Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
12/07/2012
    Протокол
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по правата на човека, вероизповеданията,
    жалбите и петициите на гражданите





    П Р О Т О К О Л
    № 9



    Днес, 12.07.2012 г., четвъртък, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
    На заседанието присъстват: от Министерството на вътрешните работи – Веселин Вучков, заместник министър, Мариана Маринова, заместник директор на дирекция „Миграция”, Росица Грудева, главен юрисконсулт в дирекция „Миграция”, Нина Чимова, държавен експерт в дирекция „Правно-нормативна дейност” и Николай Нанков, началник на отдел „Нормотворческа дейност” в дирекция „Правно-нормативна дейност”; от Министерството на външните работи – Милена Иванова, директор на дирекция „Консулски отношения”; от Държавната агенция за бежанците – Даниела Синьобръдска, държавен експерт в дирекция „Методика на производството и правно обслужване”.
    Към протокола се прилага списък на присъстващите членове на комисията.
    Заседанието се ръководи от Йордан Бакалов, председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите.
    Предс.Йордан Бакалов:
    Добър ден на всички.
    Уважаеми колеги, откривам заседанието на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите при следния дневен ред:
    1. Обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 202-01-39, внесен от Министерски съвет на 3.07.2012 г.
    2. Разни.
    Първо да поздравим с добре дошъл новия член на Комисията проф. Андрей Пантев.
    По първа точка - Обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 202-01-39, внесен от Министерски съвет на 3.07.2012 г.
    Г-н Вучков, Вие ли ще представите законопроекта? (Да.) Давам думата на Веселин Вучков, заместник-министър на вътрешните работи. Да представи законопроекта. След това ако има желание някой друг от гостите да вземе думата, след което ще пристъпим към обсъждане. Имате думата, г-н Вучков.
    Веселин Вучков:
    Уважаеми доц. Бакалов,
    Уважаеми госпожи и господа народни представители,
    На вашето внимание е Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България. С него се транспонират изискванията на Директива 2011/51/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2011 г., с която се изменя Директива 2003/109/ЕО на Съвета за разширяване на обхвата й до лица, ползващи се с международна закрила, както и се прецизират действащи разпоредби с цел постигане на пълно съответствие с правото на Европейския съюз.
    Основната цел на предложената уредба е да се създаде правна възможност за бежанците и лицата, ползващи се с международна закрила по смисъла на действащия Закон за убежището и бежанците в България – това са гражданите на трети страни, с предоставяне на статут на бежанец или хуманитарен статут, да придобият статут на дългосрочно пребиваващ в Европейския съюз след петгодишно законно и непрекъснато пребиваване в Република България.
    Директива 2011/51/ЕС изменя Директива 2003/109/ЕО, като заличава от обхвата й изключенията, отнасящи се до лица, ползващи се от международна закрила. Приетите аргументи са свързани с гарантиране на правна сигурност по отношение на пребиваването им в държавите членки и права, съпоставими с тези на гражданите на Европейския съюз след петгодишно законно пребиваване. По този начин се създава основа за по-пълноценна интеграция на лицата, ползващи се с международна закрила в държавата на пребиваване, мобилност на територията на Европейския съюз и равноправно третиране в широк спектър от икономически и социални въпроси.
    В съответствие с изискванията на Директива 2011/51 с този законопроект се предлага определяне на приложимостта Закона за чужденците в Република България и спрямо чужденци с предоставена международна закрила за типичните ситуации, определени от Директивата.
    Въвежда се възможност статут на дългосрочно пребиваване да бъде предоставен и на чужденци, ползващи се от международна закрила.
    Разписват се процедури за гарантиране на взаимната информираност на Република България и другите държави-членки за правния статут на лицата, когато националните органи за предоставяне и отнемане на статут на международна закрила са различни от тези за предоставяне и отнемане на статут на дългосрочно пребиваващ.
    Определени са изискванията за изрично отбелязване, позволяващо да бъдат ясно разграничени получилите статут на дългосрочно пребиваване на основание предоставена международна закрила от останалите категории чужденци, ползващи се с дългосрочен статут - в съответствие с изискванията за единния формат на разрешенията за пребиваване на гражданите на трети страни.
    Допълнени са специални хипотези към основанията за отказ за издаване или продължаване на срока на пребиваване и основанията за отнемане на статут на дългосрочно пребиваване, които са съобразени с правилата за отнемане или прекратяване на предоставената международна закрила.
    За постигане на пълно съответствие с правото на Европейския съюз в областта на влизането, пребиваването и напускането на Република България на чужденци с този законопроект се предлагат и някои други изменения и допълнения, а именно:
    - прецизиране на основанията за експулсиране при отчитане на единните критерии, определени в Директива 2001/40/ЕО на Съвета от 28 май 2001 г. относно взаимното признаване на решения за експулсиране на граждани на трети страни;
    - допускане в индивидуални случаи и при строго дефинирани условия на възможност за спиране изпълнението на наложена принудителна административна мярка;
    - изпълнение на принципа за осигуряване на най-добрия интерес на детето, като е предложено прилагане на мерки за закрила съгласно българския Закон за закрила на детето.
    В заключение, г-н Председател, искам да кажа, че този законопроект доста отдавна и своевременно беше разработен с участие на представители на вътрешното министерство и с помощта на Министерството на външните работи. Той беше своевременно включен и в графика на Министерския съвет – в първата половина на 2012 г. Общо взето при обсъждането и при съгласувателната процедура не сме срещали никакви обструкции.
    Силна подкрепа на този законопроект даде Омбудсмана на Република България. Той беше съгласуван и в Националния съвет по миграция, в който има представители на Президентската администрация, Комисията за борба с трафика на хора, с Министерството на правосъдието. Той е важен, а и задължителен, бих казал, не само заради необходимостта да се транспонира тази директива, за която стана дума, но и защото засяга много аспекти на международното хуманитарно право.
    Тук има представители на дирекция „Миграция” – заместник директора, има представители на „Правно-нормативна дейност”, на Министерството на външните работи и те биха могли да отговорят на вашите конкретни въпроси, ако има такива. Благодаря.
    Предс. Йордан Бакалов:
    Благодаря. Някой друг от експертите иска ли нещо да добави? Няма желаещи. Имате думата за изказвания, колеги.
    За мен определено този закон действително решава наболели проблеми. Той даже е малко закъснял, но по-добре късно, отколкото никога. Омбудсманът не напразно го подкрепя. Ние много пъти сме си говорили, тъй като има една група чужденци, на които не може да се уреди статутът им. По тази директива се урежда.
    Г-н Радославов, заповядайте.
    Александър Радославов:
    Г-н Председател,
    Уважаеми колеги,
    Г-н Заместник-министър,
    На мен ми направи впечатление, че е подкрепен законопроектът от неправителствения сектор. Споменава се Хелзинкският комитет, което е още един голям плюс за внесения законопроект.
    Аз предлагам да го подкрепим.
    Предс. Йордан Бакалов:
    Друг изказвания? Няма.
    Който подкрепя на първо четене да бъде приет Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 202-01-39, внесен от Министерски съвет на 3.07.2012 г., моля да гласува. Дванадесет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Няма. Приема се на първо четене единодушно.
    По втора точка – Разни.
    Колеги, искам предварително да ви информирам за Закона за защита от дискриминация, където сме водеща комисия. За голямо съжаление социалното министерство малко ни позабавиха. При нас няма никакво забавяне. Ще се гледа сигурно във вторник на извънредното заседание. При всички случаи трябва да има предложение за намаляване на срока за предложения между първо и второ четене. Дори си правя сметка, ако има възможност да го съкратим до два дни, т.е. в петък евентуално след 10:30 часа да ги гледаме. Другият вариант е, ако останат три дни, да се съберем другия вторник в 12:00 часа преди извънредното заседание, за да може последната седмица на м. юли да влезе в зала, защото в противен случай България ще понесе санкции. Ако не го приемем § 6 да влезе в сила от 1 август ще има наказателни процедури. Това е едното съобщение.
    Второто съобщение е за жените. Има едно предложение за пътуване в Брюксел на 3 октомври за участие в обсъждане за равенството на половете. Искат да има сериозно участие от нашия парламент и по-специално от нашата комисия. Според мен, желателно е да участва жена. Моля да направите предложение за участие.
    И последно от мен, другата седмица – на 19 юли, сме водеща комисия – първо четене на Закона за българите в чужбина.
    Колеги, имате ли други съобщения за т. Разни? Няма.
    Закривам заседанието.


    Председател:
    Йордан Бакалов
    Форма за търсене
    Ключова дума