Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
16/02/2012
    Стенограма
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по правата на човека, вероизповеданията,
    жалбите и петициите на гражданите





    П Р О Т О К О Л
    № 3



    Днес, 16.02.2012 г., четвъртък, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
    На заседанието присъстват: Константин Пенчев, Омбудсман на Република България и Роза Георгиева, началник на кабинета на Омбудсмана; от Министерството на правосъдието - Борислав Петков, директор на дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси”.
    Към протокола се прилага списък на присъстващите членове на комисията.
    Заседанието се ръководи от Йордан Бакалов, председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
    Предс.Йордан Бакалов:
    Уважаеми колеги, откривам заседанието на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с единствена точка в дневния ред:
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за омбудсмана, № 202-01-6, внесен от Министерския съвет на 30.01.2012г.
    Давам думата на г-н Петков да представи законопроекта.
    Борислав Петков:
    Уважаеми г-н Председател,
    Уважаеми госпожи и господа народни представители,
    Представеният на вниманието ви проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за омбудсмана е в изпълнение на задълженията на Република България, поети с ратифицирането на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г.
    Съгласно чл. 3 от Факултативния протокол всяка държава - страна по Протокола, следва да изгради, определи или поддържа на национално ниво един или няколко органа за предотвратяване на изтезанията и друго жестоко, нечовешко и унизително отнасяне и наказание, наречени „Национален превантивен механизъм”. Това задължение тя следва да изпълни най-късно до една година след влизането в сила за страната на Протокола. Протоколът влезе в сила за Република България на 1 юли 2011 г.
    Институцията на Омбудсмана отговаря на изискванията на Протокола да бъде посочена като Национален превантивен механизъм. Такава е и практиката в повечето държави - членки на Европейския съюз, които са страни по Протокола и вече имат изградени такива механизми.
    С предложения законопроект се въвежда част IV от Факултативния протокол, съгласно която държавите трябва да гарантират независимостта на Националния превантивен механизъм и на неговия персонал; да осигурят необходимите финансови средства за функционирането му; да му предоставят правото редовно да инспектира отношението към лицата, лишени от свобода, в местата за задържане с цел неговото подобряване и, при необходимост, защитата им от изтезания и друго жестоко, нечовешко и унизително отнасяне или наказание; да осигурят достъп до цялата информация относно броя на лицата, лишени от свобода, в местата за изтърпяване на наказания, броя на тези места и тяхното местонахождение, както и до всички места за изтърпяване на наказания (килиите и общите помещения).
    Сред задълженията на Националния превантивен механизъм е изготвянето на годишен доклад, който всяка държава - страна по Протокола, е длъжна да публикува и разпространи публично.
    Освен задълженията, произтичащи от ратифицирането на Факултативния протокол, със законопроекта изрично се регламентира и правомощието на омбудсмана да защитава правата на децата. Дава се възможност на институцията да отправя препоръки до Министерския съвет и Народното събрание за подписване и ратифициране на международни актове в областта на човешките права, както и да дава становища по законопроекти, които се отнасят до защитата на правата на човека.
    Предвидена е възможност омбудсманът да бъде сезиран от юридически лица, създадени в обществена полза, в чийто предмет на дейност попада защитата на правата на човека.
    С всички тези изменения се цели по-пълна и всеобхватна защита на правата на гражданите и да се даде ясен отговор на очакванията на обществото за засилена закрила на една от най-уязвимите групи – децата.
    Освен това, с тях се постига пълно съответствие на правомощията на омбудсмана като национална институция за защита на правата на човека с Принципите относно статута и правомощията на националните институции за защита на човешките права, така наречените „Парижки принципи”, приети с Резолюция от Общото събрание на Обединените нации на 20 декември 1993 г.
    Благодаря ви.
    Предс.Йордан Бакалов:
    Благодаря Ви. Друг от гостите иска ли думата. Заповядайте, г-н Пенчев.
    Константин Пенчев:
    Уважаеми г-н Председател,
    Уважаеми народни представители,
    Само да кажа, че подкрепяме така внесения законопроект и смятаме, че ще направим всичко възможно институцията на Омбудсмана да се окаже на висота и да може да се справи с тази нова задача.
    Благодаря ви.
    Предс.Йордан Бакалов:
    Благодаря. При тази декларация ние какво бихме могли да питаме? Нищо. Обаче аз съм длъжен да питам някой от колегите иска ли думата? Няма желаещи.
    Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за омбудсмана, № 202-01-6, внесен от Министерския съвет на 30.01.2012г.
    Който е „за”, моля да гласува. Девет „за”. Против и въздържали се няма. Благодаря ви.
    Закривам заседанието.



    Председател:
    Йордан Бакалов
    Форма за търсене
    Ключова дума