КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
Стенограма
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по правата на човека, вероизповеданията,
жалбите и петициите на гражданите
П Р О Т О К О Л
№ 2
Днес, 24.02.2011 г., четвъртък, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
Към протокола се прилага списък на присъстващите членове на комисията.
Заседанието се ръководи от Йордан Бакалов, председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
Предс.Йордан Бакалов:
Уважаеми колеги, откривам заседанието на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите при следния дневен ред:
1. Обсъждане на Национална гражданска инициатива с предложение за изменение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, № ПГ-028-00-24 от10.06.2010 г., внесена от Инициативен комитет.
2. Разни.
По първа точка - Обсъждане на Национална гражданска инициатива с предложение за изменение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, № ПГ-028-00-24 от 10.06.2010 г., внесена от Инициативен комитет.
Колеги, ние сме четвърта комисия, но все пак трябва да изразим някакво становище. Всички колеги от останалите три комисии са изразили вече становище и общо взето тяхното мнение и особено на водещата комисия – Комисията по правни въпроси, е, че приемане предложението на Инициативния комитет за информация и при бъдещи промени на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление това предложение да се има впредвид.
Преди да пристъпим към обсъждането бих искал да ви кажа, че от проверката, която е направена на Националната гражданска инициатива за изменение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, се установява, че от събраните 4807 подписа от тях некоректни записи са 990. Броят на записите с грешни имена, т.е. грешно име и ЕГН – 918, броят на повторените записи е 40, броят на лицата под 18 години е 10 и броят на лицата, които не са български граждани е 9, броят на починалите лица е 12 и брой лица без подпис – един. Броят на гражданите с коректно вписани данни в подписката е 3817 от проверените 4807.
Аз предлагам и нашето становище да бъде същото като на колегите от другите комисии, т.е. да го приемем за сведение и при бъдещи промени на въпросния закон и даже някой от вас, ако отделни предложения му харесат, може да ги внесе като негова инициатива, а не само от Инициативния комитет.
Това е, което исках да ви кажа. Има ли някой нещо да предложи или да зададе въпроси. Заповядайте, г-н Радославов.
Александър Радославов:
Г-н Председател,
Колеги, аз имам известни съмнения, че българското общество е дораснало, включително и формираното гражданско общество до това състояние, че само с 300 хиляди подписа да може да се налага едва ли не решение на Народното събрание от референдум. Мисля, че вече има примери, които показват, че не е толкова трудно да се съберат 300 хиляди подписа, особено когато може да се касае за неща, които са от висшата сфера на управление на държавата, като например идеята, която прозвуча от устата на финансовия министър Дянков за поставяне на референдум едва ли не за данъците. Т.е. най-различни такива идеи могат да възникнат, да бъдат инициирани даже не от гражданското общество, а от политически сили и от политици, които са много опасни, като възможности за налагане на такива решения, които няма да бъдат в интерес на държавата като държава и на всичките й граждани, а може би биха могли да бъдат и от интерес на някоя категория от тези граждани. Вие си спомняте, че ние свалихме цифрите, които са сегашните. Те бяха много по-високи, т.е. проявихме разбиране и мисля, че тези 500 хиляди, особено за случаи, когато обвързват Народното събрание с национален референдум мисля, че тази цифра не е висока. Аз лично никога не бих подкрепил да падне от 500 хиляди на 300 хиляди. Казвам го официално и ще гласувам така, ако Народното събрание го има като официално предложение. И там бих могъл да се до аргументирам защо така разсъждавам. Благодаря.
Предс.Йордан Бакалов:
Благодаря. Други изказвания? Заповядайте, г-н Лютфи.
Юнал Лютфи:
Уважаеми г-н Председател,
Колеги, аз искам също да взема отношение. Ние и сега имаме действащ закон за допитване до народа. Аз говоря като либерал в момента от името на Движението за права и свободи, което е член на либералната фамилия.
Понеже по много наши политически действия, включително и законодателна дейност, която беше направена така, както е в Европа, и понеже знам как стават референдумите в някои европейски страни, като, г-н Председател, ще дам пример с Швейцария и с някои други държави. Много ми се иска българските граждани да имат правото на пряко участие в държавата, но за тези 20 години, за съжаление, нашето гражданско общество все още му липсва нещо и не може точно да се каже, че то е европейско и свободно. Така че лично аз, от една страна, желая да обсъдим сериозно това предложение, но от друга страна, виждам, че това е все още трудно допустимо в нашите реалности. Например, опитите на няколко формации, които се помъчиха да съберат няколко стотици хиляди подписа, виждаме че има изкривяване и изкористяване на тази хубава идея.
Предс.Йордан Бакалов:
Нали точно с това започнах, че от 4000 проверени 900 са фалшиви.
Юнал Лютфи:
Да. Но много ми се иска да имаме и ние референдуми, но засега няма да стане. Това исках да кажа, това са моите съображения и малко съм раздвоен, но реалността още не позволява. Благодаря.
Предс.Йордан Бакалов:
Благодаря. Други изказвания? Няма.
Подлагам на гласуване решението, че приемаме за сведение внесените предложения от Инициативен комитет на Национална гражданска инициатива за изменение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, № ПГ-028-00-24 от 10.06.2010 г. и при евентуални бъдещи предложения за изменения на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление да се имат предвид и тези предложения.
Който е „за”, моля да гласува. Десет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Един „въздържал се”.
По втора точка – Разни.
Уважаеми колеги, имаме покана за участие в семинар по проблематиката на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите, на който трябва да изпратим хора от комисията. Ще ви прочета поканата.
„Уважаеми г-н Председател,
Позволете ми да поканя членовете на ръководената от Вас комисия за семинар на тема „Институции за опазване на правата на човека”, който Комисията по правата на човека и националните малцинства към Националния съвет на Словашката република организира на 17 и 18 март 2011 г. в град Братислава. Мероприятието е в рамките на дейността на Народното събрание на Словашкото председателство на Вишеградската четворка. На семинара ще се представят възможности за сравнение на институционалната подкрепа на правата на човека в държави, чиито парламентарни делегации очакваме на семинара, освен представители на парламентите на страните-членки от В-4 и парламента на вашата страна, бихме се радвали и на участието на депутати от Черна гора и Румъния.
Нашата комисия подхожда към организирането на семинара с убеждението, че опазването на правата на човека не може да влезе в задънена улица по време на икономическа криза. Обратно, трябва да се .... Но сега няма да ви чета цялата покана. Документацията е при секретарката на Комисията и можете да се запознаете по-подробно.
С една дума, имаме възможност да изпратим хора от нашата комисия да участват на 17 и 18 март 2011 г. в град Братислава. Възможностите са за до четири човека. Работният език на конференцията ще бъде английски и словашки.
Аз нямам желание да отида. Питам кой от вас има желание да отиде и да представлява българския парламент в Братислава на 17 и 18 март т.г. Програмата е при мен. Въпросът е сега да изявите желание за пътуване.
Изявяват желание Красимира Симеонова и Аспарух Стаменов. Други въпроси за точка Разни имате ли? Няма.
Закривам заседанието. Благодаря ви.
Председател:
Йордан Бакалов