КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
19/12/2012
Законопроект за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, № 202-02-30, внесен от Министерски съвет на 29. 11. 2012 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 19. 12. 2012 г. бе обсъден законопроект за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, № 202-02-30, внесен от Министерски съвет на 29. 11. 2012 г.
В заседанието на Комисията взе участие г-н Красимир Найденов – главен експерт в отдел „Международна дейност”, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Споразумението за въздушен транспорт с Република Молдова е подписано на 26 юни 2012 г. в Брюксел.
С ратифицирането на Споразумението се цели постепенно отваряне на пазара посредством предоставяне на достъп до маршрути и капацитет на взаимна основа и развитие и насърчаване на въздухоплавателни услуги между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна.
Въздухоплавателните услуги между държавите - членки на Европейския съюз и Република Молдова понастоящем се извършват на основата на двустранни споразумения между отделните държави членки и Република Молдова.
Република България има подписана двустранна спогодба между правителството на Република България и правителството на Република Молдова за въздушни съобщения между и отвъд техните съответни територии, подписана на 17 април 1996 г. в София.
Република Молдова има двустранни споразумения за въздухоплавателни услуги с общо 16 държави - членки на Европейския съюз, като тези споразумения до голяма степен са рестриктивни по отношение на одобряване на маршрутите, честоти, капацитет на въздухоплавателните средства или разписания на полетите. Повечето от споразуменията позволяват назначаване само на един въздушен превозвач на всяка от страните, което води до неравномерно разпределение на трафика и оказва отрицателно въздействие върху авиокомпаниите и потребителите.
Разпоредбите на споразумението имат предимство пред съответните разпоредби в съществуващите двустранни споразумения за въздухоплавателни услуги между държавите - членки на Европейския съюз и Република Молдова. Въпреки това упражняването на съществуващите права, които произтичат от двустранните споразумения и не са включени в споразумението, може да продължи, при условие че не се допуска дискриминиране на държавите членки и техните граждани.
Със споразумението се създава Съвместен комитет, който да отговаря за качественото изпълнение на споразумението и на последиците от него.
От ратифицирането на споразумението се очакват и определени икономически ползи за страните-членки на Европейския съюз. Това се дължи главно на очакваното намаление на авиационните тарифи, по-големия брой пътувания и свързаната с това икономическа дейност.
След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, единодушно с 11 гласа “ЗА” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, № 202-02-30, внесен от Министерски съвет на 29. 11. 2012 г.
На основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения предлага да бъде приет и на второ гласуване следния:
ПРОЕКТ
З А К О Н
за ратифициране на Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна
Член единствен. Ратифицира Споразумението за общо авиационно пространство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Република Молдова, от друга страна, подписано на 26 юни 2012 г. в Брюксел.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
Параграф единствен. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ
ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
ИВАН ВЪЛКОВ