КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
27/09/2012 първо гласуване
Доклад
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 253-14-29/3.10.12 г.
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 254-01-86, внесен от Четин Хюсеин Казак на 26. 07. 2012 година
На редовно заседание, проведено на 27.09.2012 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 254-01-86, внесен от Четин Хюсеин Казак на 26. 07. 2012 година
Законопроектът беше представен от вносителя. Той мотивира предложението си с наскоро внесения и от Министерския съвет Закон за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, в който по аналогичен начин се предвиждат хипотези за възстановяване на българско гражданство по облекчен ред на определена категория български граждани, които са го загубили по силата на двустранни договори между Народна Република България и някои страни от бившия социалистически лагер.
Законопроектът съдържа два основни параграфа.
С първия параграф се предлага да бъдат отменени разпоредбите на чл. 26, ал. 1, т. 3 и ал. 2 от Закона за българското гражданство. Според него тези текстове предвиждат неравноправно третиране на лицата, изгубили българското си гражданство и кандидатстващи за неговото възстановяване, в сравнение с лицата от български произход, които кандидатстват за възстановяване или придобиване на българско гражданство по натурализация. Предлаганият законопроект предвижда възстановяването на българското гражданство да се изравни по режим с придобиването на българско гражданство по натурализация от лица от български произход. Само по този начин държавата може да докаже по нагледен начин, че тя не дискриминира своите граждани по етнически или някакъв друг признак.
Вторият параграф от законопроекта предвижда създаването на нов параграф в Преходните и заключителни разпоредби, който дава възможност за опростена процедура за придобиване и възстановяване на българско гражданство за лицата, които са го загубили по силата чл. 6, ал. 2 от Закона за българското гражданство от 1948 г. /отм./ и чл. 16, ал. 2 от Закона за българското гражданство от 1968 г. /отм./. Тези закони са предвиждали с идентичен текст дискриминационен режим по отношение на т.н. „български граждани от небългарска народност”, които през годините са се изселвали в чужбина и които са загубвали българското си гражданство автоматично, със самото изселване. Г-н Казак предлага да се даде възможност по облекчен ред тези лица и техните деца да възстановят, съответно придобият, българско гражданство.
По време на разискванията, в изказванията на повечето народни представители, беше цитирано становището на Министерството на правосъдието, което не подкрепя предложения законопроект. Коментираният въпрос е сложен, деликатен и чувствителен от гледна точка на морала и традициите на българската държавност. Той има не само правни измерения, а е политически натоварен и съдържа емоционален заряд. Ако предложенията бъдат приети, ще се създадат условия за правна несигурност, във връзка с настъпили в чужбина събития като раждане, смърт и сключен граждански брак.
Други народни представители изразиха мнение, че становището на Министерството на правосъдието трябва да съдържа правни и конституционни аргументи, свързани с тази материя, вместо да се изтъкват политически и емоционални мотиви.
След проведеното гласуване, с 1 глас „за” 0 гласа „против” и 9 гласа „въздържали се”, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 254-01-86, внесен от Четин Хюсеин Казак на 26. 07. 2012 година.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:
ЙОРДАН БАКАЛОВ