Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
13/05/2010


    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    № 053-14-15/18.05.2010 г.

    Д О К Л А Д


    ОТНОСНО: Законопроект за изменение на Закона за защита от дискриминация, № 002-01-31, внесен от Министерския съвет на 30.04.2010 г.

    На редовно заседание, проведено на 13. 05. 2010 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Законопроект за изменение на Закона за защита от дискриминация, № 002-01-31, внесен от Министерския съвет на 30.04. 2010 г.
    Законопроектът беше представен от г-жа Смела Нинева, началник отдел в дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” в Министерството на труда и социалната политика. Г-жа Нинева обясни, че проектът на закон се състои от един-единствен параграф, с който се предлага намаление на числения състав на Комисията за защита от дискриминация от девет на пет члена, като трима от тях се избират от Народното събрание, а двама се назначават от президента. Поставя се и изискването поне трима от членовете да бъдат юристи. Законопроектът се внася на основание решение № 870 на Министерския съвет от 2009 г. за оптимизиране на състава и мандата на независимите регулаторни органи, като основен аргумент за приемането му е съществуващата финансова и икономическа криза в страната. Предмет на решението е и Комисията за защита от дискриминация
    В проведените дебати бяха изказани различни мнения. Някои народни представители изразиха загриженост за ефективността на работата на комисията в предлагания намален състав. Като независим специализиран държавен орган за предотвратяване на дискриминация, защита от дискриминация и осигуряване равенство на възможностите комисията разглежда и решава заведените пред нея преписки в заседателни състави, които се определят от председателя й. Той определя постоянни състави, специализирани в материята по дискриминация – на етническа и расова основа; на основата на пол и на основата на други признаци по чл.4, ал. 1 на Закона за защита от дискриминация. Случаите на множествена дискриминация се разглеждат от разширен състав от петима членове. Вземането на решенията в производството за защита от дискриминация се извършва от тричленен и петчленен състав, като понякога се случва едновременно да заседават и двата състава. Намаляването на броя на членовете на комисията би затруднило съществено дейността й, тъй като при отсъствие на неин член или наличието на конфликт на интереси на някои от членовете й, гледането на дела би се провалило. Категорично бяха изразени мнения, че Комисията за защита от дискриминация не може да бъде причислена към останалите комисии и съвети, които имат регулаторни функции. Нейните функции са специфични, свързани с една много чувствителна за Европейския съюз тема - защитата на човешките права от дискриминация.
    Изразени бяха мнения и в другата посока – подкрепа на предложения законопроект, поради належащата нужда от реформи в държавната администрация.

    След проведената дискусия Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 8 гласа „за”, 2 гласа „против” и 2 гласа „въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение на Закона за защита от дискриминация, № 002-01-31, внесен от Министерския съвет на 30. 04. 2010 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:



    ЙОРДАН БАКАЛОВ


    Форма за търсене
    Ключова дума