Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА
10/06/2010

    ДОКЛАД ЗА АНТИКОРУПЦИОННИТЕ ПРЕПИСКИ, РАЗГЛЕДАНИ В КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА В ПЕРИОДА 17.08.2009 г. – 25.05.2010 г.




    ДОКЛАД ЗА АНТИКОРУПЦИОННИТЕ ПРЕПИСКИ, РАЗГЛЕДАНИ В КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА В ПЕРИОДА 17.08.2009 г. – 25.05.2010 г.


    Със създаването на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика, бяха обединени дейностите на три парламентарните комисии, работили в предходното 40-то Народно събрание. Безспорно темите за противодействие на корупцията, разкриване на конфликт на интереси и на парламентарната етика ,разгледани в тяхната съвкупност, дават възможност за по-обхватен и задълбочен контрол.
    Непремерени изявления на народни представители от 41-то Народно събрание създадоха една до голяма степен невярна представа в обществото, че всички трупани с години проблеми и нерешени лични дела, могат да бъдат обхванати и решени от КБККИПЕ, без да се държи сметка за разделението на властите и за правомощията на всеки един орган по закон.
    Комисията бе затрупана със сигнали, отнасящи се до лични дела на гражданите, включително и съдебни и бе изместен фокусът на обществената активност от реалната работа по антикорупционния парламентарен контрол върху органите на изпълнителната власт.
    Наред с личните казуси, постъпиха и сериозни сигнали, разкриващи негативи в изпълнителните органи, натоварени основателно и с корупционни мотиви.
    Тези предварителни бележки намират потвърждение и от обобщената справка по броя на постъпилите сигнали, техният предмет, основателност и резултат.
    Така от общо постъпили 747 сигнали и жалби, образувани в преписки, Комисията е преценила, че 278 от тях следва да се прекратят, тъй като компетентен е друг орган и не се съобщават факти и данни за корупционни действия. Постъпили са 225 жалби срещу решения на съдебни и прокурорски органи. В голяма част от тях се съдържат изводи че лошият резултат за страната по делото е непременно свързана с корупционен мотив, без да се сочат конкретни данни за това. КБККИПЕ се е обединила в практиката си да прекратява преписките, образувани по такъв тип сигнали. По изключение и единствено след прецизна преценка на данните по преписката, комисията е вземала решение да изиска съответния прокурорски акт, без да упражнява натиск или оказва влияние върху самостоятелната преценка на органите на независимата съдебна власт.
    В КБККИПЕ са постъпили 41 сигнала за незаконосъобразно провеждане на обществени поръчки.Високият брой сигнали отново поставя въпроса за натоварената с голям корупционен натиск дейност по изработване на заданието и прозрачното провеждане на тръжната процедура, както и относно отсъствието на сериозен контрол при изпълнението на поръчката.Един от сериозните сигнали е постъпил чрез Италианското посолство и се отнася до крупните водни проекти, реализирани в малки общини. Обстоятелството, че тръжните процедури се реализират от местната власт, е довело до избор на изключително неудачни изпълнители-например в община, контролирана от ДПС изборът на изпълнител по сериозен ВиК комплекс е изключително компрометиран-фирмата, избрана да реализира проект за над 30 милиона лева се е занимала с търговия на автобуси.Комисията е изпратила сигнал до Министерски съвет, с препоръка да се въведат законодателни и организационни гаранции за усвояването на европейски средства чрез местната власт.Отговор не е получен.
    Срещу нарушения и подозрения за корупционни действия в министерства,агенции, областни управители и други структури на изпълнителната власт, са получени общо 268 сигнала.
    Сигналите, отнасящи се до нарушения и корупционни практики от страна на органи на местната власт са общо 136. Гражданите са се оплаквали от корупционни практики в общините Радомир, Бобов дол,с.Ковачевци, Девин, Трявна, Ямбол, Пловдив, Пазарджик, Хасково, Несебър, Попово и други.Основно оплакванията са били за спечелени обществени поръчки от фирми, близки до кмета или до общински съветници / напр.пр.№ 496/2010 г. за Община Лъки, 170/2009 и 770/2010 г. за Кмета на Община Хасково и други/.Голяма група от сигналите се отнасят до нарушения,свързани с незаконно строителство и корупцционното му протежиране, земеразделителните планове и ощетяване на едни граждани за сметка на облагодетелствуване от други.
    Немалък е делът и на сигналите срещу фирми, кооперации, арендатори и физически лица.
    От проверените от институциите сигнали се е установило, че 177 са неоснователни и 70 сигнала-основателни.
    Успехът на комисията следва да се измери с резултата по тези 70 основателни преписки, който сравнен с показателите на правоохранителните и правозащитни органи е твърде сериозен.
    Като способи за проверка на сигналите, комисията е ползвала най-често възлагането на специализираните инспекторати и институции.
    Особено ефективен и резултатен е и провежданият парламентарен контрол като средство за постигане на целите на закона в условия на гласност и прозрачност. В резултат на жалбата на Сдружението майки срещу дрогата от гр. Пловдив и проведеният парламентарен контрол с участието на Министъра на здравеопазването бе закрита Амбулаторията на Д-р Хиллер. Важно е, че беше назначен и Консилиум за изследване резултатите от предлагания метод на лечение с анестезия (пр.514/2010 год.).
    Парламентарният контрол бе избран като средство по отношение реализиране събираемостта на данъци и осигурителни вноски от привилегировани до този момент групи хора-футболисти, футболни клубове и собственици. На заседание на комисията бяха поканени както ръководителите на НАП, така и представители на 16 футболни клубове от „А” републиканска футболна група, като се явиха 14 от тях. Предложенията на футболните клубове за промяна на данъчното законодателство, свързани с дейността на клубовете и целящи намаляване на сивия сектор и корупцията в спорта, са изпратени за разглеждане в Министерство на финансите и Министерство на физическото възпитание и спорта. Представителите на НАП се ангажираха да работят по решаване на нормативния проблем, свързан с третирането на правата на футболистите като нематериален дълготраен актив.След проведения парламентарен контрол, НАП е уведомила комисията, че е извършила ревизия на 18 футболни клуба и начислила задължения в размер на 8 620 000 лева.Извършена е ревизия и на 261 футболисти като физически лица по отношение на персоналните им задължения по заплащане на данъци и осигуровки.
    Парламентарен контрол бе проведен и по отношение на Агенция Митници, като в резултат на изслушването на ръководителите и бе мотивирана и подкрепа за нормативните изменения, отнасяща се до въвеждането на измервателни уреди и засилен контрол по отношение на данъчните складове.
    Проведен бе парламентарен контрол по преписка № 500/13.01.2010 г. по отношение на законосъобразното провеждане на процедурите по избор на проект, изпълнител, надзор и ангажирани публични средства при изграждане на Спортната палата. Изслушани бяха всички заинтерисовани лица, включително и авторите на сигнала в лицето на народните представители Михаил Михайлов и Иван Иванов.Следва да отбележим, че до този момент изпълнителят на строителството „Главболгарстрой” АД не е изпълнил ангажимента да предостави на Комисията независим одит по конструктивната част на проекта.
    След натрупване на сигнали за корупционни практики във Висшите учебни заведения, бе проведен контрол по този проблем с изслушване на Министъра на образованието и на прокурори от ВКП, работещи по конкретни преписки срещу длъжностни лица, уличени в корупция в образованието.
    Комисията оценява сформирания капацитет и сериозно ангажиране на инспекторатите към министерствата, при осъществяване на възложените им проверки. Много добра работа, отношение и бърза реакция са показали инспекторатите към Министъра на икономиката, енергетиката и туризма, към Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, към Министъра на земеделието и храните.
    Същата добра оценка не може да бъде изведена за дейността на Инспектората на Министерски съвет-пример е повърхностният и непрофесионален отговор по сигнал № 205/02.10.2009 ., отнасящ се до случая Камчийски пясъци.
    Професионално издържани и задълбочени са проверките, извършвани от Областните администрации.
    В поредицата от изброяване на постигнат добър резултат следва да се сигнали, които са били аргументирани, които са навеждали не само твърдения и лична убеденост, но и факти, които са били проверени и тяхната основателност потвърдена, както и по които са предприети действия за тяхното преодоляване .
    Такъв е сигнал, образуван в преписка № 216/2009 г.- Изнесени са факти за проведена в навечерието на парламентарните избори през 2009 г. обществена поръчка от ИА”БДЖ” за доставка на пластмасови капачки, на стойност 1 000 000 лв.Търгът е спечелен от фирма , изработваща рекламни материали, включително и за избирателни кампании и която фирма е поела обслужването на ДПС. Сигналът е изпратен за проверка на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Проверката е установила ,че сигналът е основателен.Възложена е финансова ревизия на АДФИ, след извършването на която следва да се обсъдят следващи мерки.
    По три сигнала ,насочени срещу корупционни действия на кметове-преписки № 110, 170 и 505, са извършени проверки от органите на прокуратурата и ДАНС и са установени данни за осъществени престъпни състави, като са образувани досъдебни производства срещу кметовете на Ямбол, Хасково и Несебър.Следва да отбележим, че независимо от интензитета на сигналите срещу кмета на Хасково Георги Иванов и ангажирането на правоохранителните и съдебни институции, резултатите са твърде незадоволителни. Тази преписка продължава да се наблюдава и е включена в подготовката за парламентарен контрол с участието на представители на Върховна касационна прокуратура.
    Няколко сигнала са получени от неправителствени организации, за добив на инертни материали-пясък, чакъл, варовик в районите на природни паркове. Във всички случаи МОСВ е отговорило, че концесионните процедури са правилно проведени и няма нарушение на закона. По една от преписките-№ 100, Зам.министърът на МОСВ г-жа Евдокия Манева е признала необходимостта от адекватни промени на чл.56,ал.2 от Закона за подземните богатства и е поела ангажимент министерството да внесе тези изменения за обсъждане в Народното събрание. Следва наблюдението по тези преписки да продължи, до реализиране на поетия от МОСВ ангажимент за законодателни промени.
    По две преписки, по които Комисията е сезирала ВСС и Инспекторатът към ВСС, са извършени проверки и становищата са за основателност на сигналите.
    Така по преписка № 241, Висшият съдебен съвет е извършил проверка на сигналите срещу председателя на Благоевградски окръжен съд, приел е, че са основателни и същият не е бил назначен за административен ръководител за втори мандат.
    По преписка вх.№ 97 Инспекторатът към ВСС е извършил ревизия в Софийски районен съд относно съобразяване на законовите правила при издаване на изпълнителни листи по записи на заповед и е констатирал нарушения, в какъвто смисъл е било и оплакването .
    По преписка № 584 Инспекторатът към Министъра на правосъдието е приел за основателни оплакванията срещу частен съдебен изпълнител
    Иван Чобанов, стартирала е дисциплинарна процедура, уведомена е прокуратурата.
    Комисията е сезирала Министъра на правосъдието относно необходимостта да се внесат промени в Гражданско-процесуалния кодекс, свързани с касационните основания за обжалване. В няколко преписки гражданите излагат факти, навеждащи на извода за практическа законодателна отмяна на третата касационна инстанция и оформящият се силен корупционен натиск върху Окръжните и Апелативни съдилища, които по ред дела се явяват последна инстанция.
    Сериозен и основателен е сигналът, подаден от 22 неправителствени организации от гр.Варна, срещу продажбата на част от Алея І -преписка № 325. Тази преписка също е включена в предстоящия парламентарен контрол с участието на ВКП.
    Основателен е сигналът, подаден срещу действията на бившия зам.министър на Министерство на икономиката и енергетиката Нина
    Радева. Инспекторатът при Министерството е установил истинността на твърдяните факти и обстоятелства и е направил обоснован извод за наличие на политическа корупция. Сезирал е прокуратурата с оглед установяване на състав на търговия с влияние, Комисията на свой ред е уведомила Върховна касационна прокуратура за резултата от проверката и за необходимостта сигналът да бъде проверен и от прокурорските органи.
    По преписка № 76 Министерството на вътрешните работи е извършило проверка и е приело сигналът за основателен.Работата по него продължава със специални способи.
    Интересен е сигналът по преписка № 80.Той е изпратен от разследващ журналист от „Журналисти срещу корупцията” и се отнася за конфликт на интереси, проявено от бившите шефове на Агенция Митници Асен Асенов и Александър Радков. Незабавно след освобождаването си от длъжност, те са регистрирали кантора за митнически консултации и са продължили да работят с фирмите, които до този момент е следвало да контролират.Агенция Митници е извършила проверка и е потвърдила основателността на сигнала.Не е предприела действия по ЗПРКИ с оглед липса на законова уредба за производство срещу бивши публични лица.
    Основателен е и сигналът на гражданско сдружение от гр.Стара Загора, в който се излагат многобройни факти, отнасящи се до корупционни и незаконосъобразни действия от страна на бившия министър на труда и социалната политика и настоящ народен представител Емилия Масларова
    и на Директора на РДВР Тончо Михайлов.Проверките , осъществени от ДАНС са приключили с образуване на досъдебни наказателни производства, които са висящи пред съда.
    В изброяването на основателните сигнали, по които са сезирани от КБККИПЕ контролни органи и по които са реализирани недостатъци, нарушения на правилата и престъпни действия могат да бъдат включени и други преписки, но целта на настоящия доклад е да изведе изводи и тенденции в извършената до този момент и предстояща работа.
    Безспорно е, че парламентарният контрол следва да бъде основен способ за реализиране на контрол с непременното изискване за сериозна предварителна подготовка.
    Следва да се реализират и изнесени приемни в страната, което ще позволи пряк контакт с авторите на основателни и принципни сигнали, които действително целят отстраняването на пороци в работата на изпълнителните органи и органите на местните власти.
    Популяризирането на дейността на комисията следва да доведе и до ясно очертаване на кръга от въпроси, с които тя следва да бъде сезирана, с оглед предотвратяване на разход на обществена енергия и неоснователни очаквания. Ясното разграничаване на компетенциите на различните власти и органи е част от функционирането на демокрацията и приобщаване на гражданското общество в този процес.

    Форма за търсене
    Ключова дума