Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА
22/12/2010

    ДОКЛАД ЗА ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯНА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА
    ЕТИКА ЗА ПЕРИОДА 1.09.2010 Г.-23.12.2010 Г.
    Съгласно приетия ред за ротационно председателстване на създадената на паритетен принцип Постоянна комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика, от 1 септември 2010г. председател е народният представител и член на комисията от ПП”Атака” г-н Валентин Николов.
    Комисията обединява дейностите на три парламентарни комисии, работили в предходното 40 Народно събрание, като всяка дейност е специфична и чувствителна, във фокуса на общественото внимание и интереса на средствата за масово осведомяване.

    1. Дейност за установяване на корупционни практики.

    За периода 01.09.2010 г.- 23.12.2010 г. КБККИПЕ е разгледала и разпоредила проверки по 152 сигнала, постъпили от граждани, неправителствени организации, народни представители, политически партии и медии.
    Сигналите са разнообразни и са насочени както към порочни практики и действия на представители на местната власт, така и към дейността на длъжностни лица от изпълнителната власт на местно и централно ниво.
    Голям брой преписки / над 1/3/ са срещу актове, постановени от съда и прокуратурата, като се изразява неудовлетвореност от липсата на справедлив процес, от нежелание да се докажат и разкрият престъпни прояви по места.
    Така по преписка № 947 се излагат оплакване на собственици на фирми от отклоняване на средства, включително и от европейско финансиране от кмета на Община Сливен г-н Йордан Лечков. Комисията е изпратила материалите за проверка на Агенция за държавна финансова инспекция /АДФИ/ и на Върховна касационна прокуратура.
    По преписка вх.№ 981 се излагат оплакване от неправомерни действия на главния архитект на Община Балчик и Кмета на Община Балчик, които са свързани с реализирано строителство върху територия, изключителна държавна собственост . С оглед обстоятелството, че сигналът е от РДНСК, проверката е възложена на Министъра на регионалното развитие и благоустройството г-н Росен Плевнелиев.
    По преписка вх.№ 1006 се излагат оплаквания от неправомерни действия на Кмета на Община Сопот г-н Веселин Личев, свързани с управленски действия по проектирането и обезпечаване изграждането на Пречиствателна станция. Сигналът е изпратен за проверка на Окръжна прокуратура гр.Пловдив.
    По преписка вх.№ 1000 граждани са изразили недоволство от обстоятелството , че по спор за реституция не е защитен интереса на Община Варна и че юрисконсултът е извършил престъпление от общ характер. Данните са потвърдени от Заместник кмета на Община Варна и се очаква становището на Върховна касационна прокуратура.
    По преписка вх.№ 1031 са описани действия на кмета на Община Сатовча Арбен Мюмюнов , които са довели до разхищение на обществени средства и за лично облагодетелстване, направило го най-богатия човек в региона.
    По преписка вх.№ 1054, образувана по медийни публикации , се излагат твърдения за сериозни финансови злоупотреби от декана и преподаватели от Юридическия факултет на Софийски университет. Изискани са резултатите от проверката на Сметна палата, възложена е проверка на АДФИ, сигнализиран е Министъра на образованието, младежта и науката.
    По преписка вх.№ 1039 се сигнализира за корупционни действия и конфликт на интереси на Заместник кмета на Община Бяла Варненска област Георги Касабов, свързана с провеждане на обществена поръчка за зимното поддържане и снегопочистване ,възлагане на собствената му фирма на ремонтни дейности, финансирани с общински средства, укриване на данните в декларацията му по ЗПРКИ. Сигналът е изпратен за проверка на АДФИ, Сметна палата и Постоянната комисия за конфликт на интереси към Общински съвет гр.Бяла.
    По преписка вх.№ 1041 се сигнализира за незаконосъобразна практика по усвояване на средства по програми от Министерството на образованието, младежта и науката.
    По преписка вх.№ 1045 се сигнализира за проявен конфликт на интереси и за корупционни действия от ръководството на „ В и К” ООД Варна, сигналът е изпратен за проверка на инспектората при МРРБ.
    Примерното изброяване сочи на повишена чувствителност и реакция на обществото към действията на органите на местната власт и неефективността на постоянните комисия за разкриване на конфликт на интереси към общинските съвети.
    Тези сигнали сочат и на обстоятелството, че процедурите по обществените поръчки са все още с корупционна натовареност и срещат недоволството и реакцията на гражданите.
    Основен момент в работата на КБККИПЕ, свързана с разкриване и предотвратяване на корупционни практики и разхищение на обществен ресурс, е провежданият парламентарен контрол.
    През месец септември в КБККИПЕ беше изслушано ръководството на Национална агенция по приходите, като бяха дискутирани въпросите с обявяване на доходите на лица от спортните среди, от средите на поп-фолка, резултатите от проверките по увеселителните заведения. Специално внимание бе отделено на действията в насока на установяване на недекларирани недвижими имоти и неплащане на данъци. Обсъдени бяха данните за изпълнение на плана по приходите и взаимодействието с други контролни институции.
    Изслушано бе и ръководството на Агенция Митници. Докладвани бяха резултатите от предприетите мерки срещу укриване на акцизи-най-вече ефектът от Наредбата за въвеждане на измерителни уреди при дейности, свързани с производство на алкохолни и петролни продукти.
    Проведен бе парламентарен контрол с участието на представители на Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Държавния независим строителен контрол. Комисията бе запозната с инициирани законодателни промени в Закона за устройство на териториите, с цел да се избегне дублиране на отговорности между местната власт и представители на строителния надзор, както и с мерките за премахване на незаконно строителство.
    Проведена бе среща със Заместника на Главния прокурор г-н Валери Първанов във връзка със сигнали, изпратени за проверка от страна на комисията. Докладвани бяха случаи, ангажирали сериозно общественото внимание, които все още не са получили специализиран отговор.
    Като израз на добро взаимодействие бе подписано споразумение между Председателя на КБККИПЕ г-н Валентин Николов и Главния прокурор на Република България за достъп до информационния масив на ВКП, с оглед възможността за получаване на предварителна информация по преписки със значим обществен интерес.
    Проведен бе парламентарен контрол и по повод на изнесен от народния представител Лютви Местан сигнал за неправомерен прием на студенти в Нов български университет, с участието на министъра на образованието, младежта и науката г-н Сергей Игнатов.

    2.Комисията е била сезирана и разгледа сериозни преписки, свързани с проява на конфликт на интереси.
    По сигнал на народния представител от Синята коалиция г-н Мартин Димитров бе образувана преписка вх.№ 817, свързан с установяване на конфликт на интереси, проявен от народните представители Димитър Аврамов, Стоян Гюзелев и Десислава Танева при внасяне на законопроект.
    КБККИПЕ прие доклади, с които прие че народните представители Димитър Аврамов и Стоян Гюзелев са действали при конфликт на интереси, с оглед обстоятелството, че притежават и наемат за обработване земеделски земи , а внесеният от тях текст на чл.4 а от ЗСПЗЗ създава привилегии за арендаторите на земеделска земя.
    Изготвен е доклад по отношение на народния представител Десислава Танева, че липсват данни същата да е ангажирана с такъв тип дейност и предложение да се приеме, че не е налице конфликт на интереси.
    По сигнал на народния представител и член на комисията г-н Бойко Великов, както и по сигнал на ПП”РЗС” бе образувана преписка вх.№ 924, с оглед установяване наличие или отсъствие на конфликт на интереси в действия на народния представител Геновева Алексиева.
    Комисията прие доклад, с който установи, че действията, предмет на сигнала, са осъществени от г-жа Алексиева в качеството и на член на Специализиран научен съвет към ВАК, прекрати преписката и изпрати сигнала по компетентност на Дирекция „Главен инспекторат” при Министерски съвет.
    По сигнал на народния представител Антон Кутев от ПГ”Коалиция за България” бе образувана преписка вх.№ 979, за установяване на конфликт на интереси в действията на Заместник-председателя на Комисията за финансов надзор г-жа Анелия Ранкова. Комисията прие доклад, с който реши, че не е налице конфликт на интереси, поради отсъствие на данни за такъв. Решението бе прието единодушно.
    По сигнал на ПП”РЗС” е образувана преписка вх.№1053, с оглед установяване конфликт на интереси и корупционна дейност в практиката на Председателя на СОС г-н Андрей Иванов. Комисията е изпратила сигнала за конфликт на интереси по компетентност на Постоянната комисия по чл.25 от ЗПРКИ при Столична Община. В частта за реализираните 52 имотни сделки на стойност около 10 милиона лева, сигналът е изпратен за проверка в НАП, с препоръка за ревизия на физическо лице както по отношение на г-н Иванов, така и по отношение на съпругата му.
    Пред Комисията е висяща преписка вх.№ 1061 по сигнал за конфликт на интереси, проявен от проф.Стоян Кушлев, Председател на Комисията за установяване на имущество, придобито от Престъпна дейност.
    Комисията е уведомила проф.Кушлев за въпросите, на които следва да отговори.
    По сигнал на граждани и на ПП”РЗС” е образувана преписка вх.№ 1085 за установяване на конфликт на интереси в действията на Дамян Лазаров- Председател на Комисията за защита на потребителите. При съобразяване компетенциите на органите по чл.25 от ЗПРКИ, сигналът е изпратен по компетентност на Дирекция „Главен инспекторат” към Министерски съвет. В частта относно евентуална злоупотреба със средства от фондове, сигналът е изпратен за проверка на ИА „Одит на средствата от Европейския съюз”.
    По сигнал на народни представители от ПГ на „Синята коалиция” е образувана преписка за установяване конфликт на интереси и корупционна дейност по отношение на Заместник-министъра на МЗХ Светлана Боянова. В частта за конфликта на интереси преписката е насочена по компетентност към Дирекция „Главен инспекторат” при МЗ, а в частта за корупционни действия проверката е възложена на ВКП.
    По сигнал на народни представители от ПГ”Коалиция за България” е образувана преписка вх.№ 1098 с оглед установяване конфликт на интереси и нарушаване на етичния кодекс от министър Вежди Рашидов. Преписката е висяща.
    Комисията е изготвила обобщителен доклад по приложението на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, с оглед на партньорската проверка от Европейската комисия за оценка за напредъка на страната в Годишния доклад за 2011 г.

    3. Независимо от липсата на правила за установяване и наказване на прояви, които да се квалифицират като нарушение на етични правила и норми, комисията е приела и образувала в преписки всички сигнали.
    По сигнал за нарушение на ПОДНС и на етични правила и норми от Председателя на Народното събрание е образувана преписка вх.№ 999 и са изслушани вносителите-депутати от ПГ”Коалиция за България”.
    По сигнал на народния представител от ПГ”Атака” Любомир Владимиров е образувана преписка вх.№ 1011, за действия на народния представител Мартин Димитров, в качеството му на председател на Постоянна комисия.
    По сигнал на НД „ Достойни за България” е образувана преписка за неетично поведение на народните представители Павел Шопов и Десислав Чуколов./ преписка вх.№ 1075/.
    По сигнал на народния представител Ивелин Николов е образувана преписка вх.№ 1079 и тя се отнася до оплакване от неетично поведение на народния представител Павел Шопов.
    О всички преписки КБККИПЕ е постановила, че не може да разгледа сигнала, да се произнесе по него и да постанови или откаже да постанови дисциплинарни мерки, поради липса на правила в тази насока в ПОДНС.
    Народните представители от комисията за изготвили предложение за включване на нови текстове в ПОДНС, които да регламентират процедурни правила и норми за разглеждане на сигнали за нарушаване на парламентарна етика.

    4.В рамките на посочения период от време, народните представители
    Народните представители от Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика реализираха и успешни международни контакти.
    По покана на Дирекция „Международно сътрудничество” при Върховна
    народна прокуратура на Китайската народна република, делегация от депутати от КБККИПЕ, водена от Председателя Валентин Николов взе участие в Четвъртата годишна конференция и общата среща на Международната асоциация на органите за борба срещу корупцията, която се проведе в периода 2-5 ноември 2010 г. в САР Макао, КНР. Установени бяха важни контакти и народните представители се осведомиха за практиките, реализирани от редица държави в областта на противодействие на корупцията.
    По покана на Комисията за противодействие на сблъсъка на интереси към Парламента на Черна гора, делегация от народни представители от КБККИПЕ, водена от Председателя Валентин Николов посети Черна гора в периода 14-16 декември и подписа Меморандум за сътрудничество в областите на превенция на корупцията и на установяване и разкриване на конфликт на интереси. Посещението на българската делегация бе отразена широко от медиите на Черна гора.
    Форма за търсене
    Ключова дума