Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
19/07/2012

    Годишни доклади на Комисия за регулиране на съобщенията в областта на електронните съобщения и на пощенските услуги за 2011 г., № 220-00-41, внесени от Комисия за регулиране на съобщенията на 04.07.2012 г.
    На свое заседание, проведено на 19.07.2012 г.,
    Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения разгледа Годишни доклади на Комисия за регулиране на съобщенията в областта на електронните съобщения и на пощенските услуги за 2011 г., № 220-00-41, внесени от Комисия за регулиране на съобщенията на 04.07.2012 г.
    На заседанието присъстваха следните представители на Комисията за регулиране на съобщенията: г-н Веселин Божков – председател, г-н Никола Колев – зам. председател, г-жа Десислава Преображенска, г-жа Ирина Романска и г-н Константин Тилев - членове.
    Докладите бяха представени от г-н Веселин Божков – председател на Комисията за регулиране на съобщенията.
    Годишните доклади на Комисия за регулиране на съобщенията в областта на електронните съобщения и на пощенските услуги за 2011 г. са изготвени на основание разпоредбите на чл. 38, ал. 1 от Закона за електронните съобщения и на чл. 17, ал. 1 от Закона за пощенските услуги. И през изминалата година националният регулатор е осъществявал своите правомощия в съответствие с общите принципи на конкурентното право и специфичните национални условия, като е взел предвид най-добрите европейски практики и работи в тясно взаимодействие с Европейската комисия, използвайки опита на другите европейски регулатори.
    В условията на икономическа криза в световен мащаб, следвайки тенденциите, се установява че в сегмента, за който става въпрос, има намаление на темповете на ръст на услугите в размер на 6 %, освен това се произвежда около 4 % брутен вътрешен продукт, което отрежда на този сектор един от най-динамично развиващите се и стратегически сектори за българската икономика. Анализите показват, че традиционните услуги като ефирни гласови услуги намаляват, за сметка на пакетните услуги и това е една тенденция, с която се следва и европейската тенденция. Общият обем на пазара на обществени електронни съобщения остава най-висок, въпреки отчетеното намаление с 4 процентни пункта, спрямо 2010 г. Относителните дялове на услугите за пренос на данни и достъп до интернет и/или услугите за пренос или разпространение на радио- и/или телевизионни програми съответно е 10 % от общия брой на услугите в сектора и 8.28 %.
    Основни изводи от развитието на пазара на електронни съобщения през 2011 г., сравнено с 2010 г.:
    - В сегмент „Гласови телефонни услуги” е регистриран спад в абсолютно изражение с 11.24 %.
    - В сегмент „Услуги по предоставяне на линии под наем” е регистриран спад от 11.05 %.
    - В сегмент „Пренос на данни и/или достъп на интернет” обемът на приходите намалява с 0.29 %.
    - В сегмент „Услуги за пренос и/или разпространение на радио и/ли телевизионни програми е отчетен спад от 24.6 %.
    - В сегмент „Пакетни услуги” обемът на приходите бележат близо 2.4 пъти увеличение.
    - В сегмента „Други услуги” се наблюдава значителен ръст – 47.28 %, дължащ се преди всичко на увеличението на приходите от услуги по съвместно разполагане и други форми на съвместно ползване, включително предоставяне на кули, мачти и др. услуги. Увеличението е с 90.08 % спрямо 2010 г.
    Общите приходи от предоставяне на мобилни телефонни услуги отново бележи спад: за разглеждания период те са намалели с 10.5 %, като към края на 2011 г. възлизат на 1,734 млрд. лева.
    Нарастване бележи броят на потребителите на мобилни телефонни услуги. В края на годината броят на активните SIM карти, с възможност за ползване на гласови услуги е 10 475 083 абоната, или с 2.7 % повече спрямо края на 2010 г. Съотношението между потребители на предплатени услуги и абонати по договор е 37 към 63, което общо взето е в рамките на европейските практики.
    Анализите, очертават следните тенденции:
    1. Тенденцията за замяна на фиксираните телефонни услуги с мобилните.
    2. Намаляване на средномесечния потребителски разход за мобилни телефонни услуги.
    3. Предлагане на мобилни телефонни услуги в пакет с други съобщителни услуги, вследствие на навлизането на мобилните оператори в нови сегменти от пазара.
    4. За крайните потребители от все по-голямо значение са услугите за достъп до интернет, отчитайки ръста на продажбите на смартфони.
    По отношение на пренос на данни и достъп до интернет - през 2011 г. приходите от самостоятелни услуги, достъп до интернет и пренос на данни остават почти непроменени – 316 млн. лева, приходите от пакети, включващи услугата за достъп до интернет достигна до 219 млн.лева, което е отчетено като ръст на 117 %, което е една модерна тенденция и която нашата икономика и нашия сектор изследва. 643 предприятия са предлагали услугите, предназначени за крайни потребители. Общият брой на абонатите на интернет услуги , фиксиран и мобилен достъп до интернет възлизат вече над 1 650 000 абоната, което представлява ръст 15 % спрямо 2010 г.
    В развитите страни пощенските оператори, задължени да предоставят универсалната пощенска услуга, които са се възползвали от електронните услуги, проявили са гъвкавост и са направили необходимите структурни промени в организацията си на работа, генерират около 30% от приходите си именно от електронни услуги. Това са перспективите и пред българските оператори на универсална пощенска услуга, в това число и дружеството „Български пощи” ЕАД. Ако пощенските оператори разработят конкурентна електронна стратегия за развитие, те ще успеят да порсъществуват, дори в днешния дигитален век.
    В хода на дебатите бяха изказани препоръки за промяна на Закона за пощенските услуги в сектора регулирани и нерегулирани цени на пълния обхват на универсалната пощенска услуга.
    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения единодушно с 13 гласа - “за” предлага на Народното събрание да приеме на следното решение:

    Народното събрание на основание чл. 84, т.17 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 80, ал. 2 от Правилника за организация и дейността на Народното събрание

    РЕШИ:

    Приема Годишните доклади на Комисия за регулиране на съобщенията в областта на електронните съобщения и на пощенските услуги за 2011 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ
    ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:

    ИВАН ВЪЛКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума