КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
01/11/2012
Законопроект за отменяне на Закона за приемане на декларация по смисъла на чл. 42, § 1 от Конвенцията за международни железопътни превози (COTIF), подписана на 9 май 1980 г. в Берн, № 202-01-69, внесен от Министерски съвет на 26. 10. 2012 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 01. 11. 2012 г. бе обсъден Законопроект за отменяне на Закона за приемане на декларация по смисъла на чл. 42, § 1 от Конвенцията за международни железопътни превози (COTIF), подписана на 9 май 1980 г. в Берн, № 202-01-69, внесен от Министерски съвет на 26. 10. 2012 г.
На заседанието присъстваха г-н Камен Кичев – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и експерти от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Законопроектът беше представен от г-н Камен Кичев - заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Необходимостта от приемането на законопроекта произхожда от присъединяването на Европейския съюз към Конвенцията за международни железопътни превози (COTIF) и призива на Европейската комисия държавите - членки на Европейския съюз, които са направили декларации, че няма да прилагат притурките CUI, APTU и ATMF на COTIF, да ги оттеглят.
На 22 юни 2011 г. на 10-ата извънредна сесия на Общото събрание на Междуправителствената организация за международни железопътни превози (OTIF) е взето окончателно решение за подписване на Споразумение за присъединяване на Европейския съюз към Конвенцията за международни железопътни превози.
След промени и период на хармонизация терминологията и легалните дефиниции, използвани в притурките APTU, CUI и ATMF не се различават по вид и съдържание от тези, използвани в Директива 2001/16/ЕО, Директива 2001/14/ЕО, Директива 96/48/СЕ и Директива 91/440/ЕО.
През 2007 г. в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е постъпило искане на Европейската комисия за предприемане на действия от страна на Република България във връзка с противоречието между законодателството на Европейските общности и Конвенцията за международни железопътни превози (COTIF) от 9 май 1980 г. (ДВ, бр. 69 от 2006 г.) и по-специално – Единните правила за договора за използване на инфраструктурата в международно железопътно съобщение (СUІ), съставляващи Притурка Е към конвенцията, Единните правила за утвърждаване на технически норми и приемане на единни технически предписания за железопътните средства, предназначени за използване в международно съобщение (АРТU), съставляващи Притурка F към конвенцията, и Единните правила за техническо приемане на железопътни средства, използвани в международно съобщение (АТМF), съставляващи Притурка G към конвенцията.
Към 2007 г. притурки CUI, APTU и ATMF на COTIF са противоречали на Директива 91/440/ЕИО от 29 юли 1991 г. относно развитието на железниците в Общността, Директива 95/18/EО от 19 юни 1995 г. относно лицензиране на железопътните предприятия, Директива 2001/14/ЕО относно разпределяне на капацитета на железопътната инфраструктура и събиране на такси за ползване на железопътната инфраструктура и за сертифициране за безопасност (Директива относно безопасността на железопътния транспорт).
Във връзка с посоченото по-горе искане от страна на Европейския съюз и на основание на отчетеното реално съществуване на противоречията на 9 ноември 2007 г. е приет Законът за приемане на декларация по смисъла на чл. 42, § 1 от Конвенцията за международни железопътни превози, подписана на 9 май 1980 г. в Берн (ДВ, бр. 95 от 2007 г.), и съответно е уведомен генералният секретар на Междуправителствената организация за международни железопътни превози, че Република България няма да прилага в тяхната цялост изброените по-горе притурки към Конвенцията.
По препоръка на Европейската комисия през 2007 и 2008 г. няколко държави - членки на Европейския съюз – България, Германия, Дания, Испания, Франция, Финландия, Люксембург, Унгария, Португалия и Словения, Холандия и Великобритания, са направили декларации, че няма да прилагат CUI, APTU и ATMF в съответствие с чл. 42, § 1 от COTIF и декларациите са влезли в сила.
В периода от 2007 г. до присъединяването на Европейския съюз към СOTIF са изчистени противоречията в законодателството на двете организации и съответно е отпаднала необходимостта от продължаване действието на подадените декларации от страна на държавите - членки на Европейския съюз.
След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, единодушно с 12 гласа “ЗА” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за отменяне на Закона за приемане на декларация по смисъла на чл. 42, § 1 от Конвенцията за международни железопътни превози (COTIF), подписана на 9 май 1980 г. в Берн, № 202-01-69, внесен от Министерски съвет на 26. 10. 2012 г.
На основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения предлага да бъде приет и на второ гласуване следния:
ПРОЕКТ
З А К О Н
за отменяне на Закона за приемане на декларация по смисъла на чл. 42, § 1 от Конвенцията за международни железопътни превози (COTIF), подписана на 9 май 1980 г. в Берн
Член единствен. Законът за приемане на декларация по смисъла на чл. 42, § 1 от Конвенцията за международни железопътни превози (СOTIF), подписана на 9 май 1980 г. (ДВ, бр. 95 от 2007 г.) в Берн се отменя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ
ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
ИВАН ВЪЛКОВ