда участието на държавата при осигуряване разпространението на програмите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио на територията на Република България. Неговата цел е да се осигури разпространението на програмите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио чрез наземно цифрово радиоразпръскване, включително необходимият за това индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър. Философията на закона се основава на идеята за разделяне на преноса на радио- и телевизионни сигнали от тяхното излъчване в ефир. Поради това законът предвижда учредяването на два правни субекта, извършващи съответната дейност по пренос на сигнал и по излъчването им. Съгласно закона осъществяването на електронни съобщения чрез електронна съобщителна мрежа за пренос на радио- и телевизионни програми се извършва от търговско дружество по Търговския закон с държавно участие, а излъчването в ефир на програмите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио - от новообразувана Национална компания „Обществено цифрово радиоразпръскване” със статут на държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон.
    Приетият подход за създаването на две предприятия - едното за разпространение, а другото за пренос - не кореспондира със Закона за електронните съобщения, който определя електронната съобщителна мрежа като съвкупност от преносни и от излъчващи съоръжения. Освен това стартирането и дейността на предприятията е свързано с огромни разходи от държавния бюджет за изграждането, експлоатацията и поддържането на електронните съобщителни мрежи на предвидените в Закона за публичното радиоразпръскване търговци.
    В законопроекта е предвидено създаването на текстове, които създават възможност едно предприятие - 100% частна компания да реализира преноса и излъчването, като една електронна съобщителна мрежа за обществено наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване.
    След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, с 13 гласа “ЗА” и 3 гласа “ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 902 - 01 - 53, внесен от Министерски съвет на 03.12.2009 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
    ИВАН ВЪЛКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума