Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
12/07/2012 първо гласуване

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    № 253-14-21/17.7.2012 г.

    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 202-01-39, внесен от Министерски съвет на 03.07.2012 година

    На редовно заседание, проведено на 12.07.2012 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 202-01-39, внесен от Министерски съвет на 03.07.2012 година.
    На заседанието присъстваха г-н Веселин Вучков, зам.-министър на вътрешните работи, представители от дирекция „Миграция”, Министерството на външните работи и на Държавната агенция за бежанците.
    Г-н Веселин Вучков, зам.-министър на вътрешните работи представи законопроекта. С него се транспонират изискванията на Директива 2011/51/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2011 г., с която се изменя Директива 2003/109/ЕО на Съвета за разширяване на обхвата й до лица, ползващи се с международна закрила. Прецизират се действащи разпоредби, с цел постигане на пълно съответствие с правото на Европейския съюз. Създава се правна възможност за бежанците и лицата, ползващи се с международна закрила по смисъла на действащия Закон за убежището и бежанците в България – това са гражданите на трети страни, с предоставяне на статут на бежанец или хуманитарен статут, да придобият статут на дългосрочно пребиваващ в Европейския съюз след петгодишно законно и непрекъснато пребиваване в Република България. Директива 2011/51/ЕС изменя Директива 2003/109/ЕО, като заличава от обхвата й изключенията, отнасящи се до лица, ползващи се от международна закрила. Приетите аргументи са свързани с гарантиране на правна сигурност по отношение на пребиваването им в държавите членки и права, съпоставими с тези на гражданите на Европейския съюз след петгодишно законно пребиваване. По този начин се създава основа за по-пълноценна интеграция на лицата, ползващи се с международна закрила в държавата на пребиваване, мобилност на територията на Европейския съюз и равноправно третиране в широк спектър от икономически и социални въпроси. В съответствие с изискванията на Директива 2011/51 с този законопроект се предлага определяне на приложимостта Закона за чужденците в Република България и спрямо чужденци с предоставена международна закрила за типичните ситуации, определени от Директивата. Въвежда се възможност статут на дългосрочно пребиваване да бъде предоставен и на чужденци, ползващи се от международна закрила. Разписват се процедури за гарантиране на взаимната информираност на Република България и другите държави-членки за правния статут на лицата, когато националните органи за предоставяне и отнемане на статут на международна закрила са различни от тези за предоставяне и отнемане на статут на дългосрочно пребиваващ. Определени са изискванията за изрично отбелязване, позволяващо да бъдат ясно разграничени получилите статут на дългосрочно пребиваване на основание предоставена международна закрила от останалите категории чужденци, ползващи се с дългосрочен статут - в съответствие с изискванията за единния формат на разрешенията за пребиваване на гражданите на трети страни.
    За постигане на пълно съответствие с правото на Европейския съюз в областта на влизането, пребиваването и напускането на Република България на чужденци с този законопроект се предлагат и някои други изменения и допълнения, а именно:
    - прецизиране на основанията за експулсиране при отчитане на единните критерии, определени в Директива 2001/40/ЕО на Съвета от 28 май 2001 г. относно взаимното признаване на решения за експулсиране на граждани на трети страни;
    - допускане в индивидуални случаи и при строго дефинирани условия на възможност за спиране изпълнението на наложена принудителна административна мярка;
    - изпълнение на принципа за осигуряване на най-добрия интерес на детето, като е предложено прилагане на мерки за закрила съгласно българския Закон за закрила на детето.
    По време на дискусията народните представители се обединиха около мнението, че с приемането на този закон действително ще се решат наболели проблеми, свързани с група чужденци, на които ще се уреди статутът. Те изразиха голямото си задоволство, че в законопроекта са отчетени и позициите на неправителствените организации /Институт „Отворено общество” и Българския Хелзинкски комитет/, както и практиката на Европейския съд по правата на човека. Законопроектът е получил силна подкрепа и от Омбудсмана на Република България.
    При проведеното гласуване, единодушно – с 12 гласа „за”, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 202-01-39, внесен от Министерски съвет на 03.07.2012 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:

    ЙОРДАН БАКАЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума