Среща на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове със заместник-председателя на Европейския парламент Райнер Виланд
21/12/2010
Членове на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове се срещнаха с г-н Райнер Виланд, заместник-председател на Европейския парламент. Той е за първи път в България по покана на д-р Андрей Ковачев, евродепутат от групата на ЕНП и председател на Съюза на европейските федералисти.
Поводът за гостуването на г-н Виланд е новосъздадената група „Спинели” (15 септември 2010 г.) в рамките на Европейския парламент, която има за цел да насърчава федерализма и да излезе от тесните граници на националното. Групата е отворена за участие и граждани, които са политически активни, но не са партийно обвързани. Прилагайки идеята за надпартиен подход в своята дейност, Групата ще се стреми да приближи европейския дневен ред по-близо до гражданите. Г-н Виланд подчерта, че ако България възприеме подобен подход, ще бъде първата държава след Германия, която подкрепя идеята за активния федерализъм.
Председателят на КЕВКЕФ, г-жа Моника Панайотова подчерта усилията на българските политици да засилят интереса на българските граждани към европейската политика, за да не звучи последната като нещо далечно за обществото. Според г-жа Панайотова, трябва активно да се работи за формирането на чувство на по-широка европейска идентичност и осезаема принадлежност към европейското семейство. В тази връзка, председателят на КЕВКЕФ се позова на усилията, които полага България за присъединяване към Шенгенското пространство, за да се гарантира премахване на физическите граници и свободата на движение на българските граждани. Заместник-председателят на КЕВКЕФ, г-жа Меглена Плугчиева също изрази увереността си, че съществените усилия, които България полага за присъединяване към Шенгенското пространство, ще бъдат оценени не само от Съвета на ЕС, но и от Европейския парламент. Г-жа Плугчиева приветства идеята на Групата „Спинели” да бъде активизирано надпартийното мислене в европейска посока.
Г-н Виланд от своя страна обясни, че бъдещите предизвикателства пред ЕС не са свързани с четирите свободи, тъй като тези изконни европейски ценности, трябва вече активно да се прилагат от всеки европейски гражданин. Усилията на ЕС следва да се насочат към изграждане на гео-стратегическата императива за Европа, като бъдат открити онези двигатели на растеж, които ще направят европейския континент по-конкурентоспособен на световната сцена. Заместник-председателят на ЕП подчерта, че ЕС не трябва да се възприема като привилегия за едни и тежест за други, а ползата следва да бъде взаимна, както гласи африканската мъдрост - „Ако искате да стигнете бързо – вървете сам, но ако искате да стигнете далече – вървете заедно!”
В заключение, г-жа Панайотова допълни, че ако искаме да изградим конкурентоспособна Европа, то отговорът на въпроса „Да прогресираме бързо или да прогресираме далече?”, е в полза на трайното и устойчиво развитие, за което обаче са необходими много интелектуално въображение, политическа воля и подкрепа от всички граждани!

