Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
19/01/2012 първо гласуване

    Доклад
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
    -------------------------------------------------------------------------------------
    № 253-14-3/24.01.2012 г.


    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. в Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. В Ню Йорк, № 102–02–32, внесен от Министерския съвет на 20.12.2011 г.

    На свое заседание, проведено на 19 януари 2012 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа Законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. В Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. В Ню Йорк, № 102–02–32/ 20.12.2011 г., внесен от МС.
    На заседанието присъстваха представители на Министерство на правосъдието – г-н Красимир Войнов - държавен експерт в дирекция «Международно правно сътрудничество и европейски въпроси», г-жа Даниела Белчина – държавен експерт в дирекция «Съвет по законодателство» и г-жа Петя Караянева от Върховния комисариат за бежанците към ООН.
    Законопроектът беше представен от името на вносителя от г-н Войнов.
    Проблемите с лицата без гражданство (апатридите) са неразделна част от големия въпрос за правата на човека. Липсата на гражданство е нежелано от гледна точка на интересите на отделните индивиди, също така и за отделните държави, посочи г-н Войнов в изложението. Той подчерта, че това може да предизвика нестабилност и заплаха за националните и регионалните интереси на страната. Въпросите относно лицата без гражданство могат да бъдат решени ефективно само в рамките на установени стандарти от международното право в отделните страни, както и на основата на уважение и сътрудничество между тях при решаването на конфликтни ситуации от религиозен характер. Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. В Ню Йорк е основният международноправен документ, регламентиращ положението на апатридите и гарантиращ, че те ще се ползват от основни права и свободи без дискриминация. В Конвенцията е регламентирано понятието „апатрид”, уреден е правния му статут, включващ личния статут, движима и недвижима собственост, авторски и промишлени права, право на сдружение и достъп до правосъдие. Съдържат се гаранции относно упражняването на доходоносни занятия. Отделено е място на социалните грижи, настаняване в жилища, образование в държавни учебни заведения, държавна помощ, социално осигуряване, а също така и административни мерки, отнасящи се до свободата за придвижване, документите за самоличност и пътуване, данъци и екстрадиране. Конвенцията позволява на подписалите я държави да изразяват резерви към някои от членовете й. Република България би могла да се присъедини към Конвенциите, като се направят някои резерви, предложени от Министерство на труда и социалната политика и Министерство на вътрешните работи, подчерта г-н Войнов.
    Основополагащият международноправен акт за решаване на проблемите с липсата на гражданство е Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк.
    В нея се изброяват способите за придобиване и запазване на гражданство от лица, които биха останали без гражданство. Уреждат се и въпроси, свързани с придобиване на гражданство, освобождаване или лишаване от гражданство. Конвенцията цели да осигури придобиването на гражданство от онези, които биха били апатриди и които имат връзка с държавата чрез месторождение на нейната територия или произход от нейни граждани, а също така и запазване на гражданство от онези, които биха се оказали апатриди, ако загубят гражданството на държавата.
    С ратифицирането на двете Конвенции от 1954 г. и от 1961 г. ще се изгради чрез установените стандарти от международното право рамка за разрешаване на проблеми, свързани с апатридите, както и осъществяване сътрудничество между отделните държави при решаването на конфликти от религиозен характер, посочи още г-н Войнов.
    Председателят на Комисията Йордан Бакалов уточни, че в България Конвенциите засягат 500 човека.
    Удовлетворение от приемането на Конвенциите изразиха народният представител Юнал Лютфи и г-жа Петя Караянева от Върховния комисариат за бежанците на ООН.
    След проведената дискусия Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите единодушно с 11 гласа „за”, предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Конвенцията за статута на лицата без гражданство, приета на 28 септември 1954 г. В Ню Йорк, и на Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. В Ню Йорк, № 102 – 02 – 32, внесен от Министерския съвет на 20.12.2011 г.


    ЙОРДАН БАКАЛОВ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    Форма за търсене
    Ключова дума