КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА
09/09/2010
Разгледана преписка за установяване на административно нарушение по чл.34 от Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси по отношение на Капка Василева Костова, член на Висшия съдебен съвет
При извършена служебна проверка се установи, че през м.декември 2009 г. е попълнен състава на Висшия съдебен съвет от квотата на магистратурата, като на 10.12.2010 г. клетва като член на ВСС е положила г-жа Капка Василева Костова. Декларациите по чл.12 г.1 и по чл.12 т.2 от ЗПРКИ са депозирани в КБККИПЕ на 22.01.2010 г. с входящ номер КЕ-053-32-3/22.01.2010 г.- след законоустановения 7 дневен срок.
На г-жа Костова бе дадена възможност да изложи съображения по така констатирания факт. На 24.06.2010 г. членът на ВСС депозира становището си, в което потвърждава посочените по-горе факти. Като причина за забавата г-жа Костова сочи следната причина: Като съдия във Върховния касационен съд, тя е подала декларации по чл.12 т.1 и чл.12 т.2 от ЗПРКИ, защото висшата магистратска длъжност е също от категорията публични длъжности. Г-жа Костова твърди, че и след избора и за член на Висшия съдебен съвет, тя не загубва магистратския си статут, макар и да не упражнява временно непосредствените си правомощия на съдийската си длъжност. Според нея, при преминаването и от една публична длъжност на друга, тя остава задължено лице по ЗПРКИ, не дължи подаване на нови декларации. Обратното разбиране, твърди г-жа Костова, не държи сметка за духа на Закона и не удовлетворява действителните му съдържание и цели. Като аргумент сочи и много по-добре дефинираната хипотеза в Закона за публичност на имуществата на лица, заемащи висши държавни длъжности, в който разпоредбата на чл.4, ал.3 гласи: „При промяна на заеманата длъжност от лице, което остава като задължено лице по чл.2,ал.1, не се подава декларация по ал.1 т.1 „. Независимо от категоричното и становище, че не дължи подаване на декларации, след проведени разговори с членове на Съвета, тя подала нови , месец след встъпването си в длъжност като член на ВСС.
Следва да се посочи, че законът допуска да не се подават нови декларации по чл.12 т.1 и чл.12 т.2 и тази хипотеза е уредена в чл.14,ал.3 от ЗПРКИ: „Декларация по ал.1 не се подава при промяна на длъжността в една и съща администрация”. Независимо от обстоятелството, че духът на закона е спазен, защото лицето, заемащо публична длъжност е обявило всички обстоятелства по закон, от които евентуално би могло да се породи състояние на конфликт на интереси, законодателят е стеснил приложното поле на така създадената привилегия, като е употребил термина „ една и съща администрация”. Няма спор, че администрацията на Върховния касационен съд и администрацията на Висшия съдебен съвет са различни.
Нарушението по чл.34 от ЗПРКИ се осъществява с неподаването в срок на указаните от закона декларации.
Задължение на комисията е да констатира фактите с доклад и на основание чл.43а от закона да го изпрати на Върховния административен съд за налагане на административно наказание.
Поради изложеното, комисията
Р Е Ш И :
Г-жа КАПКА ВАСИЛЕВА КОСТОВА ,член на Висшия съдебен съвет , не е спазила законоустановения седмодневен срок за подаване на декларации по чл.12 от Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси.