Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
10/05/2012 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 202 – 01 – 22, внесен от Министерски съвет на 09. 04. 2012 г.
    На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 10 май 2012 г. бе обсъден законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 202 – 01 – 22, внесен от Министерски съвет на 09. 04. 2012 г.
    На заседанието присъстваха г-н Валери Борисов – заместник – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-н Валентин Радев – заместник – министър на отбраната и г-н Михаил Захариев – главен секретар на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”.
    Законопроектът беше представен от г-н Валери Борисов – заместник – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    Със законопроекта се въвежда изискването за притежаване на сертификат от персонала по сигурността на летищния оператор и на оператора по наземно обслужване, които са натоварени с тези функции.
    В законопроекта е предвидено Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” да събира такса за издаването на тези сертификати.
    В предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване се създава възможността за финансиране на дейността на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”, като Независим надзорен орган на Република България по разглеждане на спорове за летищните такси между ползвателите на летището с годишен трафик над 5 милиона превозени пътници или на летището с най-голям брой пътнически превози на територията на Република България.
    Разходите, направени от Независимия надзорен орган за осъществяване на дейността му, се предлага да бъдат включени като елемент от таксите по чл. 120, ал. 1 от Закона за гражданското въздухоплаване. Това ще осигури необходимите ресурси, без да натоварва допълнително държавния бюджет.
    Друго съществено изменение е свързано с прилагането на Регламент № 996/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2010 година относно разследването и предотвратяването на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване.
    Предвижда се специализираното звено за разследване на авиационни събития да е на пряко подчинение на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, като по този начин се гарантира неговата самостоятелност при осъществяване на правомощията му. Функциите на органа се осъществяват от инспектори по разследване.
    На специализираното звено за разследване се предоставя правото да предлага състава на комисията за разследване в зависимост от характера и тежестта на разследваното събитие.
    Със законопроекта се въвеждат и санкции, приложими при нарушение на разпоредбите на Регламент 996/2010.
    С допълнението на чл. 43, ал. 6 в Закона за гражданското въздухоплаване се предвижда издаването на наредба от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на отбраната, с която да се уреди възможността за извършване на полети на граждански въздухоплавателни средства до и от военни летища.
    От представителите на Министерството на отбраната бе изразено становище, че осъществяването на граждански полети до и от военните летища няма да затрудни ежедневната дейност на военните формирования и изпълнението на международните ангажименти, поети от държавата, като наред с това то предоставя възможност за по-пълноценното използване на военните ресурси на територията на Република България.
    В хода на дискусията по тези текстове от законопроекта от представителите на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията бе заявено, че издаването на съвместна наредба между двете министерства трябва да отговаря задължително на всички условия, които са поставени в Закона за гражданското въздухоплаване и европейското законодателство, както и директивите и анексите на ИКАО. Беше отбелязано, че никое военно летище не може да бъде използвано за кацане на граждански въздухоплавателни средства, ако то не е сертифицирано, съгласно изискванията за гражданско летище, като сертификацията трябва да бъде извършена от единствения орган в България, който има право да извърши тази сертификация – Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”.

    След проведената дискусия и изказаните мнения , Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 14 гласа „ЗА” и 1 глас „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 202 – 01 – 22, внесен от Министерски съвет на 09. 04. 2012 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ТРАНСПОРТ,ИНФОРМАЦИОННИ
    ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:


    ИВАН ВЪЛКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума