Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
18/10/2012 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, № 202 – 01 – 64, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2012 г.
    На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 18. 10. 2012 г. бе обсъден законопроект за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, № 202 – 01 – 64, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2012 г.
    На заседанието присъстваха г-н Камен Кичев – заместник – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-н Валентин Божков – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” и експерти от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    Законопроектът беше представен от г-н Камен Кичев – заместник – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    Част от предлаганите промени в Закона за автомобилните превози са свързани с предвиждане на мерки на национално ниво за прилагането на Регламент (ЕС) № 181/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 година относно правата на пътниците в автобусния транспорт и за изменение на Регламент (ЕО) № 2006/2004.
    Мерките, произтичащи от регламента, които всяка държава-членка на Европейския съюз следва да предвиди в националното си законодателство, за да осигури прилагането му, са:
    1. установяване на максималният размер на обезщетението, което се дължи от превозвача при причиняване на смърт или телесна повреда на пътник или при загубен или повреден багаж при извършването на превози, за които е приложим регламентът;
    2. определяне на автогарите, в които ще се осигурява помощ на лица с увреждания и лица с намалена подвижност;
    3. установяване на система от санкции, приложими за нарушения на разпоредбите на регламента, които са ефективни, пропорционални и възпиращи.
    4. определянето на орган, който отговаря за прилагането на регламента по отношение на частта от превозите на нейната територия.
    Предлага се контролните функции по прилагането на регламента по отношение на задълженията на превозвачите и собствениците на автогари да бъдат възложени на Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация” наред с останалите й функции по контрола на превозите на пътници.
    Контролът за спазване на задълженията на туроператорите и туристическите агенти ще се извършва от Комисията за защита на потребителите предвид възложените й със Закона за туризма контролни функции върху дейността на туроператорите и туристическите агенти.
    Със законопроекта е предвидено създаването на задължение превозвачът да уведоми съответната областна структура на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” за това, че възнамерява да извърши случаен превоз, вместо задължителното издаване на разрешение за извършването на превоз, съгласно настоящия текст от закона.
    Предвидени са санкции за лицата, отговорни за извършването на предпътни прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства.
    Законопроектът въвежда и промени, свързани с осигуряването на правна възможност за въвеждането в националното законодателство на Република България на разпоредбите на Директива 2010/40/ЕС за рамката за внедряване на интелигентните транспортни системи в областта на автомобилния транспорт и за връзката с останалите видове транспорт.
    Предложеният законопроект задължава министъра на транспорта информационните технологии и съобщенията да координира дейностите при внедряване и използване на интелигентни транспортни системи в областта на автомобилния транспорт и връзката му с останалите видове транспорт.
    За подпомагане задълженията на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, с проекта на закон се предлага създаването на Съвет по интелигентни транспортни системи с консултативни функции.
    В проекта на закон са предвидени конкретните правила, свързани с внедряването и използването на интелигентни транспортни системи в областта на автомобилния транспорт и интерфейси с останалите видове транспорт, да се определят в наредба на Министерския съвет.
    С предлаганият законопроект се въвеждат и текстове, свързани с предвиждане на мерки за сигурност при автобусните превози. Предложените мерки са свързани с изискванията за превоз на багажите на пътниците, пътуващи с автобусен транспорт и с изискванията към автогарите.
    Към вносителите на законопроекта бяха задавани въпроси относно целесъобразността на предлаганите промени и ефекта от предвидените мерки за сигурност.
    От представителите на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията бе отговорено, че предложените мерки имат за цел да повишат сигурността на автобусните превози, като вменят ясни отговорности на превозвачите, водачите и собствениците на автогари в тази връзка.
    След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 14 гласа „ЗА”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, № 202 – 01 –64, внесен от Министерски съвет на 15. 10. 2012 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ТРАНСПОРТ,ИНФОРМАЦИОННИ
    ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:


    ИВАН ВЪЛКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума