КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
15/12/2011
Законопроект за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна, №102-02-29, внесен от Министерски съвет на 2.12.2011 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна, №102-02-29, внесен от Министерски съвет на 2.12.2011 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 15. 12. 2011 г. бе обсъден законопроект за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна, №102-02-29, внесен от Министерски съвет на 2.12.2011 г.
Законопроектът беше представен от г-н Камен Кичев – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Сключването на споразумение за общо авиационно пространство с Грузия е приоритет за Европейския съюз и представлява важен елемент в развитието на европейската политика за съседство. Понастоящем въздухоплавателните услуги между отделните държави - членки на Европейския съюз и Грузия функционират въз основа на двустранни споразумения. Част от политиката за съседство на Европейския съюз е да се извърши замяна на тази мрежа от двустранни споразумения чрез създаването на общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите съседи. В този смисъл разпоредбите на споразумението ще заместят съществуващите двустранни споразумения за въздухоплавателни услуги между страните и ще гарантират постепенното създаване на общо авиационно пространство между Европейския съюз и Грузия, покривайки в това число и мярка № 3 „Осигуряване и поддържане високи нива на качество на аеронавигационното обслужване в контекста на Единното европейско небе” на Цел 38 от горецитираната Програма на правителството.
Споразумението предвижда възможността Грузия да се присъедини към основното многостранно споразумение с европейските държави – Общоевропейското авиационно пространство (ЕСАА), подписано през 2006 г., в чиито рамки европейските и грузинските авиокомпании ще могат да предоставят въздухоплавателни услуги без ограничения.
Споразумението поставя следните основни цели:
- постепенно отваряне на пазара по отношение на достъпа до маршрути и капацитета на взаимна основа;
- недискриминация и равнопоставени условия на конкуренция за икономическите субекти, които се основават на принципите на Договорите на Европейския съюз;
- привеждане в съответствие на грузинското законодателство в областта на въздухоплаването със законодателството на Европейския съюз по въпроси като безопасност, сигурност и управление на въздушното движение.
Посочените цели съответстват на Приоритет І.8 „Ускорено изграждане, поддържане и модернизация на транспортната инфраструктура” и по-специално на Цел 38 „Подобряване на функционирането на авиационния сектор” от Програмата на правителството на европейското развитие на България за периода 2009-2013 г.
Споразумението позволява условията му да бъдат едновременно валидни в 27-те държави членки, прилагайки еднакви правила без дискриминация и в полза на всички въздушни превозвачи от Съюза, независимо от тяхната национална принадлежност. Тези превозвачи ще могат свободно да предоставят услуги от всеки пункт в Европейския съюз до всеки пункт в Грузия, което понастоящем не е възможно.
Премахването на ограниченията за пазарен достъп между Европейския съюз и Грузия ще привлече навлизащи сега участници на пазара, ще създаде възможности за обслужване на по-малко използвани летища и ще улесни процеса на консолидация между въздушните превозвачи в Европейския съюз. Според оценката от консултативен доклад, изготвен за Комисията през 2008 г., общото авиационно пространство между Европейския съюз и Грузия би генерирало допълнително 25 000 пътници, а през първата година на дейност след отварянето на пазара ползите за потребителите ще достигнат до 17 млн. евро.
Споразумението осигурява и достъп на въздушните превозвачи от Европейския съюз до търговски възможности, като например възможността за свободно ценообразуване и равнопоставени условия на конкуренция между всички въздушни превозвачи от Европейския съюз и Грузия, а за това е необходимо тясно регулаторно сътрудничество, което може да бъде достигнато само на равнище Европейски съюз. Държавите членки ще продължат да извършват обичайните административни дейности, които изпълняват в контекста на международния въздухоплавателен транспорт, но следвайки общи и еднакво прилагани права.
След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, единодушно с 12 гласа “ЗА” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване pаконопроект за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна, №102-02-29, внесен от Министерски съвет на 2.12.2011 г.
На основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения предлага да бъде приет и на второ гласуване следния:
ПРОЕКТ
З А К О Н
за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна
Член единствен. Ратифицира Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна, подписано на 2 декември 2010 г. в Брюксел.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
Параграф единствен. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ
ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
ИВАН ВЪЛКОВ