КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
28/10/2010
Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерски съвет на 01. 10. 2010 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерски съвет на 01. 10. 2010 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 28. 10. 2010 г. бе обсъден законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерски съвет на 01. 10. 2010 г.
На заседанието присъстваха г-н Ивайло Московски – заместник- министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-н Първан Русинов – заместник- министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-н Румен Порожанов – началник на кабинета на министъра на финансите, г-н Божидар Йотов - председател на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура", г-н Веселин Божков – председател на Комисията за регулиране на съобщенията и експерти от Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министерство на финансите.
Законопроектът беше представен от г-н Ивайло Московски – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-н Румен Порожанов – началник на кабинета на министъра на финансите.
Основната цел на бюджета на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е изграждане на устойчива транспортна система, развит съобщителен и жизнеспособен пощенски сектор, съвременна електронна инфраструктура и услуги. Това се постига чрез провеждането на основните политики в компетентностите и отговорностите на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията:
• Политика за модернизиране на транспортната инфраструктура;
• Политика за подобряване на организацията и управлението на транспорта;
• Политика за безопасност, сигурност и екологосъобразност в транспорта;
• Политика в областта на съобщенията;
• Политика в областта на електронното управление;
• Политика в областта на информационните технологии.
Предвидените собствени приходи по бюджета на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията за 2011 г., които се администрират от Централно управление и второстепенните разпоредители са в размер на 41 074 000 лв., от които 51% се генерират предимно от държавни такси, събирани по Тарифа № 5 за таксите събирани в системата на министерството, а 37 % са разчетени приходи от концесии.
През 2011 г. по бюджета на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията са разчетени приходи от концесионни плащания за държавни концесии, които съгласно измененията и допълненията на Закона за концесиите постъпват като приход по бюджета на съответното министерство или ведомство.
Общия размер на разходите за 2011 г. предвидени в бюджета на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията възлизат на 1 498 234,6 хил. лв.
За реализирането на политиката за модернизиране на транспортната инфраструктура са предвидени средства в размер на 1 030 787,5 хил. лв.
Предвидените капиталови разходи са за следните инвестиционни проекти: Изграждане на втори мост на река Дунав при Видин-Калафат; Строителство на Зимовник за 39 речни кораби, плаващи по р. Дунав,, Реконструкция и електрификация на жп линията Пловдив-Свиленград; Интермодален терминал – София.
Планираните средства по линия на Оперативна програма “Транспорт” са за: Реконструкция и електрификация на жп линия Свиленград-турска граница; Изграждане на връзка на АМ „Хемус” с околовръстен път на София; Изграждане на АМ „Марица” от км.5 до км.72; Доизграждане на АМ Тракия – лотове 2, 3 и 4; Подновяване на участъци от железопътната инфраструктура и модернизация по жп линия Пловдив – Бургас; Модернизация на на път I -1 (E 79) Враца – Ботевград; Строителство и рехабилитация на пътна отсечка Кърджали-Подкова; Изграждане на АМ „Струма”; Етап ІI от разширение на метрото: пътен възел Надежда - Централна жп гара – пл. „Св. Неделя” – бул. „Черни връх”; Създаване на речна информационна система в българската част на р. Дунав и др.
В програмния формат на бюджета на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията за 2011 г. са включени и субсидии и капиталови трансфери за „БДЖ” ЕАД, НК „Железопътна инфраструктура” и ДП „Пристанищна инфраструктура” както следва:
- за „БДЖ” ЕАД е осигурен капиталов трансфер в размер на 20 млн. лв. за доставка на вагони; субсидия за пътнически превози – 170 млн. лв., компенсации за някои категории пътници – 22 млн. лв.
- за НК „Железопътна инфраструктура” е осигурен капиталов трансфер в размер на 90 млн. лв. за ремонт, модернизация и строителство на съоръжения по железопътната инфраструктура и субсидия от 127 млн. лв. за текущо поддържане и експлоатация.
- за ДП „Пристанищна инфраструктура” е осигурен капиталов трансфер в размер на 9 млн. лв. за рехабилитация и модернизация на пристанищните терминали.
В частта на съобщенията и електронното управление средствата са предназначени за интегрирано административно обслужване на централно и местно ниво и предоставяне на публични услуги; проектиране и изграждане на оптична свързаност на далекосъобщителни обекти във връзка с националната сигурност.
Предвидените средства за реализирането на политиката в областта на съобщенията са в размер на 10 425, 5 хил. лв. Тя се реализира с помощта на програмите „Съобщения ” и „Развитие и поддържане на електронна съобщителна инфраструктура за държавно управление”.
За реализирането на политиката в областта на електронното управление в бюджета на министерството са залегнали средства в размер на 4 337, 4 хил. лв.
Политиката в областта на информационните технологии се реализира посредством Програма „Развитие на информационното общество”. Предвидените средства за нея са 825, 2 хил. лв.
На заседанието на комисията бе разгледан и обсъден бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията.
Планираните приходи на комисията за 2011 г. са в размер на 50 770,0 хил. лв.
Разходите за 2011 г. са в размер на 10 451.8 хил.лв., в това число 2 437,7 хил.лв. за капиталови разходи.
В хода на заседанието на комисията от народните представители бяха изказани мнения и зададени въпроси, свързани с отделните параметри на бюджета на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщения, заложените разходи в бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията, предвидените средства за реализирането на транспортните инфраструктурни проекти, както и за разходите заложени в бюджета на министерството за Авиоотряд 28.
На въпросите на народните представители бе отговорено от заместник-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията – г-н Ивайло Московски, началника на кабинета на министъра на финансите – г-н Румен Порожанов, председателя на Комисията за регулиране на съобщенията - г-н Веселин Божков и председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура” – г-н Божидар Йотов.
След проведената дискусия и изказаните мнения Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 10 гласа „За”, 4 гласа „Против” и 1 глас „Въздържал се”предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерски съвет на 01. 10. 2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
ИВАН ВЪЛКОВ