Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
14/01/2010

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, № 002-01-2, внесен от Министерския съвет на 06.01.2010 г.




    ДОКЛАД
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, № 002-01-2, внесен от Министерския съвет на 06.01.2010 г.
    На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 14.01.2010 г. бе обсъден законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, № 002-01-2, внесен от Министерски съвет на 06.01.2010 г.
    Законопроектът беше представен от г-н Стефан Стефанов – директор на дирекция „Управление на отпадъците” в Министерството на околната среда и водите.
    Със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците се въвежда механизъм за осъществяване на контрола по Регламент (ЕО) 1013/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2006 година относно превози на отпадъци.
    Предлаганите по-съществени изменения и допълнения в закона са в няколко насоки:
    1. Въвеждане на липсващи разпоредби от директивите и отстраняване на несъответствия, свързани с въвеждане на финансови инструменти за осигуряване на средства за дейностите по закриване и следексплоатационни грижи на депата, както и въвеждане на такса за депониране на отпадъци.
    2. Регламентиран е и трансграничният превоз на отпадъци (превоз от, за и през територията на Република България, както и за внос и износ на отпадъци от или към страни, които не са членки на ЕС):
    Разпоредбите относно извършването на трансграничен превоз на отпадъци, осигуряват прилагането на Регламент 1013/2006. Със законопроекта се предлага министърът на околната среда и водите да е компетентен орган по прилагането на Регламент 1013/2006 относно извършването на трансграничен превоз на отпадъци. Предвидено е министърът да води специален регистър на издадените нотификации за трансграничен превоз на отпадъци в случаите, в които се изисква писмена нотификация съгласно регламента. Определени са документите, които лицата, които възнамеряват да извършват трансграничен превоз на отпадъци трябва да представят, за да бъдат нотифицирани и съответно вписани в този регистър. Предвид разпоредбата на чл. 6 от Регламент 1013/2006, съгласно която за извършването на превозите на отпадъци, които подлежат на нотификация, се изисква финансова гаранция или еквивалентна застраховка, със законопроекта се предлага финансовата гаранция да бъде под формата на банкова гаранция съответно застрахователна гаранция или застрахователна полица. Финансовата гаранция или еквивалентната застраховка трябва да са в размер, покриващ разходите за транспорта, стойността на оползотворяването и обезвреждането на отпадъците, включително всяка друга необходима временна операция, както и разходите за складирането на отпадъците за 90 дни. Те са предназначени да покрият разходите, възникващи, когато превозът, оползотворяването или обезвреждането на отпадъците не могат да се извършат според предварително утвърдения план или когато превозът на отпадъците е незаконосъобразен и се налага оползотворяването, обезвреждането или обратното им вземане от изпращача.
    Със законопроекта са определени конкретните изисквания и условия за извършването на превоз на отпадъци, а така също и условията и редът за издаване на разрешение от министъра на околната среда и водите за оползотворяването на отпадъци съгласно чл. 14 от регламента.
    3. Въвеждане на механизъм за извършване на контрол на превозите на отпадъци, в т.ч. определяне на контролните органи и въвеждане на основания за прилагане на принудителни административни мерки за преустановяване на административните нарушения, както и въвеждане на санкции за нарушения на разпоредбите на Регламент 1013/2006. Предвидени са контролни функции на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” по Закона за управление на отпадъците относно извършването на превозите на отпадъци като са предложени съответните изменения и в Закона за автомобилните превози.
    4. Наред с определянето на конкретни задължения и отговорности за държавните органи и за органите на местното самоуправление по отношение на управлението на отпадъците, със законопроекта са въведени задължения за собствениците на пътищата по чл. 8 от Закона за пътищата, които ще отговарят за почистването от отпадъци на пътя, земното платно, пътните съоръжения, обслужващите зони, крайпътните обслужващи комплекси и опорните пунктове за обслужване по смисъла на Допълнителната разпоредба на Закона за пътищата.


    След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, с 11 гласа “ЗА” и 2 гласа “ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, № 002-01-2, внесен от Министерския съвет на 06.01. 2010 г.

    ИВАН ВЪЛКОВ
    Председател на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения
    Форма за търсене
    Ключова дума