КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
10/11/2011
Доклад
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 153-14-20/15.11.2011 г.
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, г., внесен от Министерския съвет на 31.10.2011 г.
На редовно заседание, проведено на 10 ноември 2011 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа внесения от Министерския съвет Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г.
На заседанието присъстваха представители от Министерството на финансите и държавните структури, чиято дейност Комисията контролира по компетентност.
Първи получи думата да представи бюджета на институцията Омбудсман г-н Хюсеин Исмаил, заместник-омбудсман на Република България. Той подчерта, че в сравнение с текущата година ще получат увеличение в бюджета за 2012. Причината – ратифицирането от нашата страна на Факултативния протокол към Конвенцията на ООН за превенция от изтезание и другите форми на жестоко, нечовешко и унизително отнасяне и наказание. Включването на тази нова сфера на контрол изисква допълнителното ресурсно и кадрово обезпечение. Г-н Исмаил призова Комисията да подкрепи предвидения за институцията бюджет за 2012 г.
Г-жа Надя Шабани – председател, представи бюджета на Държавната агенция за закрила на детето. Във финансирането за следващата година при тях няма промяна. Агенцията поддържа националната телефонна линия 116-111 за деца в риск, както изисква Закона. Ще бъде продължен проектът, насочен към затваряне на институциите за деца с увреждания и още един – Оценка на въздействието от изпълнението на Националната стратегия за закрила на детето 2008-2018 г., приет от Народното събрание.
Становището си за Бюджет 2012 г. докладва г-н Никола Казаков – председател на Държавната агенция за бежанците. И при тях няма промяна за 2012 г. в сравнение с 2011г. Проблем ще предизвика въвеждането в експлоатация на Транзитен център – с. Пъстрогор през януари 2012 г. поради липса на предвидени средства за функционирането му. Необходимата сума възлиза на около 1 900 000 лв.
Г-н Казаков помоли Комисията за съдействие сумата да бъде осигурена в бюджета на Агенцията за 2012 г., като в негова подкрепа се изказаха народният представител Юнал Лютфи и Председателят Йордан Бакалов.
Думата да представи бюджета на Държавната агенция за българите в чужбина беше дадена на председателя й г-н Росен Иванов. Той подчерта, че в резултат на подобряване на административната им дейност, за десетте месеца на 2011 г. са били издадени близо 19 000 удостоверения за българско гражданство, което е равно на издадените през 2009г. и 2010 г. взети заедно. Разширена е издателската програма на агенцията, обезпечаваща с учебници българските общности в чужбина, което налага допълнително финансиране. Недостига на средства предизвиква текучество на кадри и липса на IT специалисти за поддръжка сайта на Агенцията.
С апел към Комисията за осигуряване на допълнителни средства за обезпечаване на народополезната дейност на ДАБЧ се обърнаха народните представители Александър Радославов и Юнал Лютфи.
Бюджетът за 2012 г. на Комисията за защита от дискриминация беше представен от нейния председател г-н Кемал Еюп. Той подчерта, че в тези кризисни години екипа на Комисията се справя със задълженията си. Спря се на някои разходи, несвойствени за другите администрации, като например осигуряване на пътни и дневни за социално слаби граждани, участващи в производства на Комисията и привличането на външни експерти при специфични производства. В заключение, г-н Еюп изрази удовлетворение от бюджета си за 2012 г.
В изказването си и.д. председателят на Националния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси г-н Георги Кръстев подчерта, че те не са юридическо лице и нямат собствен бюджет. През настоящата година има промяна в дейността на Съвета, тъй като политиката по етническите и интеграционни въпроси е изцяло прехвърлена в Министерския съвет, включително и позицията „Национален координатор на десетилетието на ромското включване”. Г-н Кръстев посочи, че България е поела определени ангажименти със Закона за ратифициране на процедурните правила за Десетилетието на ромското включване, като за текущата година са били прехвърлени 18 300 лв .
Бюджетът на Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет беше представен от директора й г-н Емил Велинов. В началото на изказването си той подчерта, че макар и с ограничен бюджет и скромни суми, през текущата година дирекцията е подпомогнала ремонта на 290 храма, 35 джамии и предоставила около 40 000 лв. на 8 други деноминации. Беше изтъкнато, че за тази дейност съществува и сериозен резерв в Мярка 322 на Министерство на земеделието. Тя се отнася само за селските райони и отдалечени църкви, свързани с религиозен туризъм, като за 5 обекта има разпределени около 2 млн. лв. В същото време дирекцията разполага с 1 660 000 лв. за 4600 обекта.
В заключение г-н Велинов подчерта изключително тежкото състояние на три църковни обекта с общонационално значение. Трагично е състоянието на храма „Св.Александър Невски” и сградата на Богословския факултет на пл. „Св.Неделя” . Специално внимание беше отделено на необходимостта в най-скоро време да бъдат вложени около 2 350 000 лв за довършване на разкопките и осъществяване достъп до уникалните археологически находки в подземието на храма „Св. София”
След проведеното обсъждане Комисията се обедини около направените конкретни предложения:
1. Да се завиши бюджетната субсидия за Държавната агенция за бежанците с 1 900 000лв., така че да обезпечи функционирането на Транзитния център в с. Пъстрогор.
2. Да се дофинансира приоритетно от евентуални допълнителни приходи или икономии предвидения бюджет за Държавната агенция за българите в чужбина.
3. Да се завишат предвидените средства за Дирекцията по вероизповеданията към МС с целево отпуснати субсидии за храма „Св. Александър Невски” и сградата на Богословския факултет на пл.”Св.Неделя”.
При проведеното гласуване Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 6 гласа „за”, 4 гласа „против” и 1 „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, г., внесен от Министерския съвет на 31.10.2011 г.
Йордан Бакалов
Председател
КПЧВЖПГ