По-задълбочено сътрудничество по въпросите на правосъдието, като същевременно се съблюдават националните традиции и фундаменталните права - това заключиха участниците в Съвместната парламентарна среща по въпросите на Стокхолмската програма. Наред с определяне на по-големите отговорности в тази област с влизането в сила на Лисабонския договор, парламентаристите дискутираха и петгодишните приоритети в областта на правосъдието, свободата и сигурността.
От българска страна участие в срещата взеха г-н Владимир Тошев – член на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и на Комисията по външна политика и отбрана и г-н Димитър Лазаров – член на Комисията по правни въпроси и на Комисията по външна политика и отбрана.
Председателят на ЕП г-н Йежи Бузек подчерта новата роля на националните парламенти в рамките на ЕС според Договора от Лисабон, който се очаква да влезе в сила до две седмици. Според неговите разпоредби страните-членки трябва да се фокусират върху проблемите с миграцията и да търсят решенията помежду си; да начертаят добър баланс между сигурността на гражданите (защита на външните граници, преследване на трансгранични престъпления) и защитата на личните им права; да им бъде осигурен достъп до правосъдие; да се намери практическо решение за различни правни проблеми, с които гражданите на ЕС се сблъскват.
Това не означава, че правата на гражданите, уредени в националните законодателства, ще се „изгубят” в правото на ЕС, а напротив - Лисабонският договор и Хартата за фундаменталните права, ще ги допълват и увеличават, особено в областта на биоетиката и новите технологии.
Жак Баро подкрепи идеята за отмяна на процедурата по екзекватура, като се изказа в подкрепа на взаимното признаване на съдебните решения. Според г-жа Кармен Боно, говорител на работна група „Европа на Правосъдието”, има две гледни точки: от една страна, Европейското пространство трябва да се развива на базата на сигурността, а от друга, не трябва да се отслабват индивидуалните права за нуждите на сигурността. Затова министърът на правосъдието на Швеция Беатрис Аск настоя за нормализиране на обмена на данни за полицейски цели и въвеждането на общи правила за защита на данните и личността.
Според италианския представител при приемането на закони в бъдеще, докато се намери балансът между свободата и сигурността, което няма да е лесно, е важно качеството на транспониране на европейското законодателство в държавите-членки.
Представителят на Френския Сенат изказа безпокойство от Стокхолмската програма, защото тя може да превърне Европа в затворена крепост. Италианският представител от своя страна счита за най-наболял въпрос имиграцията, която по негово мнение не трябва да бъде заклеймявана, за да не се превърне Европа във враждебно място за хората, които искат да избягат от войните.
За повече информация и документи по Стокхолмската програма:
http://www.europarl.europa.eu/webnp/cms/lang/en/pid/1209