Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
09/09/2010


    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по правата на човека, вероизповеданията,
    жалбите и петициите на гражданите





    П Р О Т О К О Л
    № 12



    Днес, 09.09.2010 г., четвъртък, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
    Към протокола се прилага списък на присъстващите членове на комисията.
    Заседанието се ръководи от Йордан Бакалов, председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
    Предс. Йордан Бакалов:
    Уважаеми колеги, благодаря ви за точността.
    Откривам заседанието на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите. Дневният ред за днешното заседание е:
    1. Обсъждане на второ четене на Законопроекта за изменение на Закона за защита от дискриминация, № 002-01-43, внесен от Министерски съвет на 21.05.2010 г.
    2. Приемане графика на приемните за граждани, които ще се проведат в София през м.септември -декември 2010 г.
    3. Разни.
    По първа точка - Обсъждане на второ четене на Законопроекта за изменение на Закона за защита от дискриминация, № 002-01-43, внесен от Министерски съвет на 21.05.2010 г.
    Колеги, преди да започнем по доклада за второ гласуване, аз като председател и като човек, който е за гласността и демокрацията трябва да ви запозная с едно писмо, за да сте запознати. Изпратено е писмо до мен от Министерството на външните работи, разбира се и до всички вас, което е свързано с първа точка от дневния ред. Първо ще ви прочета писмото и след това ще кажа какво предлагам да направим. Чета:

    „Уважаеми г-н Бакалов,
    Приложено, изпращаме Ви получено чрез Постоянното представителство на Република България към Съвета на Европа писмо до министър-председателя на Република България, г-н Бойко Борисов, от Комисаря по правата на човека на Съвета на Европа, Томас Хамарберг.
    В писмото се изразява загриженост във връзка с евентуалното намаляване на членовете на Комисията за защита от дискриминация (от девет на седем души) и се препоръчва предприемането на мерки за гарантиране на финансовата й стабилност.
    В заключение се отправя призив към българското правителство да преразгледа плановете си за намаляване на състава на Комисията за защита от дискриминация, както и се препоръчва на българските власти да предприемат всички необходими мерки за укрепване и подпомагане на Комисията в осъществяване на нейната дейност и за гарантиране на пълната й независимост и безпристрастност.
    Привличаме внимание върху обстоятелството, че въпросът бе сред обсъжданите теми на срещата на председателя на Комисията, г-н Кемал Еюп, с г-н Хамарберг по време на последното посещение на Комисаря в България през м. ноември 2009 г. В следствие на това в доклада му от визитата фигурира „препоръка” към българските власти в тази насока (приложена към материалите).
    Предвид гореизложеното и тъй като понастоящем проектът на Закона за изменение на Закона за защита от дискриминация, предвиждащ намаляване състава на КЗД на седем души, се обсъжда във Вашата комисия, моля по възможност до 10 септември т.г. да ни изпратите предложение за отговор на министър-председателя на Република България, г-н Бойко Борисов, до Комисаря по правата на човека на Съвета на Европа, г-н Томас Хамарберг.”
    Това е реакция общо взето в Европа. Това обаче на нас лично и на председателя в момента ние си работим по наши правила и законът е приет на първо четене и трябва да бъде приет на второ четене. В крайна сметка дали ще се приеме намаляването на състава от девет на седем или ще си остане девет, това ще го реши залата. Моето предложение е да си гледаме законопроекта така, както е приет на първо четене. Няма постъпили предложения. Оформени са текстовете и оттам нататък ще се реши в самата парламентарна зала. В момента общо взето нямаме и друга опция.
    И така, с ваше разрешение започвам с доклада за второ четене.
    „Доклад относно Законопроект за изменение на Закона за защита от дискриминация, № 002-01-43, внесен от Министерски съвет на 21.05.2010 г. – проект за второ гласуване.”
    „Закон за изменение на Закона за защита от дискриминация.”
    Комисията подкрепя наименованието на закона. Има ли други предложения? Няма. Моля, който е съгласен с наименованието на закона , да гласува. Всички са „за”. Благодаря ви.
    § 1. В чл. 41, ал. 1 се изменя така:
    Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната редакция за § 1.
    „§ 1. В чл. 41, ал. 1 числото „9” се заменя със „7”, думите „пет от членовете” се заменят с „четирима от членовете” и думите „4 от членовете” се заменят с „трима от членовете”.”
    Сигурно се сещате, че тук става въпрос за тези, които се избират от Народното събрание и тези, които трябва да предложи президентът на България, макар че тук не знам защо му оставихте тази възможност да предлага. Но това е друга тема.
    Имате думата за предложения. Заповядайте, г-н Радославов.
    Александър Радославов:
    Александър Радославов:
    Колеги, радвам се, че започваме тази сесия в добро настроение, живи и здрави и полезни.
    Искам да ви припомня, че и при първо четене аз защитавах позицията, че не би трябвало да се намалява съставът на Комисията за защита от дискриминация, така че сега ще гласувам против този текст. Мисля, че след като се прояви разбиране не на пет, а на седем, кой знае каква икономия няма да се направи с тези две бройки и може би има резон да се вслушаме в този призив от страна на председателя на Европейската комисия. В живота хората, които са по-гъвкави в политиката стигат по-далече. Има много исторически примери за това, че с главата напред човек може да си я строши, въпреки че като политическо поведение аз си мисля, че не е чак толкова ще изпаднем в колизия, ако се приеме този призив. И би могло това да се използва не като вмешателство в работата на нашето Народно събрание, а като един добронамерен съвет. Все пак ние сме членове на Европейския съвет като държава и е нормално да има чуваемост и за тези органи, които са общоевропейски. Така че не би било, според мен, срамно за Комисията или пък в зала да се защитава сегашното положение и да се запазят девет членовете. С оглед на това аз няма как другояче да постъпя и ще гласувам за запазване на числото 9, както е била и досегашната позиция на парламентарната ни група. Благодаря.
    Йордан Бакалов:
    Благодаря. Знаете, че и аз самият тогава се въздържах, понеже от администрацията бъркаха тази комисия с другите комисии, но законът е на второ четене и ние сме длъжни да го разгледаме.
    Който е съгласен с така прочетения § 1, „числото „9” се заменя със „7”, думите „пет от членовете” се заменят с „четирима от членовете” и думите „4 от членовете” се заменят с „трима от членовете”, моля да гласува.
    Седем „за”. Аз се въздържам, а колегата Радославов е против. Резултатът е седем „за”, един „против” и един „въздържал се”.
    Продължаваме по законопроекта
    „Преходни и заключителни разпоредби.”
    Комисията подкрепя наименованието на вносителя по принцип и предлага следното наименование на подразделението: „Преходни разпоредби”.
    Който е съгласен, моля да гласува. Осем „за”. Против? Един „против”. Въздържали се? Няма.
    § 2. Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната редакция на § 2.
    „§ 2. В едномесечен срок от влизането в сила на този закон Народното събрание избира, а Президентът на Република България назначава членове на Комисията за защита от дискриминация, съобразно квотите им, определени по чл. 41, ал. 1.”
    Има ли изказвания и предложения? Няма.
    Който е „за” този текст, моля да гласува. Седем „за”. Против? Един „против”. Въздържали се? Един „въздържал се”.
    § 3. Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната редакция на § 3.
    „§ 3. Членовете на Комисията за защита от дискриминация към датата на влизането в сила на този закон продължават да осъществяват правомощията си до встъпването в длъжност на новоизбраните и новоназначените членове на Комисията.”
    Това е нов параграф, пропуснат от предишния закон. Който е „за”, моля да гласува. Девет „за”. Няма против и въздържали се. Приема се.
    Благодаря ви, уважаеми колеги.
    По втора точка - Приемане графика на приемните за граждани, които ще се проведат в София през м. септември -декември 2010 г.
    Предполагам, че всички имате графика. Има ли някакви претенции? Заповядайте.
    Светлана Ангелова:
    Нямаме в графика и предлагам да бъда включена на 26 октомври. Никола Белишки:
    Г-н Председател, аз имам едно предложение. Тъй като на 21 септември ми предстои командировка, предлагам г-жа Ангелова да я запишем на 21 септември. Освен това, аз съм записан два пъти в списъка.
    Предс. Йордан Бакалов:
    Добре, записваме Светлана на 21 септември. Други желания има ли? Няма. Ако няма други претенции и желания ще подложа на гласуване предложения график за Приемна на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите – София, от 21 септември до 21 декември 2010 г. с направената корекция за 21 септември на мястото на Никола Белишки се записва Светлана Ангелова.
    Който е „за”, моля да гласува. Девет „за”. Приема се графикът. Всеки да види кога и да се изпълнява графикът.
    По трета точка – Разни.
    Имате ли въпроси за т. Разни? Няма.
    Благодаря ви за участието, за точността и така да продължавате през тази сесия.
    Закривам заседанието.



    Председател:
    Йордан Бакалов


    Стенограф-протоколчик:





    Форма за търсене
    Ключова дума