Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
10/12/2009

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 902 - 01 - 52, внесен от Министерски съвет на 02. 12. 2009 г. - за първо гласуване.
    На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 10. 12. 2009 г. бе обсъден законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 902 - 01 - 52, внесен от Министерски съвет на 02. 12. 2009 г.
    На заседанието присъстваха г-н Първан Русинов - заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-н Веселин Вучков – заместник-министър на вътрешните работи, експерти от Министерството на вътрешните работи и представители на неправителствените организации Сдружение за електронни комуникации и Фондация Програма достъп до информация.
    Законопроектът беше представен от г-н Веселин Вучков.
    Предложените изменения и допълнения на Закона за електронните съобщения предвиждат предприятията, осъществяващи обществени електронни съобщителни мрежи или услуги, да съхраняват всички данни, създадени или обработени в процеса на тяхната дейност, отнасящи се до трафика на съобщенията. Създадени са разпоредби, с които се цели разграничаване на данните относно трафика на съобщенията от тяхното съдържание (същината на кореспонденцията, независимо от формата, в която е изразена тя - материална или компютризирана) и режима, който се прилага по отношение на тях. Гарантира се съхраняването на данните за определен период с оглед използването на всички или на част от тях за разкриването и разследването на престъпления, за които е предвидено наказание лишаване от свобода две или повече години, и на престъпления по глава девета “а” от Наказателния кодекс, както и за издирване на лица.
    Законопроектът предвижда и задължение за предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, да унищожат данните след изтичане на 12 месеца с изключение на тези, до които е имало достъп и са били съхранени.
    В създадените нови чл. 250а, 250б и 250в. са указани условията и реда за достъп до тези данни. В разпоредбата на чл. 250в, ал. 1 са посочени органите, които съобразно своята компетентност ще имат право да искат справки за данните.

    Достъпът до данните, осъществяван от органите по чл. 250в, ал. 1, се осъществява при постъпило мотивирано искане от съответния ръководител на службата след разпореждане от председателя на районния съд или от оправомощен от него съдия по седалище на органа.
    За дадените разпореждания или откази в съответните съдилища е предвидено да се води специален регистър, който не е публичен.
    В законопроекта е предвидено в случаите на директно предоставяне на информацията (когато не се предоставя чрез интерфейс), предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, трябва в срок до 8 часа от постъпване на разпореждането от съда да предоставят справка с данните на органа, който е поискал информацията.
    За наблюдаващ орган относно сигурността на съхраняваните данни е определена Комисията за защита на личните данни, като по този начин се изпълнява задължението по чл. 9 от Директива 2006/24/ЕО за всяка държава членка да определи публичен орган, който да отговаря за наблюдението на прилагането на нейната територия.
    Предвижда се Народното събрание чрез комисия, определена с правилника за организацията и дейността му, да осъществява парламентарен контрол и наблюдение на процедурите по разрешаване и осъществяване на достъп до данните, както и за защита на правата и свободите на гражданите.
    За да се гарантира напълно защитата на правата на гражданите, свързани с обработката на т.нар. трафични данни, в чл. 360 от Наказателния кодекс се създава ал. 2, с която се предвижда възможност за реализиране на наказателна отговорност спрямо лице, което противозаконно разкрие трафични данни, каквито съгласно Закона за електронните съобщения се събират, обработват, съхраняват или използват от предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги. срещу незаконосъобразен достъп до тези данни.
    След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, с 9 гласа “ЗА” и 3 гласа “ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 902 - 01 - 52, внесен от Министерски съвет на 02.12.2009 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
    ИВАН ВЪЛКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума