Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
09/06/2011

    Доклад
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    № 153-14-14/14.06.2011 г.

    Д О К Л А Д

    Относно : Законопроект за изменение и допълнение на Закона за събранията, митингите и манифестациите, № 154-01-52, внесен от Христо Бисеров на 27 май 2011 г.

    На редовно заседание, проведено на 9 юни 2011 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за събранията, митингите и манифестациите, № 154-01-52, внесен от н.пр. Христо Бисеров на 27 май 2011 г.
    Законопроектът беше представен от неговия вносител. Според народния представител зачестилите напоследък агресивни опити за ескалация на верска нетърпимост налагат промени в Закона в посока на опазване на основните човешки права. На второ място със Законопроекта се предлага разширяване на „териториалните ограничения” за провеждане на събрания, митинги и манифестации. Според вносителя сега действащият закон не дава механизъм на властите в България да предотвратяват възникването на евентуални конфликти на верска основа. Съществуват текстове в чл. 12 и в чл. 13 от Закона за събранията, митингите и манифестациите, които дават възможност на кмета да забранява такъв тип прояви, ако те застрашават сигурността, но е много трудно да се прецени кога сигурността е застрашена реално. Според г-н Бисеров идеята е да се даде възможност на кмета при определени обстоятелства да казва „не” на провеждане на заявени мероприятия в непосредствена близост до молитвени домове, при положение,че в този момент в дадения храм има служба. И то само тогава, когато се извършват богослужения и редовни обреди, т.е. такива, които са известни по календара на съответното вероизповедание.
    В хода на дискусията г-н Иво Димов, заместник-председател на Комисията, посочи, че използвания термин „непосредствена близост” не е достатъчно ясен. Мащабите в големите градове и малките населени места са съвсем различни. Освен това, народният представител подчерта, че и към този момент кметовете освен уведомителен режим, имат право да разрешат или да забранят провеждането на определено мероприятие. Инцидентният случай в София от месец май т.г. не би следвало да довежда до толкова спешни промени в законодателството. Заместник-председателят г-н Тунчер Кърджалиев се изказа в полза на предложените промени, които биха спомогнали за подобряване дейността на представителите на местната власт, както и за осигуряване спокойното волеизлияние на вярващите, независимо от коя религиозна общност са те.
    За обобщение на разискванията думата взе председателят на Комисията г-н Йордан Бакалов. Той предложи на вносителя, вместо въвеждането на текста „в непосредствена близост”, да се даде възможност на кметовете да задължат много по-категорично митингуващите да си осигурят охрана, дори при необходимост срещу заплащане.


    След проведеното гласуване, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 3 гласа „за”, 0 „против” и 10 „въздържал се ” предлага на Народното събрание да не приема на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за събранията, митингите и манифестациите, №154-01-52, внесен от н.пр. Христо Бисеров на 27 май 2011 г.



    ЙОРДАН БАКАЛОВ

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    Форма за търсене
    Ключова дума