На 28 септември 2010 г. се проведе Третото заседание на Съвета за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове на тема „ЕВРОПА 2020” – Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж”.
Председателят на 41-вото Народно събрание, г-жа Цецка Цачева се обърна с приветствие към участниците, като посочи, че „перспективата, която следва да бъде очертана пред нашата държава в следващите 10 години, е дело не само на политиците, но и на гражданското общество“. В тази връзка г-жа Цачева отбеляза ролята на Съвета към КЕВКЕФ, като място където могат да бъдат чути мненията на всички представители на различни неправителствени организации и представители на гражданското общество.
След приветствието от г-жа Цачева, председателят на СОК- г-н Камен Колев даде думата на вицепремиера и министър на финансите г-н Симеон Дянков за представяне на приоритетите на българската страна, в контекста на Стратегията на ЕС „Европа 2020“. Министър Дянков обясни, че освен съгласуването с политиките на ЕС, заложени в Стратегията, България заявява своите приоритети за развитието си през следващите 10 години, като те трябва да се съобразят с настоящите икономически и социални показатели у нас. Вицепремиерът подчерта, че 10 години са достатъчен период, в който може да се начертае политическа визия – не само на политиците, но и на държавата, като за тази цел трябва да се заложат приоритети. Според министър Дянков четири са основните цели, които трябва да се преследват до 2020 г.: по-добра инфраструктура, конкурентоспособна младеж, постигане на най-добра бизнес среда в Европейския съюз, както и да се работи за постигане на доверие във всички държавни институции.
Председателят на КЕВКЕФ г-жа Моника Панайотова се обърна към членовете на Съвета и гостите с призив за „партньорство“, което според нея е ключовата дума за реализиране на българския сценарий в контекста на Стратегията „Европа 2020“. Председателят на КЕВКЕФ допълни, че за да е осезаем ефектът от реализиране на целите по Стратегията, е необходима консенсусна, надпартийна визия. В тази връзка г-жа Панайотова цитира изказването на председателя на ЕК, г-н Барозу при официалното представяне на „Европа 2020“ – „Или ще плуваме заедно, или ще потъваме поединично”. Тя подчерта още, че за да се постигне успешен сценарий „България 2020“, правилният формат е постоянен диалог между всички заинтересовани страни. Като председател на постоянна комисия, ангажирана и с контрола на европейските фондове, г-жа Панайотова обвърза значението на Стратегия „Европа 2020“ с предстоящите дискусии за програмния период 2014 - 2020. Тя настоя за по-правилно таргетиране, целево полагане и приоритизиране на задачите, в сравнение с направените пропуски при предходното планиране на средствата от ЕС.
В заключение на официалните изказвания и преди да даде ход на дискусията, председателят на СОК, г-н Камен Колев направи кратко сравнение на новата Стратегия „Европа 2020“ с Лисабонската стратегия. Г-н Колев се спря на дискусионния въпрос за инвестициите в научно-изследователска и развойна дейност, които според новата Стратегия трябва да бъдат насърчени. Относно европейското финансиране в България, г-н Колев посочи, че в екип от Българската стопанска камара са се опитали да разберат защо на България са дадени точно 7 млрд. евро за 2007-2013 г. и отговорът е бил насочен към позицията, че тези средства са всъщност с 60% по-малко отколкото би могло да бъдат отпуснати. Така че през програмния период 2014-2020 трябва много внимателно да се проследи как ще се определи финансирането, защото и от него в голяма степен ще зависи изпълнението на целите на България в контекства на „Европа 2020“.
В този дух, г-н Камен Колев откри дискусията с участието на членовете на СОК. След заседанието участниците изпратиха своите мнения и препоръки по очертаните български приоритети. Становищата бяха предоставени на министър Дянков и бяха взети под внимание по време на мисията на ЕК в България на 6 и 7 октомври 2010г. във връзка с представянето на българските индикатори, които ще се заложат в Националната програма за реформи.
Съветът за обществени консултации е учреден към КЕВКЕФ през март 2010 г., като в него членуват повече от 60 организации: работодателски, синдикални, неправителствени, научно-изследователски и др. В този формат, Съветът създава условия за реализиране на конструктивен диалог между представителите на гражданското общество, изпълнителната и законодателната власт и същевременно оказва ценна подкрепа в дейността на Комисията.
За да се запознаете с пълния протокол от заседанието на СОК, моля посетете
http://parliament.bg/?page=ns&lng=bg&nsid=5&action=show&Type=docs&gid=240