КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
04/02/2010
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 053-14-5/10.02.2010 г.
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Проект за решение за уреждане на дълга на Република Турция към тракийските и малоазийските българи, № 954-02-6, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 14. 07. 2009 г.
На редовно заседание, проведено на 04. 02. 2010 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Проект за решение за уреждане на дълга на Република Турция към тракийските и малоазийските българи, № 954-02-6, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 14. 07. 2009 г.
На заседанието присъстваха г-н Златко Димитров - директор на Дирекция „Международно право” при Министерството на външните работи и проф. Георги Бакалов - директор на Държавна агенция „Архиви”.
Проектът за решение беше представен от народния представител проф. Станислав Станилов, един от вносителите на проекта. Той обясни, че внесеното проекторешение има за цел Народното събрание да възложи на българското правителство да предприеме необходимите действия за уреждане на дълга на Република Турция към тракийските и малоазийските българи, като използва всички намиращи се в негово разположение възможности и средства, и да изрази позиция по тях.
Професор Станилов отбеляза, че от 1989г. нито едно демократично избрано българско правителство не е сключило споразумение за уреждане на турския дълг към българите-бежанци от Тракия и Мала Азия. Според Ангорския договор от 1925 г.(Протокол и Конвенция за установяване) Република Турция трябва да върне частна собственост на прогонените от Източна Тракия и Мала Азия българи, чиято стойност днес се изчислява, по оценка от преди няколко години на над 5 милиарда щатски долара. Турската държава дължи на тези българи още над 5 милиарда долара от наеми, приходи и ползи, придобити от тези имоти. От сключването на договора са изминали 84 години, а споразумение за обезщетяване на нашите сънародници още не е сключено. По договора няма давност и това обезщетение се чака от около 800 000 български граждани.
Според становището на Министерството на външните работи, въпросът за обезщетяването на имотите на тракийските и малоазийските българи е основен приоритет на отношенията ни с Република Турция. В хода на последните три кръга от преговори през 1998 г., и след това, се очертават някои принципни различия в позициите на двете страни по въпросите, отнасящи се до уреждане на имуществените претенции между тях, тъй като и Република Турция предявява имуществени претенции пред нашата страна. Съгласно постигната договореност между президентите на двете страни в Анкара на 16-17 декември 2008 г., на 14 март 2009 г. с Решение на Министерския съвет № 164 е създадена Смесена експертна комисия, която включва четири експертни групи по отделните групи нерешени въпроси между България и Турция.
Проф. Бакалов информира, че с оглед на обществения интерес за Държавна агенция „Архиви” този въпрос е приоритетен. До момента осем хиляди семейства са поискали данни за имущество в Република Турция. Агенцията притежава наличност от данни за още петдесет и един хиляди души. Част от най-важните документи се намират във Вилаетския архив в Истанбул, където по досегашната практика, частни лица могат да организират проверка и да изискват копия.
При проведените дебати бяха изказани различни мнения, като повечето народни представители се обединиха около разбирането, че трябва да се изчакат резултатите от дейността на смесената експертна комисия. Изразиха се мнения, че темата е деликатна и се отнася до отношения между две съседни страни, които би трябвало да се решат по дипломатически път, без намесата на Народното събрание.
След проведената дискусия и гласуване, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 3 гласа „за”, 3 гласа „против” и 7 гласа „въздържали се” предлага на Народното събрание да не приема Проект за решение за уреждане на дълга на Република Турция към тракийските и малоазийските българи, № 954-02-6, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 14. 07. 2009 г
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,
ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:
ЙОРДАН БАКАЛОВ