КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
26/01/2012
Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2012, № 202-03-2, внесена от Министерски съвет на 13.01.2012 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
ЧРЕЗ
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО
Г-ЖА МОНИКА ПАНАЙОТОВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ФОНДОВЕ
ДОКЛАД
Относно: Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2012, № 202-03-2, внесена от Министерски съвет на 13.01.2012 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 26.01.2012 г. бе обсъденa Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2012, №202-03-2, внесена от Министерски съвет на 13.01.2012 година.
Годишната работна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз за 2012 г. в частта й „Транспорт” и „Телекомуникации и информационни технологии” беше представена от г-н Камен Кичев и г-н Валери Борисов – заместник-министри на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
В Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2012) се посочва, че Република България ще продължи активно да участва в процеса на преразглеждане на насоките за развитие на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) до окончателното приемане на новия Регламент за TEN-T, като общ нормативен акт за Насоките и за отпускането на финансова помощ от Общността. Новите насоки променят гледната точка към TEN-T – от програма за финансиране, основана на съвкупност от национални мрежи към Европейска инфраструктурна политика, осигуряваща оптимална среда за изграждане на Единното европейско транспортно пространство. Страната ни оценява съсредоточаването на инструментите на Съюза върху „основната мрежа”, обхващаща най-важните стратегически възли и направления.
В областта на автомобилния транспорт приоритетно досие в тази област ще бъде предложението за Регламент относно контролните уреди за регистриране на данните за движението при автомобилен транспорт (тахографи). С предложения проект на Регламент се цели подобряване спазването на социалното законодателство в автомобилния транспорт и намаляване на административната тежест чрез техническо усъвършенстване на тахографите и повишаване на тяхната ефикасност. Предвид съществения характер на измененията и необходимостта от достатъчно време за подготовка, както на компетентните държавни органи, така и на бизнеса, българската страна ще настоява за максимално отдалечено във времето задължение за прилагане на разпоредбите, обвързани със срокове
В областта на железопътния транспорт приoритетна за страната ни е работата по директива за създаването на единно европейско железопътно пространство.
В областта на въздушния транспорт усилията на българската страна ще бъдат насочени към преразглеждането на част от Пакета за летищата, който бе приет от ЕК през м. ноември 2011 г. (предложение за изменение на директивата за достъпа до пазара на наземно обслужване (Директива 96/67/ЕО), предложение за изменение на регламента за слотовете (Регламент (ЕИО) 95/93) и предложение за изменение на директивата за шума (Директива 2002/30/ЕО), както и нов законодателен акт за оценка на капацитета на летищните инфраструктури).
През 2012 година за българската страна приоритетна ще бъде работата по предложение за директива относно минималното обучение на морските лица (Международната конвенция за вахтената служба и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците - Конвенция STCW). Конвенцията STCW е сключена през 1978 г. между държавите-членки на Международната морска организация (ММО). Конвенцията разглежда изискванията за подготовка на морски лица (предимно членове от командния състав) и съответното освидетелстване. ММО започна цялостно преразглеждане на Конвенцията STCW, за което Комисията и държавите-членки активно допринесоха и което беше осъществено с приемането на редица значителни изменения, одобрени от държавите — страни по Конвенцията, на конференцията в Манила на 25 юни 2010 г. Тези изменения влизат в сила на 1 януари 2012 г. Като голям износител на морски кадри, България взе активно участие в разработването на измененията на конвенцията, приети в Манила.
Дейността на Европейския съюз в областта на телекомуникациите и информационните технологии през 2012 г. отново ще бъде подчинена на целите на една от седемте водещи инициативи на Стратегията „Европа 2020” – Цифрова програма за Европа.
Очаква се законодателно предложение на Европейската комисия относно разработване на Общоевропейска рамка за електронна идентификация, електронно установяване на автентичност и електронен подпис. Българската страна ще подкрепи решения, насочени към укрепване на доверието в електронните операции и улесняването им, гарантиране на взаимното признаване на електронния подпис, електронната идентификация и електронно установяване на автентичност в целия ЕС. Предстои приемането през 2012 г. на Общоевропейска рамка за електронна идентификация, електронно установяване на автентичност и електронен подпис. Нашата страна ще се възползва от тази рамка, за да изгради своята система на еID.
По отношение на Колективно използване на радиочестотния спектър се очаква Съобщение на Европейската комисия, което ще съдържа описание на модела за управление на колективното ползване на радиочестотния спектър и неговата роля в баланса между различните модели. То ще съдържа също така обобщение на сегашната ситуация по отношение на колективното използване на радиочестотния спектър, общите характеристики и разликите в сравнение с други подходи на управление на спектъра, предимствата и ползите от модела както и предизвикателствата, на които трябва да се обърне внимание. Съобщението ще подпомогне изпълнението на целите за ефективно управление и ефикасно ползване на радиочестотния спектър, заложени в изменения Закон за електронните съобщения..
Инициативите, свързани с Европейска стратегия за сигурността в интернет ще има за цел да посочи основните рискове и предизвикателства както и икономическите и геополитическите възможности, да направи сравнение с „готовността“ или политическото внимание, отделяно на този въпрос в трети държави, да характеризира главните въпроси, на които трябва да се намери решение, да направи оценка на настоящите или планираните действия и да очертае областите, в които е нужна по-енергична намеса от страна на ЕС. През 2012 г. предстои приемането на Европейска стратегия за сигурността в интернет. Въз основа на нея нашата страна ще актуализира своята политика в областта на киберсигурността.
Радиочестотен спектър за по-ефективно производство и доставка на енергия - в инициативата въз основа на проведени проучвания ще бъде разгледана възможността за паневропейска хармонизация на радиочестотния спектър за интелигентни електроразпределителни мрежи и измервателни системи. Ще се прецени дали е необходим индивидуален радиочестотен спектър или би било достатъчно съвместно ползване. България ще подкрепи тази инициатива при положение, че предвижданите за хармонизиране радиочестотни ленти не се използват за нуждите на националната сигурност и отбрана.
В кръга на своята компетентност Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения предлага в Годишната програма за 2012 г. да се включат следните приоритетни цели:
1. В сферата на транспорта:
- Железопътен пакет
- Стратегия за алтернативни горива
- Права на пътниците във въздушния транспорт
- Електронни товари
- Пакет за вътрешния пазар на автомобилен транспорт
- Директива относно минималното обучение на морските лица
2. В сферата на цифровите технологии
- Общоевропейска рамка за електронна идентификация, електронно установяване на автентичност и електронен подпис
- Европейска стратегия за сигурността в Интернет.
Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2012, № 202-03-2, внесена от Министерски съвет на 13.01.2012 г. е подкрепена с 12 гласа “ЗА” и 2 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
ИВАН ВЪЛКОВ