Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Среща на народни представители в Българския парламент с европейския комисар по вътрешни работи г-жа Сесилия Малмстрьом
11/02/2011
Български народни представители се срещнаха с г-жа Сесилия Малмстрьом, европейски комисар по вътрешни работи и нейния екип. Участие в мероприятието взе вицепремиерът и министър на вътрешните работи, г-н Цветан Цветанов. Срещата бе водена от г-н Анастас Анастасов, заместник-председател на Народното събрание и председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. В нея участваха г-н Доброслав Димитров, председател на Комисията по външна политика и отбрана, и членове на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика.

Г-н Анастасов приветства еврокомисаря с добре дошла и подчерта, че приемането на България в Шенгенското пространство е основен приоритет за страната. Той запозна накратко г-жа Малмстрьом със свършената от Народното събрание работа във връзка с ангажиментите по Шенген- голяма по обем и свързана с редица реформи и законодателни промени, касаещи МВР, съдебната система, специалните разузнавателни средства, спазването на правата на човека, изпълнението на специфичните критерии и процедури за прилагане на правото на Шенген, създаването на специализиран съд и др. Г-н Анастасов добави, че Народното събрание следи отблизо действията на правителството и реализирането на плана за действие, който да позволи на България да получи положителен междинен и финален доклад, да спази сроковете и в средата на март да е технически готова за присъединяване към Шенгенското пространство. Освен това, на всички междупарламентарни срещи и други форуми, стремежът на българското Народно събрание е коректно и детайлно да запознае чуждестранните си партньори с прогреса на страната ни, като гарант за сигурност и надеждност на външната граница на Европейски съюз.

Г-н Доброслав Димитров заяви, че приемането на България в Шенгенското пространство е преди всичко отговорност, а не привилегия. Той изтъкна, че темата Шенген обединява всички политически сили и е обект на безпрецедентна подкрепа. Г-н Димитров допълни, че на съвместно заседание на Комисията по външна политика и отбрана и Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове е изготвена, обсъдена и единодушно приета програма за външнополитически действия на Народното събрание в подкрепа на присъединяването на България към Шенген. Той поясни, че в момента председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, г-жа Моника Панайотова, е в Будапеща, Унгария на среща на председателите на комисии по европейски въпроси на държавите-членки на ЕС и държавите, кандидатстващи за членство, в изпълнение на първа точка от гореспоменатата програма. Г-н Димитров добави, че предстои подписването на обща декларация на Комисията по външна политика и отбрана с парламентарната комисия по външна политика на Румъния относно кандидатурата на двете държави за присъединяване към Шенгенското пространство.

Комисар Малмстрьом благодари за възможността да посети за първи път България и подчерта, че след Лисабонския договор ролята на националните парламенти е много по-значима, окуражавайки влиянието и активното им участие в Европейската политика. Г-жа Малмстрьом заяви, че Европейската арена трябва да се използва за борба с организираната престъпност, кибер-престъпленията, корупцията, отнемане на имуществото, придобито в резултат от криминална дейност, както и за гарантиране на общата сигурност. По повод посещението си на българо-турската граница, еврокомисарят сподели, че е за нея то е било интересно и полезно, че е впечатлена от сериозните усилия, които се полагат за изпълнение на всички технически критерии, както и от високото ниво на техническото оборудване.

Г-жа Малмстрьом добави, че освен техническата готовност, за приемането на България в Шенген е нужно и политическо решение, което държавите-членки трябва да вземат. Без да се ангажира с прогнозирането на точна дата, тя посочи, че Унгарското председателство работи усилено за намиране на решение в рамките на управлението си. Г-жа Малмстрьом подчерта, че Европейската комисия подкрепя процеса на присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство с финансови средства и експертиза още от неговото начало. Тя е призовала страните, изразили резерви към готовността на двете страни, да формулират точно и конкретно какво не одобряват, концентрирайки се върху граничните въпроси.

Комисар Малмстрьом заяви в заключение, че приемането на страната ни е и въпрос на доверие, което се печели с упорита работа и от важно значение са постигнатите резултати по механизма за сътрудничество и проверка.
Г-н Асен Агов, член на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, изрази безпокойство от липсата на ясна обща позиция на ЕС във връзка със събитията в Северна Африка и по-конкретно Египет. Той подчерта огромната отговорност, която България има като външна граница на ЕС, за посрещането на евентуалната тежка имиграционна вълна и попита дали трябва страната ни да е сама в тази сложна ситуация, при положение, че би могла да разчита на подкрепата и съдействието на всички държави-членки от Шенгенското пространство.
Г-жа Меглена Плугчиева, заместник-председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, заяви, че ЕС е в сложна ситуация, която съответно поражда и по-големи отговорности. Тя подчерта, че България не очаква подаръци в процеса на присъединяване към Шенген, а напротив, призоваваме да ни бъде гласувано доверие за положеното старание от 2007 г. до сега. Г-жа Плугчиева потвърди надпартийния характер на този приоритет и заяви готовност и желание да бъдат запознати чуждестранните ни партньори с постигнатия напредък.