Пето заседание на Съвета за обществени консултации (СОК) към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
28/03/2011
Съветът за обществени консултации към КЕВКЕФ ще заседава на 29 март 2011 г. в зала „Изток“ на Народното събрание (пл. Народно събрание № 2) от 10.00 часа.
Темата на мероприятието ще бъде „От Европейския Семестър до Акта за единния пазар – финансово стабилна и устойчиво развиваща се Европа“.
Г-н Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара и председател на СОК, ще открие заседанието, като ще очертае рамката, в която да се проведе и последващата дискусия.
Моника Панайотова, председател на КЕВКЕФ и Делян Добрев, заместник-председател на Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм, ще представят пред членовете на СОК същността на Европейския Семестър като начало на новото икономическо управление на ЕС.
За участие в заседанието e поканенa г-жа Боряна Пенчева, заместник-министър на финансите, която ще очертае българската позиция по темата и мерките, залегнали в Пакта за финансова стабилност.
Г-жа Илиана Иванова, заместник-председател на Специалната комисия по финансовата, икономическа и социална криза (CRIS) в Европейския парламент, ще открои основните предизвикателства при прилагането на Акта за единния пазар на ЕС.
Новото икономическо управление на ЕС към настоящия момент е една от най-актуалните теми от Европейския дневен ред. В своята същност новите мерки за икономическо управление отразяват необходимостта от синхрон между държавите-членки и европейските институции, с цел преодоляване на негативните последици от световната финансова и икономическа криза.
Провеждането на такава широка дискусия в рамките на Съвета за обществени консултации към КЕВКЕФ, от една страна, ще подобри информираността на гражданското общество по темата, а също ще разграничи всички позитиви, от които би могъл да се възползва бизнесът в новите икономически условия в ЕС. Целта на последващата дискусия е бизнесът да се произнесе по някои основни въпроси, като например идеята за унифициране на данъчните основи в ЕС, както по актуални теми, застъпени в 50-те предложения от Акта за Единния пазар на ЕС, оформени в анкета.
Дискусията върху новото икономическо управление с фокус върху бизнеса и неправителствения сектор е още една инициатива, която демонстрира все по-активното участие на Народното събрание в процеса на икономическо и бюджетно планиране, в контекста на новата роля на националните парламенти след Лисабонския договор.