Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
19/01/2012 първо гласуване

    Законопроект за българската музика в радио- и телевизионните програми, № 154-01-98, внесен от Емил Генов Василев 13.09.2011 г. – първо гласуване.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ

    ДОКЛАД

    Относно: Законопроект за българската музика в радио- и телевизионните програми, № 154-01-98, внесен от Емил Генов Василев 13.09.2011 г. – първо гласуване.

    На свое заседание, проведено на 19 януари 2012 г., Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения разгледа на първо четене Законопроект за българската музика в радио- и телевизионните програми, № 154-01-98, внесен от Емил Генов Василев 13.09.2011 г. – първо гласуване.
    Законопроектът, внесен от Министерски съвет бе представен от вносителя г-н Емил Генов Василев.
    Основна цел на законопроекта е насърчаването на авторите, изпълнителите и продуцентите на българска музика. Тази задача следва да бъде приоритет в цялостната политика на българската държава, като гарант за съхраняването на българския език, културна идентичност и традиции и фактор за поощряване на българските музикални таланти, както и за подпомагане развитието на българската музикална индустрия. През последните две десетилетия се наблюдава тенденция на намаляване на българската музика в радио- и телевизионните програми. Това автоматически рефлектира върху постъпленията от авторски права на българските музиканти. Намаляването на постъпленията от авторски права на българските музиканти автоматически води до невъзможност за самовъзпроизвеждане на творческия процес. Така се затваря един порочен кръг и тенденцията за намаляване на присъствието на българска музика в националния ефир се задълбочава с всяка следваща година.
    Като цяло беше подкрепен духа на законопроекта, но не и нормотворческия подход, който е приет от страна на вносителя на тескта.
    В хода на дебатите и в становищата, които са постъпили в Комисията по законопроекта, бяха изказани бележки по принципни въпроси. Изтъкнати бяха противоречията със Закона за нормативните актове, където обществени отношения от една и съща област да се уреждат с един, а не с няколко нормативни акта от същата степен, а обществени отношения, които спадат към област, за която има нормативен акт, се уреждат с неговото допълнение или изменение, а не с отделен акт със същата степен. В този смисъл подобна уредба би била предмет на Закона за радиото и телевизията (по отношение на изискванията към дейността на радио- и телевизионните оператори) и Закона за електронните съобщения (по отношение на изискванията към предприятията предоставящи електронносъобщителни услуги). Според експертите не е необходим отделен законопроект дотолкова, доколкото споменатата материя може да се уреди от Закона за радио и телевизия и Закона за електронните съобщения.
    Въвеждането на контролни правомощия на Комисията за регулиране на съобщенията по отношение на съдържанието на електронни съобщения би нарушило общия принцип на строго разграничение на преноса от съдържанието на електронните съобщения, прогласен нормативно на общостно и национално ниво.

    След проведената дискусия и изказаните мнения Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 2 гласа „ЗА” и 9 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ” предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за българската музика в радио- и телевизионните програми, № 154-01-98, внесен от Емил Генов Василев 13.09.2011 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ТРАНСПОРТ,ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
    ИВАН ВЪЛКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума