Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Кристалина Георгиева представи пред КЕВКЕФ основните приоритети от Годишната работна програма на Европейската комисия за 2011 г.
04/02/2011
По покана на г-жа Моника Панайотова, председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ), на 4 февруари 2011 г. от 9.30 ч. в зала „Изток” на Народното събрание се състоя работна среща-дискусия, на която българският еврокомисaр – г-жа Кристалина Георгиева запозна народните представители с основните приоритети, заложени в Годишната работна програма на Европейската комисия (ГРП на ЕК) за 2011 г., както и с планираните дейности в ръководения от нея ресор.

В работната среща взеха участие председателят на парламента Цецка Цачева, членовете на КЕВКЕФ, председателите и заместник председателите на постоянните парламентарни комисии, български евродепутати, както и представители на Министерския съвет.

Г-жа Панайотова отбеляза, че за първи път в Народното събрание се организира подобна работна среща с цел по-тясно взаимодействие и открит диалог с ЕК. Тя подчерта, че срещата е изключително навременна в контекста на засилената роля на националните парламенти с Договора от Лисабон, тъй като НС е в процес на подготовка на своята Годишна работна програма по въпросите на ЕС, която за пръв път ще е резултат от широка дискусия с всички заинтересовани страни – Европейската комисия, Европейския парламент, правителството и националния парламент. Г-жа Панайотова допълни, че дискусии, като днешната, показват, че българският парламент е вече адекватен на европейската реалност и е част от динамиката на процесите, свързани с европейския дневен ред. В законодателния процес българският парламент започва да мисли в посока към интелигентно регулиране, което обхваща целия цикъл – от съставяне на акта, през прилагането му, до оценка за неговото въздействие с акцент върху споделената отговорност на всички, които участват в процеса и необходимостта от засилване гласа на гражданите и заинтересованите страни.

Българският еврокомисар, от своя страна, подчерта значението, което ЕК отдава на засиления диалог с националните парламенти, който става все по-интензивен с действието на Лисабонския договор. От 2006 г. до днес са получени 1000 становища от национални парламенти, включително и от Народното събрание на Република България, по важни въпроси на икономическата и социалната политика на ЕС. Комисар Георгиева сподели, че ЕК се отнася с изключително внимание към позициите на националните парламенти по проектите на законодателни актове, изразени в рамките на контрола по субсидиарност, като до момента в ЕК са получени 217 становища по 84 законопроекта.

Г-жа Георгиева очерта петте най-важни предизвикателства пред Европа, залегнали в ГРП на ЕК за 2011 г. – икономическа политика и управление; интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж за заетост; пространство на свобода, сигурност и правосъдие; модерен бюджет на ЕС и ЕС на глобалната сцена.

Представяйки непосредствените задачи, които стоят пред ЕС в рамките на всеки от очертаните приоритети, комисар Георгиева подчерта значението на инвестициите в образование за постигане на интелигенетен растеж, който да направи Европа по-конкурентоспособна на световната сцена, именно чрез потенциала на интелектуалната сила. По-отношение на устойчивия растеж, българският еврокомисар подчерта ключовото значение на енергийната ефективност, като действията в тази посока ще спомогнат за създаването на повече работни места и то в сектори, които пострадаха най-осезаемо от кризата, какъвто е строителният сектор. В тази връзка, тя приветства инициативата за саниране на сгради в България, с оглед подобряване на тяхната енергийна ефективност.

Комисар Георгиева запозна българските народни представители и с основните предизвикателства от нейния ресор, включени в ГРП на ЕК за 2011 г., каквито са прегледът на законодателството за гражданската защита и в сферата на хуманитарната помощ. По отношение на доброволческата дейност, като израз на солидарността на гражданите на ЕС, комисар Георгиева отбеляза ключовата роля на Европейския доброволен корпус за хуманитарна помощ. В контекста на Годината на доброволчеството, г-жа Георгиева отбеляза, че е необходимо да се обмисли и промяна в българското законодателство, за да се насърчи и защити доброволческия труд.

Като равносметка от изминалата година, тя сподели „тъжния рекорд” от 1,1 млрд. евро, отделени за хуманитарна помощ, поради големият интензитет от мега-бедствия през 2010 г. Г-жа Георгиева увери, че благодарение на 600-те души-екип в най-горещите точки на света, които са „очите и ушите на европейските данъкоплатци”, средствата, отделяни за хуманитарна помощ и реакция при кризи, реално достигат до най-нуждаещите се. В контекста на по-доброто управление на тези процеси в бъдеще, тя подчерта огромното значение на координираните действия и колективната реакция на държавите-членки. Необходимо е да бъде поставен акцент върху превантивната дейност, тъй като „всеки вложен лев в превенция, носи от 4 до 7 пъти възвръщаемост”.

В последвалата дискусия бяха засегнати въпроси, свързани с научените уроци в борбата с бедствията от изминалата година, както и с готовността на ЕС да реагира на възникващите кризи, каквито са събитията в Египет, Сирия и Йемен. Председателят на Съвета за обществени консултации (СОК) – г-н Камен Колев приветства усилията на ЕК за намаляване на административната тежест при предоставяне на публични услуги, което е от съществено значение за създаване на условия за една по-конкурентоспособна бизнес среда, както и за по-ефективното усвояване на европейските средства.

В заключение, българският еврокомисар изрази задоволство от ползотворната дискусия и отбеляза, че това е началото на една бъдеща традиция. От своя страна, председателят на парламента – г-жа Цецка Цачева изрази готовност да бъдат инициирани промени в Правилника за организацията и дейността на НС, които да позволят в бъдеще българският еврокомисар да може да взема участие в дискусии по европейски въпроси в пленарна зала.

След срещата, комисар Георгиева беше приветствана в пленарна зала.