КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
Стенограма
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по правата на човека, вероизповеданията,
жалбите и петициите на гражданите
П Р О Т О К О Л
№ 4
Днес, 31.03.2011 г., четвъртък, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
Към протокола се прилага списък на присъстващите членове на комисията.
Заседанието се ръководи от Йордан Бакалов, председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
Предс.Йордан Бакалов:
Колеги, откривам заседанието на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите. Имаме кворум.
Предлагам ви следния дневен ред:
1. Разглеждане на Доклад за дейността на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите за периода месец септември 2009 г. – месец декември 2010 г.
2. Обсъждане на Законопроект за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., № 102-02-7, внесен от Министерски съвет на 14.03.2011 г.
3. Разни.
Който е съгласен с този дневен ред, моля да гласува. Благодаря.
По първа точка - Разглеждане на Доклад за дейността на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите за периода месец септември 2009 г. – месец декември 2010 г.
Съгласно нашия Правилник за организацията и дейността на Народното събрание, чл. 18, ал. 1 след всяка година внасяме доклад за дейността на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите, който се предлага като доклад на Народното събрание с проекторешение:
1. Приема доклада на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
2. Докладът на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите да се изпрати на централните и други органи и организации, които имат отношение към защитата правата на гражданите.
Това е проекторешението. Ако имате бележки, предложения за поправки по доклада, с който, надявам се, сте се запознали, имате думата. Г-н Лютфи, заповядайте.
Юнал Лютфи:
Искам да кажа няколко думи по проекта на решение и по доклада.
Първо, искам да изкажа своята благодарност към хората, които са изготвили този документ – Отчета за дейността на Комисията за 2010 г. Подходено е много сериозно. Добре е структуриран докладът. Въобще се вижда реално какво е свършила Комисията, чието предназначение е именно това – предмета на дейност, което е отразено в 30 и няколко страници. Има и анализ, има и самокритичност, което на мен лично ми допада. Т.е. има още какво да прави Комисията. Но пак казвам, самите измерения на дейността на нашата Комисия са подчертани много добре и е казано реално какво е свършено, за което приветствам Вас г-н Бакалов и колектива, изготвил доклада.
Аз ще подкрепя по убеждение това решение,
Предс. Йордан Бакалов:
Благодаря. Други изказвания? Няма. Благодаря за оценката на доклада.Подготвено е резюме на доклада от 3-4 страници, което, ако се налага, ще прочета в зала, за да не чета целия доклад, което ще е доста трудно.
Предлагам следния проект на решение, което е предложено на вниманието на Комисията, респективно на парламента, а именно:
1. Приема доклада на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
2. Докладът на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите да се изпрати на централните и други органи и организации, които имат отношение към защитата правата на гражданите.
Който е „за” това решение, моля да гласува. Девет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Няма. Всички са „за”.
По втора точка - Обсъждане на Законопроект за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., № 102-02-7, внесен от Министерски съвет на 14.03.2011 г.
Колеги, разполагате със законопроекта.
За мен по този законопроект, който трябва да се ратифицира, би трябвало нашата Комисия да бъде водеща, а не да е трета по ред и не да бъде водеща Комисията по правни въпроси. Защото тук става въпрос за права на човека, вярно на хора с ограничени права в местата за задържане, но въпреки това.
Г-н Лютфи, имате думата.
Юнал Лютфи:
Аз също щях да започна с тази бележка.
Искам да кажа, че България малко закъснява с тази ратификация. Много е важно да се присъединим към Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията. Защото, първо, в света продължава антихуманното отношение към задържаните в местата за задържане. По затворите се извършват все още измъчвания.
С този проблем се занимава не само Организацията на обединените нации, но се занимава и Съветът на Европа и по-специално Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в доклада за България.
Както знаете, страната ни е в постмониторингов диалог. Дори ние сме цитирани за антихуманно отношение по отношение на някои задържани в местата за задържане. Така че колкото повече международно правни стандарти против изтезанията на хората, задържани в затворите и местата за задържане, толкова по-добре и по-бързо, според мен, ще сложим крайна това нечовешко отношение.
Аз приветствам, че България ще стане част от този Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията.
Благодаря ви. Ще подкрепя законопроекта.
Предс. Йордан Бакалов:
Благодаря. Г-жа Красимира Симеонова.
Красимира Симеонова:
Уважаеми г-н Председател,
Колеги, това е нещо позитивно, което ще приемем като ратификация. Тук говорим не само за нарушаване на правата на хората, които са и в затвора, но има и към социално слаби, към хора, които са с психически увреждания, за тези, които са настанени в детски институции – с хора с увреждания в домове, което, според мен, е също много важно. Важно е и това, че дори ще се отнесем към тютюновия дим в затвора. Т.е. това са много нови неща, които на пръв поглед могат да предизвикват у хора, непознаващи нещата, безразлично отношение. Но това е необходимо, за да може на нова основа да поставим защитата на правата на човека.
Освен това, ще се създаде и един национален превантивен механизъм, което е уникално и ново за нашата страна.
Комитет по превенция – това е също ново и дизпозитивно. Така че в тази сфера ще се работи доста и мисля, че чрез тази ратификация ще се създаде едно поле, за да може ние да започнем да работим за защита на правата на всеки, независимо в какво социално нарушение попаднал законово. Благодаря.
Предс. Йордан Бакалов:
Благодаря. Други колеги? Няма желаещи.
Аз също ще кажа няколко думи. Определено националният превантивен механизъм, доколкото разбирам, ще го поеме Омбудсмана.
И нещо, което сигурно сте го видяли и което ми направи впечатление е, че независимо от това, че има Омбудсман на България и Комисия по защита от дискриминация и други органи, които се занимават с правата на човека, жалбите и петициите все още остават прекалено много, според мен. Но в края на краищата, ратифицирайки този законопроект, определено може да се каже, че България е много критикувана. Както спомена и г-н Лютфи, една от големите критики спрямо България е точно по отношение на местата за задържане и местата, които са за психично болни, както за деца, така и за възрастни. Знаете, че ние сме много атакувани особено по отношение на децата, даже и много често правят разни филми за страната и я представят точно в тази светлина.
Ратифицирайки този законопроект определено мога да кажа, че след това много работа трябва да се свърши, и дано да се свърши, за да се гледа в друга светлина на нашата страна.
Друг иска ли думата. Заповядайте.
Красимира Симеонова:
За първи път се поставя въпроса за това, че трябва да имаме и детски омбудсман.
Предс. Йордан Бакалов:
Това е друга политика и още не се знае.
Колеги, предлагам ви следния проект на решение:
Закон за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г.
Член единствен.
Ратифицира Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., подписан на 22 септември 2010 г. в Ню Йорк.
Законът е приет от 41-то Народно събрание на .... 2011 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.
Който е „за”, моля да гласува. Девет „за”. Против? Няма. Въздържали се няма. Благодаря.
По трета точка – Разни.
Имате ли въпроси за т. Разни. Няма. Благодаря.
Закривам заседанието.
Председател:
Йордан Бакалов
Стенограф-протоколчик: