Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
10/09/2009



    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    № 953-14-02
    10.09.2009 г.

    С Т А Н О В И Щ Е

    Относно: Доклад на омбудсмана на Република България за 2008 г.

    На заседание на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите, проведено на 10 септември 2009 г., се разгледа Доклад на омбудсмана на Република България за 2008 г., озаглавен „Справедливостта е душата на добрата администрация”, внесен в Народното събрание на основание чл. 22 от Закона за омбудсмана.
    Докладът бе представен от омбудсмана на Република България – г-н Гиньо Ганев.
    Той подчерта, че представеният документ няма само отчетен характер – това е акт, с който се поставят на вниманието на Народното събрание проблеми в работата на изпълнителната и местната власт на различни нива, които засягат правата на гражданите и предизвикват широк обществен резонанс. Всички констатации, оценки, инициативи и препоръки към администрацията, които се съдържат в доклада, произтичат от жалбите и сигналите на гражданите, адресирани до омбудсмана и от проверките, предприети от него по собствена инициатива.

    Сред редицата посочени прояви на лоша администрация на централно и местно ниво се открояват:

    • Недостатъчната прозрачност и отчетност на органите на властта в периода, до който се отнася годишния доклад на омбудсмана. Подчертано като основна слабост е липсата на публични регистри на общинските ресурси – собственост, рекламни площи, жилища, европроекти и пр. Отбелязва се и прекомерното забавяне на въвеждането на унифицирани нормативни правила за предотвратяване на конфликт на интереси.
    • Незадоволителното гражданско участие при вземането на решения с широк обществен резонанс.
    • Недостатъчният и неефикасен граждански и парламентарен контрол върху МВР и службите за сигурност.
    • Честите нарушения на правата на пациента.
    • Незачитането на потребителските права от доставчиците на обществени услуги (ток, парно, телефон и др.).
    • Липсата на ефикасен механизъм за представителство на държавата по дела пред Съда в Страсбург и за преодоляване на причините за негови осъдителни решения.
    • Недостатъчният напредък в реформата на местата за лишаване от свобода.
    Акцент в доклада е поставен върху пречките, стоящи пред процеса на децентрализация на властта и прилагането на принципите на добро управление в местната власт. Според направените наблюдения на омбудсмана финансовото управление на общините не е достатъчно прозрачно, общинската администрация е мудна и недостатъчно отворена към гражданите.
    Общият брой жалби и сигнали, получени от омбудсмана до 31. декември 2008 г. е 8 836. По 87% от тях проверките са приключили, а по останалите институцията продължава да проучва обстоятелствата и да набира допълнителна информация за успешното разрешаване на поставените проблеми. В сравнение с 2007г. през 2008г. броят на разгледаните жалби, по които омбудсманът се е произнесъл, се е увеличил с близо 30%. От област София – град са постъпили 934 жалби, от Област Пловдив – 208. Следват област Варна – 155, област Плевен – 87, област Благоевград – 77, област Бургас – 76 и др. Най-много са оплакванията, свързани с устройство на територията и проблемите на собствеността (23%). На второ място са жалбите, свързани с обществените услуги (19%), а на трето – със социалните дейности (11%).

    По време на дискусията парламентарната комисия насърчи активното участие на омбудсмана в законодателния процес със законодателни предложения и идеи, произтичащи от неговите проверки и самосезирания, в съответствие с приетия от Народното събрание Правилник за организацията и дейността на омбудсмана. Беше отбелязано също така, че редица теми и проблеми от доклада на омбудсмана за 2008 г. биха могли да станат предмет на парламентарен контрол върху изпълнителната власт.

    В тази логика и в духа на вече установената парламентарна практика, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите приема за сведение единодушно със 17 гласа “за” Доклада на омбудсмана на Република България за 2008 г. и предлага на Народното събрание също да го приеме за сведение, като вземе акт от констатациите, оценките и препоръките, посочени в него.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ЙОРДАН БАКАЛОВ

    Форма за търсене
    Ключова дума