Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
13/05/2010

    Рамкова позиция на Министерски съвет по т. 18 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) - Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданската авиация, №002-00-20, внесена на 3.05.2010 г.
    ЧРЕЗ
    ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

    ДО
    Г-Н СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ


    ДОКЛАД

    ОТНОСНО: Рамкова позиция на Министерски съвет по т. 18 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) - Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданската авиация, №002-00-20, внесена на 3.05.2010 г.
    На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 13.05.2010 г. бе обсъдена Рамкова позиция на Министерски съвет по т. 18 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) - Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданската авиация, №002-00-20, внесена на 3.05.2010 г.
    Предложеният проект за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданската авиация беше представен от г-н Ивайло Московски – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-н Явор Петров, държавен експерт от дирекция „Разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт".
    През 1994 г. Европейският съюз е приел Директива 94/56 относно фундаментални принципи за разследване на авиационни произшествия в гражданската авиация на страните – членки от Европейския съюз. Тази Директива отразява изискването на Анекс 13 към Чикагската конвенция за създаване на специализирани независими органи за разследване на авиационни произшествия, чиято цел е единствено установяване на причините за възникване на авиационни събития и за набелязване на мерки за тяхното предотвратяване, а не установяването на степента на нечия вина или отговорност. С последното се занимават органите на досъдебно и съдебно производство. Директива 94/56 е постановила създаването на независими национални въздухоплавателни администрации и органи за разследване на авиационни произшествия в страните – членки. Същевременно директива 94/56 показва и някои проблеми, особено при нейното прилагане в страните – членки. По-значимите от тях са: недостатъчно изясняване на отношенията на независимите органи за разследване на авиационните произшествия от органите на досъдебното и съдебното производство; недостатъчно финансово ресурсно осигуряване на органите при независимо разследване на авиационните събития; липса на ефективна система за подготовка на разследващи инспектори, не на последно място директивата не отразява създаването и съществуването на Европейска агенция за безопасност на авиацията (ЕАSA) и взаимодействието на независимите органи за разследване на авиационните събития.
    С оглед на гореизложените проблеми Европейската комисия изготви проект на регламент, който като замисъл и законови постановки има за цел да:
    1. Хармонизира европейското законодателство с последните изменения и допълнения на Анекс 13 към Чикагската конвенция.
    2. Засилва независимостта на органите за независимо разследване на авиационните събития.
    3. Подобрява взаимодействието между органите на независимо техническо разследване на авиационни събития с органите на досъдебно и съдебно производство.
    4. Създава европейска мрежа на органите за разследване на авиационните произшествия на страните – членки от Европейската комисия, като ще има възможност да финансира това от бюджета на Европейския съюз.
    5. Защитава информацията при разследване на авиационните събития.
    6. Разработва мерки за безопасност и въвеждането им в единната европейска система на мерките за безопасност.
    7. Задължава авиопревозвачите да представят списък на пътниците в рамките на до 2 часа след обявяване на произшествието.
    8. Създава национален план с държавите-членки за подпомагане на пострадалите при авиационни произшествия и техни близки.
    9. Урежда участието на ЕАSA (европейска агенция за безопасност на авиацията) в разследването на авиационните произшествия на база на изискването на Анекс 13.
    10. Установява ефективна система за налагане на наказания за тези, които нарушават изискванията на регламента.
    Предложеният от Европейската комисия проект за регламент за разследване и предотвратяване на авиационни събития се е обсъждл в хода на множество заседания на Работната група по авиация към Съвета към Европейския съюз. Спорни моменти в хода на дискусиите са били:
    1. Участието на агенцията в разследванията на авиационните произшествия и изчистване на взаимоотношенията между органите.
    2. Достъпът на агенцията до информация, която пряко идентифицира оператора и въздухоплавателното средство, обект на доклад за авиационното събитие.
    3. Взаимодействието между независимо техническо разследване и органите на досъдебно и съдебно производство, с оглед на действащите различни правни системи в държавите – членки.
    Изпълнението на предложените решения в проекта за Регламент ще наложи изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване и Наредба № 13 за разследване на авиационни произшествия от 27.01.1999 г. Предлаганият проект на Регламент е възможно да доведе до необходимостта от допълнително финансиране, за нуждите на независимото техническо разследване на авиационни произшествия в България, основно насочени за обучение и повишаване на квалификацията на инспекторите, разследващи авиационни произшествия и сериозни инциденти, евентуално закупуване и поддържане на техническо оборудване, разходи за командировки във връзка със създаването и функционирането на Европейска мрежа на органите за разследване на авиационни произшествия, евентуални разходи за комуникации, свързани със създаването на Европейска мрежа на органите за разследване на авиационни произшествия.
    В края на дискусията народните представители се обединиха около тезата, че приемането на Регламента за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданската авиация ще има положителен ефект по отношение на засилване на независимостта на техническото разследване, подобряване на взаимоотношенията между независимото техническо разследване и съдебното такова и като цяло - до подобряване на разследването на авиационни събития и повишаване на безопасността на полетите.
    Предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданската авиация, №002-00-20, внесена на 3.05.2010 г. беше подкрепено с 14 гласа „ЗА”.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:

    ИВАН ВЪЛКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума