КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
03/11/2011
Законопроект за ратифициране на Международната конвенция за изваждане на потънало имущество от Найроби, 2007, № 102-02-25, внесен от Министерски съвет на 28. 09. 2011 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за ратифициране на Международната конвенция за изваждане на потънало имущество от Найроби, 2007, № 102-02-25, внесен от Министерски съвет на 28. 09. 2011 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 3. 11. 2011 г. бе обсъден Законопроект за ратифициране на Международната конвенция за изваждане на потънало имущество от Найроби, 2007, № 102-02-25, внесен от Министерски съвет на 28. 09. 2011 г.
Законопроектът беше представен от г-н Петър Киров – зам. изпълнителен директор на агенция „Морска администрация”.
Като крайбрежна държава Република България е заинтересувана от международното регламентиране на проблематиката, свързана с изваждане на потъналото имущество. Република България има интерес от ратифицирането на Международната конвенция за изваждане на потънало имущество от Найроби, 2007, (Wreck Removal Convention), с оглед създаването на ясни международни правила за отговорността на държавите. Конвенцията определя правата и задълженията, свързани с изваждането на потънали след бедствия и аварии кораби, които представляват опасност, финансовите задължения за тяхното маркиране и изваждане, както и възможността за обезщетяване на направени разходи.
Към момента три държави – Ислямска Република Иран, Индия и Нигерия – са ратифицирали конвенцията. Конвенцията влиза в сила 12 месеца след датата, на която 10 държави са я подписали без условие за последваща ратификация, приемане или одобрение или са депозирали при генералния секретар документи за ратификация, приемане, одобрение или присъединяване.
Конвенцията въвежда унифициран международноправен режим, който регламентира правилата за маркиране на такова имущество, задълженията, които възникват във връзка с неговото изваждане, задълженията за застраховане на корабите, както и за тяхното освидетелстване. За Република България конвенцията ще допринесе за по-добрата защита на интересите й като крайбрежна държава по смисъла на Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право в случай на морско произшествие.
Република България подкрепи разширяването на приложното поле на конвенцията по отношение на териториалното море, тъй като практиката показва, че повечето от произшествията се случват именно там и изваждането на такова имущество се налага най-често в териториалното море. Включването на такъв текст в конвенцията ще насърчи бързото й ратифициране и влизането й в сила. Разширяването на приложното поле на конвенцията има и положителен ефект от гледна точка на осигуряването на еднородно и прозрачно прилагане на режима на изваждане на потънало имущество от всички държави - страни по нея.
По отношение на приложното поле на конвенцията тя се прилага за кораби над 300 бруто тона. Този размер разширява приложението на конвенцията към по-голям брой плавателни съдове, които преминават през българските морски пространства и посещават български пристанища.
Разпоредбата на чл. 15 от конвенцията предвижда възможност за участие на държавата в арбитражно и съдебно уреждане на спорове, свързани с прилагането и тълкуването на конвенцията. Във връзка с това и на основание чл. 85, ал. 1, т. 5 от Конституцията на Република България конвенцията подлежи
След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, единодушно с 11 гласа “ЗА” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Международната конвенция за изваждане на потънало имущество от Найроби, 2007, № 102-02-25, внесен от Министерски съвет на 28. 09. 2011 г.
На основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения предлага да бъде приет и на второ гласуване следния:
ПРОЕКТ
З А К О Н
за ратифициране на Международната конвенция за изваждане на потънало имущество от Найроби, 2007
Член единствен. Ратифицира Международната конвенция за изваждане на потънало имущество от Найроби, 2007, приета от Международната морска организация на дипломатическа конференция, проведена в периода от 14 до 18 май 2007 г., със следната декларация по член 3, алинея 2 от конвенцията.
„Република България декларира, че разширява приложното поле на Международната конвенция за изваждане на потънало имущество от Найроби, 2007, към потънало имущество, намиращо се на нейна територия, включително в териториалното море, съгласно член 4, параграф 4 от конвенцията.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ
ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
ИВАН ВЪЛКОВ