КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА
10/06/2010
Във връзка с писмо до Председателя на НС с изходящ номер 92-29-6/10.05.2010 г. и исканата информация по показател 4, т.3 - Закон за конфликт на интереси от въпросника на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка в областта на съдебната реформа, противодействието на организираната престъпност и корупцията, за периода август 2009 г.-май 2010 г.
Д О К Л А Д
Във връзка с писмо до Председателя на НС с изходящ номер 92-29-6/10.05.2010 г. и исканата информация по показател 4, т.3 - Закон за конфликт на интереси от въпросника на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка в областта на съдебната реформа, противодействието на организираната престъпност и корупцията, за периода август 2009 г.-май 2010 г., Комисията констатира следното:
І. Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика е конституирана на 29 юли 2009 г. , след гласуване на Решение на Народното събрание от същата дата.В изпълнение за задълженията си, произтичещи от закона, тя служебно извърши проверки относно спазване на срока за подаване на декларации от страна на различните категории лица, задължени да подадат такива декларации и проверката на които е в кръга на компетентността на Комисията, а също и провери обстоятелствата, съдържащи се в подадените декларации.
1. Комисията откри производства по проверки и прие решения, че членовете на Министерския съвет, на Сметната палата, на Висшия съдебен съвет, на Инспектората към Висшия съдебен съвет и на Конституционен съд не са нарушили сроковете за подаване на декларации по чл.12 т. 1 от ЗПРКИ.
При извършването на проверката по отношение на народните представители от 41-то Народно събрание, Комисията констатира нарушения във връзка с неспазване на срока по отношение на петима народни представители, изготви доклади и сезира Върховния административен съд. До настоящият момент сме уведомени, че ВАС е наложил административна санкция глоба в размер на 1000 лв на трима народни представители.
2. По-нататък Комисията провери декларираните обстоятелства и ги съотнасе с фактите съдържащи се в публичните регистри. Беше обработен огромен масив от данни. Комисията извърши проверки относно съобразяване на изискванията на ЗПРКИ от страна на министрите от Министерски съвет, членовете на Сметната палата, на Висшия съдебен съвет, на Инспектората към Висшия съдебен съвет и на Конституционния съд. Изискана беше информация от Агенцията по вписванията - Търговски регистър и фирмените отделения на всички окръжни съдилища. Изготвени бяха доклади, с които се констатира, че в законоустановения едномесечен срок, всички министри са преустановили участията си в контролни и управителни органи на търговски фирми и сдружения с нестопанска цел, както и че нямат регистрирани фирми на едноличен търговец. Същата проверка бе осъществена по отношение на членовете на другите институции. С отделни доклади беше установено, че членовете на посочените институции нямат участие в търговски фирми и сдружения с нестопанска цел.
3. Към настоящия момент проверката по отношение на народните представители ПО ВИНА НА АГЕНЦИЯТА ПО ВПИСВАНИЯТА все още не е приключила. Едва преди няколко дни получихме резултата за проверката на 129 народни представители. За тях е безспорно установено, че нямат участие в търговски фирми и сдружения с нестопанска цел. Имаме уверението, че до края на месец май 2010 г. ще приключи проверката и на останалите 111 депутати, за които Агенцията по вписванията е констатирала, че имат регистрирани участия в търговски дружества.
ІІ. Отделно от служебно извършените проверки, в Парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика са постъпили общо 9 броя сигнали, отнасящи се до дейността на министри и народни представители.
1.По сигнал на Политическия съвет на ПП”Ред, законност и справедливост”, Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика е образувала преписка № 490/12.01.2010 г. В сигнала са изложени твърдения, че за част от министрите от кабинета на г-н Бойко Борисов съществуват обстоятелства, които водят до несъвместимост със заеманата длъжност. След извършена проверка и при съобразяване на текстовете на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, Комисията е постановила решение, съобразно което не е налице несъвместимост по смисъла на чл.5 от ЗПРКИ по отношение на министрите Цветан Цветанов, Симеон Дянков, Румяна Желева, Йорданка Фандъкова, Нона Караджова, Трайчо Трайков, Божидар Димитров, Вежди Рашидов, Божидар Нанев, Росен Плевнелиев, Сергей Игнатов, Мирослав Найденов и Александър Цветков.Като аргумент за постановяване на решението, Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика е приела, че следва да се прави разграничение между изискването за заемане на длъжността министър,дефинирано от българската Конституция и изискването за отсъствие на частен интерес, съгласно чл.14, ал.1 от Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси.
2. Постъпил е сигнал от народни представители от Коалиция за България за действие на Министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, което според тях е осъществено в условия на конфликт на интереси. В сигнала се твърди, че на заседание на Министерския съвет от 2.09.2010 г., Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков е внесъл и докладвал проект на Решение за определяне на хидроенергийната компания „Горна Арда” за инвеститор на проект за изграждане на каскада „Горна Арда” и проект на писмо за подкрепа от държавата. В компанията имат 30% участие и австрийските фирми EVN BULGARIA и ALPINE, а Министър Трайков, до встъпването му в длъжност в Министерски съвет, е бил прокурист на „ЕVN България Електроразпределение” АД.
Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика се сезира със сигнала и образува преписка № 147/24.09.2009 г.
След обстойна проверка по казуса, изслушване на позицията на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма и лично на Министър Трайков, Комисията постанови решение, с което приема, че министър Трайков не е действал в условия на конфликт на интереси поради обстоятелството, че не е бил член на управителен или контролен орган на дружеството, в какъвто смисъл е легалната дефиниция на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, както и че като министър не действува самостоятелно, а в качеството си на член на колективен орган, какъвто е Министерски съвет. Съществен момент в мотивите е констатацията, че подкрепата за инвеститора не поражда финансови задължения за държавата.
3. Постъпил е сигнал от народни представители от ПГ на „Коалиция за България”, в който се излагат твърдения, че народният представител г-жа Искра Фидосова Искренова от ПГ на „ГЕРБ” не е декларирала несъвместимост към 20.07.2009 г., предвид обстоятелството, че е била действащ нотариус. В сигнала е наведено и твърдение, че г-жа Фидосова не е изпълнила задължителното условие на закона в декларацията си да посочи общия размер на четири кредита, които ползува, както и вида на два от кредитите.
Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика се сезира със сигнала и образува преписка вх.№ 422/26.11.2009 г.
Изискана беше информация от Агенцията по вписванията, направена бе справка с Декларацията на народния представител пред Сметната палата, а от народния представител Фидосова бяха поискани обяснения. Госпожа Фидосова предостави подробни обяснения, придружени и с писмени доказателства.
Въз основа на събраната информация Комисията прие решение, че народният представител Фидосова не е действала в състояние на конфликт на интереси. Установено е, че към датата на полагане на клетва като народен представител, г-жа Фидосова е преустановила дейността си като нотариус. Установено е, че същата е декларирала поетите от нея задължения към кредитни институции, както и размера на задълженията към тях. Изпълнено е изискването на закона , обществеността да бъде информирана за парични задължения над 5000 лв, които биха поставили лицето, заемащо публична длъжност в евентуално състояние на зависимост.
4.Постъпил е сигнал от народния представител Иван Костов от ПГ на Синята коалиция (СДС, ДСБ и др.), в който се излага твърдение, че народните представители от ПГ „ГЕРБ” Десислава Танева, Стоян Гюзелев и Димитър Аврамов, внасяйки Законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, са действали в състояние на конфликт на интереси, тъй като имат собственост в търговски дружества, които обработват земеделски земи.
Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика се сезира и образува преписка вх.№ 462/08.12.2009 г.
Изискани бяха писмени обяснения от народните представители и беше извършена служебна справка относно притежаваните от тях фирми и предмета на дейността им.
Комисията прие решение, с което постановява, че народните представители не са действали в условие на конфликт на интереси. Установено е, че Танева, Гюзелев и Аврамов са съобразили изискването на закона и са напуснали своевременно управителните и контролни органи на фирмите, в които имат дялове или акционерно участие. Установено е също така, че изменителните текстове в ЗСПЗЗ, предложени от народните представители се отнасят до усъвършенстване режима на администриране, промяна на сроковете за сключване на споразумения между ползвателите на земеделски земи, както и разпределянето на т.н. „бели петна” - земеделски земи, за които няма сключени договори за ползване и които не са декларирани от собствениците им за лична обработка. Не беше установено дружествата, в които народните представители имат или са имали собственост да са сключвали споразумения, които са предмет на новата регулация и наличие на частен интерес, съобразно легалната дефиниция на закона. На народните представители беше указано във всички случаи на законодателна инициатива или на обсъждане на тема, свързана с предмета на дейност на фирмите, в които имат участие, изрично да декларират липса на конфликт на интереси.
5. Постъпил е сигнал от гражданката Стоянка Радева от гр.Пазарджик, в който се твърди, че народният представител д-р Красимира Щерева Симеонова от ПГ „ГЕРБ” развива дейност като едноличен търговец и има сключен договор със Здравната каса, което според авторката на сигнала е състояние на конфликт на интереси.
Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика се сезира със сигнала и образува преписка вх.№ 588/04.02.2010 г.
Направена беше служебна справка в Търговския регистър, изискана беше информация от Районната здравно осигурителна каса гр.Пазарджик. Изискани са писмени обяснения от народната представителка д-р Симеонова.
Комисията прие решение, с което се констатира, че народният представител д-р Красимира Щерева Симеонова не е извършила действия в кръга на своите правомощия и задължения в условия на конфликт на интереси.
Установено е, че народният представител Симеонова е лекар-дентист и като такава оказва извънболнична дентална (стоматологична) помощ. Съгласно Закона за лечебните заведения дейността в амбулаториите за първична медицинска помощ се осъществява от физически лица-лекари и лекари по дентална медицина, чиято регистрация се извършва по реда на чл.40 от с.з., т.е изисква се търговска регистрация. Тези лечебни структури не могат да извършват търговска дейност и само ползват правно организационната форма на едноличен търговец, с оглед целите на задължителния регистрационен режим. Не е установено като народен представител и член на Комисията по здравеопазване, д-р Симеонова да е извършвала дейност, свързана с неин частен интерес.
6. Постъпил е анонимен сигнал от граждани от гр.Силистра, в който се излагат твърдения , че народният представител Стефан Господинов Господинов от ПГ „ГЕРБ” има търговски фирми, които работят и че лично собственикът им в почивните дни, със служебен автомобил зарежда търговските си обекти.
Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика се сезира със сигнала и образува преписка вх.№ 591 /05.02.2010 г.
Изискана беше информация за притежаваните фирми и направените промени в тях от Агенцията по вписванията - Търговски регистър, както и от Силистренски окръжен съд -фирмено отделение. Изискани бяха писмени обяснения от народния представител.
Комисията постанови решение, съгласно което народният представител Стефан Господинов Господинов като народен представител не е извършвал действия в условия на конфликт на интереси. Установено е, че народният представител притежава дялове в търговски фирми. Съобразил е изискването на закона, като своевременно е преустановил участието си в управителни органи. Установено е, че народният представител не е ползвал служебен транспорт в избирателния си район. Не са установени действия, които да са повлияни от обявения и наличен частен интерес.
ІІІ. Комисията е образувала три проверки, работата по които не е приключила.
1. Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика се е самосезирала и е започнала проверка за установяване на конфликт на интереси по отношение на народния представител Ахмед Доган, Председател на Политическа партия „ДПС”, във връзка с подписани от същия консултантски договори на обща стойност 1 950 000 лева във връзка с изграждането на хидроенергийна каскада Горна Арда и язовир „Цанков камък”.
Образувана е преписка вх. № КЕ-003-16-1/2010 г. Изискана е информация от редица институции - „Институт по строителство и минно дело” АД, „Минстрой холдинг” АД, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, Агенция за приватизация и следприватизационен контрол, Национална агенция по приходите, Главна прокуратура, Агенция по вписванията. За извършване на преценка за наличието или липсата на конфликт на интереси при предоставянето на консултантските услуги и получаването на хонорарите, Комисията се нуждае от всичката информация и всички установени факти от страна на Прокуратурата, която също е сезирана, както и от данните за наличие на държавен дял в „Институт по строителство и минно дело” АД към момента на подписване на договорите, каквато към настоящия момент в КБККИПЕ все още не е постъпила. Работата по преписката ще приключи след получаване и обработване на данните.
2. Постъпил е сигнал от Валентин Касабов, кандидат за народен представител от листата на ПП „Атака” в Бургаски избирателен район, в който сигнал се излагат твърдения за упражнен политически рекет и политическа корупция от страна на народния представител и председател на партия „Атака” Волен Сидеров, изразяващи се в принуда на някои от водачите на листи на партията за последните парламентарни избори да подпишат нотариално заверени гаранции в полза на фирми, регистрирани на Сейшелските острови по техни кредити.
Комисията се е сезирала и е образувана преписка вх.№ 684/ 24.03.2010 г.
С оглед обстоятелството, че в сигнала се навеждат освен твърдения за конфликт на интереси (поети финансови задължения към кредитна институция, които не са декларирани), се излагат твърдения и за осъществен състав на НК от страна на г-н Сидеров, както и с оглед на твърдението, че за същото е сезирана Върховна касационна прокуратура, Комисията е изискала сведение от прокуратурата относно обстоятелството постъпвал ли е подобен сигнал, извършена ли е проверка, какви са резултатите и констатираните обстоятелства. След извършена проверка от СДВР, Отдел Противодействие на икономическата престъпност, Софийска районна прокуратура е постановила отказ да образува досъдебно производство, като е приела, че не е реализиран състав на престъпление. На база на събраните доказателства, че не е възникнало валидно финансово задължение за народни представители от ПП "Атака", както и че не е реализирано вземане за друг народен представител, със свое решение, Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика прие, че не е налице конфликт на интерес в действия на народни представители.
3. Постъпил е сигнал от народните представители от ПГ на партия „Атака” Волен Сидеров и Десислав Чуколов, в който се твърди, че народният представител Яне Янев е упражнил принуда по отношение на водачи на листи, изразяваща се в подписване на записи на заповед на стойност 100 000 лева и е извършено нарушение на изборното законодателство в Бургаски избирателен район.
КБККИПЕ се сезира и образува преписка вх.№ 687/ 25.03.2010 г.
На свое заседание, Комисията изслуша народния представител Димитър Чукарски, бивш член на вече несъществуващата ПГ на партия „Ред, законност и справедливост”, който потвърди изложеното в сигнала по отношение на записите на заповед. С оглед обстоятелството, че в сигнала се излагат твърдения, че за същото е сезирана и прокуратурата, Комисията поиска от Върховна касационна прокуратура информация получаван ли е аналогичен сигнал от органите на прокуратурата, разпоредена ли е проверка и какви са резултатите от нея. В сигнала се навеждат и твърдения за конфликт на интереси (поети финансови задължения, неотразени в Декларацията). До настоящият момент не е получен отговор от ВКП. В зависимст от отговора, предстои изясняване на фактите и приключване на преписката с доклад.
ІV. Комисията не е прекратявала преписки по сигнал за конфликт на интереси, няма случаи в които да не е осъществена проверка.
По всички завършени преписки са извършени проверки и изготвени доклади, съобразно изискването на специалния закон - чл.26, ал.4 от ЗПРКИ и са постановявани решения. Спазен е указания със закона двумесечен срок.