Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
17/06/2010


    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    № 053-14-19/22.06.10 г.

    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 054-01-50, внесен от Мая Манолова и група народни представители на 28. 05. 2010 г.

    На редовно заседание, проведено на 17. 06. 2010 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 054-01-50, внесен от Мая Манолова и група народни представители на 28. 05. 2010 г.
    От името на вносителите законопроекта беше представен от народния представител Александър Радославов. Той обясни, че предлаганите промени в Закона за защита от дискриминация са свързани със спецификата на дейността на Комисията за защита от дискриминация и акцентира върху най-важните от тях. Комисията действа като особена юрисдикция и разглеждането на преписките се извършва от три и петчленни заседателни състави, специализирани по отделните признаци, изброени в чл. 4, ал. 1 на закона. На практика целият процес е почти идентичен на съдебния. Съгласно чл. 68, ал. 1 от действащия закон решенията на комисията подлежат на обжалване пред Върховния административен съд по реда на АПК и поради тази причина и естеството на работата на комисията е необходимо в състава й да преобладават хората с юридически познания. В проектозакона се предлага да се запази деветчленната комисия, като седем от членовете й да бъдат юристи.
    В практиката на комисията съществуват случаи, при които редовно призованата ответна страна не взема становище, не се явява на откритите заседания и не предоставя доказателства. След постановяване на решението често тази пасивна в производството страна обжалва пред Върховния административен съд решението като представя за първи път аргументи, доводи и доказателства, които е имала възможност да представи пред комисията, но не го е направила. Представянето на нови доказателства пред съда може да доведе до отмяна на решението на Комисията за защита от дискриминация. Предвид това и с оглед на дисциплиниране на страните в производството пред комисията се предлага въвеждане на правната фигура на неприсъствено решение, което не подлежи на обжалване, по подобие на чл. 238 – 240 от Гражданския процесуален кодекс. Голяма част от случаите на дискриминация са извършени от юридически лица и еднолични търговци и е почти невъзможно откриването на индивидуалния извършител на дискриминацията, тъй като тя често е резултат от колективно решение на орган на управление. Поради тази причина в чл. 78 на закона се предлага налагане на имуществена санкция на юридически лица, търговци и органи на държавното управление за извършена от тях дискриминация.
    След проведените дебати, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 3 гласа „за”, 8 гласа „против” и 3 гласа „въздържали се”, предлага на Народното събрание да не приема на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 054-01-50, внесен от Мая Манолова и група народни представители на 28. 05. 2010 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА
    НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА,
    ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА
    ГРАЖДАНИТЕ:


    ЙОРДАН БАКАЛОВ

    Форма за търсене
    Ключова дума