КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
14/10/2010
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 053-14-31/26.10.10 г.
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерския съвет на 01. 10. 2010 г.
На редовно заседание, проведено на 14 октомври 2010 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа внесения от Министерския съвет Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г.
На заседанието присъстваха г-н Владимир Петров, директор на дирекция „Държавни разходи” в Министерство на финансите, г-н Гиньо Ганев и г-н Константин Пенчев – бивш и новоизбран Омбудсман на Република България, г-н Кемал Еюп - председател на Комисията за защита от дискриминация, г-н Никола Казаков – председател на Държавната агенция за бежанците, г-н Емил Велинов – директор на Дирекцията по вероизповеданията в Министерския съвет, г-н Росен Иванов – председател на Държавната агенция за българите в чужбина, г-н Калин Каменов – зам.председател на Държавната агенция за закрила на детето, г-н Георги Кръстев – зам. председател на Националния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси, г-жа Снежана Димитрова - началник на кабинета на министъра без портфейл Божидар Димитров и арх. Мария Томова, главен инспектор в Националния институт за недвижимо културно наследство към Министерство на културата.
От името на вносителя законопроектът беше представен от г-н Владимир Петров. Той се спря на макроикономическите показатели, при които е разработен Проектобюджетът, като обърна внимание, че Бюджет 2011 г. е изготвен върху допусканията, които Министерският съвет е приел в областта на данъчната политика, публичните разходи и на политиката по доходите. За първи път бюджетът има дефицит от 2,5 %, който се приема предварително. Това е следствие на изискването на Съвета на пакта за стабилност и растеж на Европейския съюз.
От представените институции, чиито бюджет предстои да бъде разглеждан в комисията, само две са първостепенни разпоредители –Омбудсманът на Република България и Комисията за защита от дискриминация. По отношение на второстепенните разпоредители бе обърнато внимание, че заложените параметри не са окончателни и е възможна промяна на бюджетите им след преценка на техните принципали.
За институцията Омбудсман на Република България е предвиден бюджет от 2 278 000 лв. Изтъкнато беше, че той е с увеличение 7 % спрямо коригирания бюджет за 2010 г., но спрямо първоначално одобрения от парламента бюджет за миналата година е намален с 14%.
За Комисията за защита от дискриминация разчетените разходи са 2 380 000 лв. В сравнение с 2010 г. бюджетът е малко завишен, като за първи път в него има перо „Приходи”. Председателят на комисията поясни, че приходите идват от реализирани съвместни проекти с партньори от Европейския съюз.
Отпуснатата субсидия за вероизповеданията отново е в размер на 3 млн. лв., толкова, колкото е в бюджет 2010 г. От тях 700 хил. лв. са отделени за Българските православни общини в чужбина, за Българската православна църква в страната са 1 660 000 лв.; за Мюсюлманското вероизповедание – 180 000 лв.; за Централния Израилтянски духовен съвет - 30 000 лв.; за Арменската Апостолическа православна църква – 40 000 лв.; за други регистрирани вероизповедания – 40 000 лв.; за ремонт на църковни сгради с национално значение – 300 000 лв.; за издаване на религиозна литература – 50 000 лв. Директорът на дирекцията по вероизповеданията изрази надежда, че ще бъде намерена възможност за допълнително отпускане на средства през 2011 г. Той съобщи, че разполага с остатък от 51 хил. лв., като помоли от тях 21 хил. лв. да бъдат разпределени за джамийските настоятелства, а останалите, около 30 хил. лв., за православните храмове в страната.
На Държавната агенция за бежанците бюджетът е същият, както за 2010 год. – 3 200 000 лв., въпреки, че е поискано увеличение от близо 2 млн. лв., необходимо за съфинансиране на европейски проекти, един от които е транзитен център за бежанци в с. Пъстрогор, община Свиленград, който е включен в плана „Шенген” и пусковият му срок е краят на 2010 г. Проектът се изпълнява по програма ФАР, с възложител Министерството на финансите. Обектът е трябвало да бъде готов още през 2007 г. Г-н Владимир Петров уточни, че в централния бюджет са планирани още 900 000 лв. за кофинансирането на европейския бежански фонд.
Предвидените средства в бюджета за Държавната агенция за закрила на детето остават същите, както и през 2010 г. в размер на 1 325 370 лв., които са крайно недостатъчни. Но тъй като бюджетът на Министерството на труда и социалната политика тази година е увеличен с 152 млн.лв. има надежда да бъдат отпуснати на агенцията допълнителни средства.
Средствата, определени за Държавната агенция за българите в чужбина са 758 455 лв. Молбата на председателя на агенцията е те да бъдат завишени. Приетите изменения в Закона за българското гражданство възложиха на Агенцията да бъде единственият държавен орган, издаващ удостоверения за български произход. Само за четирите месеца, през които действа закона, броят на издаваните удостоверения се е увеличил два пъти. Друга причина за увеличение на разписаните средства е нарастването на броя на българските училища и културни центрове в чужбина.
В хода на дискусията, народни представители изразиха недоумение защо не са предоставени писмени параметри за бюджета на Националния съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси, който е много важен консултативен и координиращ орган към Министерския съвет.
Членовете на Комисията подкрепиха направените предложения от директора на Дирекция „Вероизповедания” към Министерския съвет и от председателя на Държавната агенция за българите в чужбина, като приеха единодушно следното становище:
„Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите препоръчва на Министерския съвет на Република България приоритетно да дофинансира текущо през 2011 г., от евентуални допълнителни приходи или икономии, Дирекцията по вероизповеданията и Държавната агенция за българите в чужбина.”
Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 9 гласа „за”, 3 гласа „въздържали се” и 1 глас „против”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерския съвет на 01. 10. 2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА
НА ЧОВЕКА,
ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА,
ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА
ГРАЖДАНИТЕ:
ЙОРДАН БАКАЛОВ