КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
04/02/2010
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 053-14-6/10.02.2010 г.
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Проект за решение за осъждане на геноцида над българите в Османската империя /1396 - 1913/, № 954-02-4, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 14. 07. 2009 г.
На редовно заседание, проведено на 4. 02. 2010 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Проект за решение за осъждане на геноцида над българите в Османската империя /1396 - 1913/, № 954-02-4, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 14. 07. 2009 г.
На заседанието присъстваха г-н Златко Димитров - директор на Дирекция „Международно право” при Министерството на външните работи и проф. Георги Бакалов - директор на Държавна агенция „Архиви”.
От името на вносителите проектът за решение беше представен от народния представител проф. Станислав Станилов. Проекторешението представлява контрапункт на развиваната в продължение на близо десетилетия теза за османското присъствие над българите в Югоизточна Европа, което омаловажава цялата историческа съдба на българския народ и обезценява неговото Възраждане, борбите ни за освобождение и самото Освобождение. По тази причина вносителите на проекта за решение предлагат на Народното събрание с решение да обяви 17 май за ден на поклонение на жертвите на геноцида над българите в Османската империя и да възложи на българското правителство да издигне мемориален комплекс на подходящо място в столицата. Вносителите настояват историческите престъпления да не бъдат омаловажавани и отричани в държавни обществени документи, в говорено и писано слово от държавни и частни медии, в учебници и учебни помагала.
Според становището на Министерството на външните работи, към което се присъединиха и някои от членовете на Комисията, приемането на подобно решение ще се превърне в политически проблем на двустранните отношения, ще засегне пряко българските интереси в търговско-икономическите отношения, енергийната сигурност, евентуално и при износа на стоки за Турция или транзита през нейна територия.
Според проф. Георги Бакалов в българската история има три дати, които показват отношението ни по тези въпроси - 3 март - Освобождението на България, 22 септември - признаването на Независимостта и 2 юни, когато се споменават имената на хора, посветили живота си и загинали за освобождението на българския народ. По този начин манифестираме отношението си към онова, което е преживяно през изминалите 500 години.
В хода на проведената дискусия се изказаха мнения в подкрепа на казаното от представителя на Министерство на външните работи и директора на Държавна агенция „Архиви”.
След проведените дебати и гласуване, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 3 гласа „за”, 2 гласа „против” и 5 гласа „въздържали се” предлага на Народното събрание да не приема Проект за решение за осъждане на геноцида над българите в Османската империя /1396 - 1913/, № 954-02-4, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 14. 07. 2009 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА
НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА,
ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА
ГРАЖДАНИТЕ:
ЙОРДАН БАКАЛОВ