КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
05/07/2012
Доклад
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 253-14-20/10.07.2012 г.
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 202 – 01 – 31, внесен от Министерския съвет на 15.06.2012 г.
На редовно заседание, проведено на 5 юли 2012 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 202–01–31, внесен от Министерския съвет на 15.06.2012 г.
На заседанието присъстваха г-н Емил Мирославов, директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” и г-жа Елена Гюрова, държавен експерт в отдел „ Равни възможности и антидискриминация” от Министерството на труда и социалната политика и г-н Кемал Еюп, председател на Комисията за защита от дискриминация.
Законопроектът беше представен от г-жа Елена Гюрова.
С предложените изменения и допълнения се цели въвеждане в българското законодателство на Директива 2010/41/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2010 г. за прилагане на принципа на равно третиране на мъжете и жените, които извършват дейности в качеството на самостоятелно заети лица, и за отмяна на Директива 86/613/ЕИО. Съгласно чл. 2 от Договора за създаване на Европейската общност за насърчаване на равенството между мъжете и жените и чл. 3, параграф 2, който изисква Общността да се стреми да премахва неравенствата и да насърчава равенството между половете във всички свои действия, Директива 2010/41/ЕС въвежда изисквания за гарантиране на равни права, свързани с майчинството и бащинството на самостоятелно заетите лица и техните помагащи съпрузи или партньори на семейни начала, когато и доколкото последните са признати от националното законодателство.
Със Законопроекта се въвежда задължение за държавните, обществените и органите за местно самоуправление при разработване на проекти на нормативни актове да се съобразяват с целта за недопускане на дискриминация. В съответствие с чл. 157, параграф 7 от Договора за функциониране на Европейския съюз се създава правна възможност за прилагане на позитивни мерки, свързани с насърчаване на предприемачеството сред жените, когато те са недостатъчно представени като пол и за премахване или компенсиране на пречки за развитие на професионална кариера. Законопроектът гарантира прилагането на принципа за равно третиране и недопускане на дискриминация на основа пол при самостоятелната заетост във връзка със създаването, оборудването и разширяването на стопанската дейност.
В Заключителните разпоредби на Законопроекта се правят изменения и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, с които се регламентира на доброволен принцип при съгласие от страна на самоосигуряващото се лице помагащият съпруг да може да се осигурява по свое желание и за своя сметка във фондовете на държавното обществено осигуряване. Осигурителните вноски за съпрузите на лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, които участват в дейността, се дължат върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, а за съпрузите на регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители върху минималния осигурителен доход за тях, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. С разпоредбата се въвеждат изискванията на чл. 8 на Директива 2010/41/ЕС, като се урежда правото на помагащите съпрузи и партньори на семейни начала на парично обезщетение за бременност и раждане, както и парично обезщетение за отглеждане на малко дете, ако изпълняват условията на чл. 48а и чл. 52а от Кодекса за социално осигуряване за наличие на 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за рисковете общо заболяване и майчинство.
Предлаганите изменения и допълнения на Кодекса за социално осигуряване се предвижда да влязат в сила от 1 август 2012 г., с което се цели изпълнение на изискването на чл. 16 от Директива 2010/41/ЕС за постигане на съответствие на националното законодателство с нейните разпоредби не по-късно от 5 август 2012 г.
В подкрепа на Законопроекта се изказаха народните представители г-жа Снежана Дукова, г-жа Светлана Ангелова, г-н Александър Радославов. Положително мнение изрази и председателят на Комисията за защита от дискриминация г-н Кемал Еюп.
Председателят на Комисията г-н Йордан Бакалов отбеляза, че с §6 от Заключителните разпоредби са предвидени промени в Кодекса за социално осигуряване, а установената практика на Народното събрание е да не се изменя кодекс по този начин, тъй като той е кодификация на материалноправни и процесуални норми и неговото изменение става със самостоятелен закон, като се следва законодателната логика.
След проведено гласуване, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите единодушно, с 12 гласа „за”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 202–01–31, внесен от Министерския съвет на 15.06.2012 г.
ЙОРДАН БАКАЛОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ
Комисия по правата на човека,
вероизповеданията, жалбите и
петициите на гражданите