Положителен доклад за България и Румъния по готовността им за присъединяване към Шенген
11/04/2011
На среща в ЕП в Брюксел с депутати от Народното събрание, представители от Комисията по европейските въпроси и контрола на европейските фондове и на Комисията по външна политика и отбрана, сред които Моника Панайотова, Доброслав Димитров, Димитър Чукарски, Меглена Плугчиева и др., евродепутатът Карлуш Коелю от ЕНП, докладчик по въпроса за готовността на страната ни за присъединяване към общото европейско пространство за пътуване без граничен контрол Шенген, заяви, че България отговаря на необходимите критерии, в някои аспекти дори повече от определени страни, които вече са членове на зоната. Той е силно впечатлен от последното си посещение в нашата страна и е категоричен, че ние опазваме морското си пространство много по- добре, отколкото страните от Средиземноморието. "Достатъчно съм убеден в готовността на България, за да препоръчам на ЕП да приеме положително становище", заяви Коелю. По думите му, Европейският парламент ще гласува на сесията си в Страсбург на 6 юни резолюцията си за приемането на България в Шенгенското пространство. Той уточни, че сесията на ЕП ще предшества заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, така че когато се съберат, министрите вече ще бъдат запознати със становището на ЕП. "Смятам, че решението на ЕП ще бъде положително", добави евродепутатът. "Не бих приел специално и отрицателно отношение от страна на Съвета", посочи той. "Засега, доколкото знам, мнозинството от страните в ЕС са "за" присъединяването към Шенген на България и Румъния, има две или три държави, които изразяват известни опасения, които може и да са оправдани, но не трябва да бъдат извинение за спиране на процеса", коментира Коелю. "Ние сме политици, ако имаме тревоги, трябва да ги изкажем и да потърсим решение", добави той. Според него е реално присъединяване до края на годината. "Преди беше необходимо подобряване на контрола по границата на България с Турция, но необходимите мерки бяха взети и изпълнени, няма повече извинение за забавяне на присъединяването на двете страни" коментира той. Той заяви още, че очаква обективно, а не субективно отношение от страна на страните- членки и уточняване на критерии, които се отнасят до всички държави от Шенгенското пространство, а не само към България и Румъния.
Португалският евродепутат е добавил точка към своя доклад, който ще представи на 12 април в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП (LIBE), в която е записал като задължение на България и Румъния да направят пълен анализ на първите 6 месеца от членството си в Шенген. Той направи уговорката, че това не е допълнително условие.
Председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в парламента Моника Панайотова заяви, че Докладът за готовността на България и Румъния за влизане в Шенгенското пространство е изключително положителен и за двете страни.
„В документа се отчита, че България е технически подготвена за членството в Шенгенското пространство, като се отчита дори че в определени области като сигурността и контрола на морската граница в много отношения е по-добре подготвена и е пример за добра практика от страни, които вече са членки на Шенгенското пространство” обясни Панайотова.
Тя посочи, че евродепутатите ще се стремят за постигане на широко мнозинство в Европейския парламент при приемането на докладите, за да може гласът на европейските граждани да бъде ясно чут и даде силно политическо послание на Съвета, който предстои през месец юни. Панайотова също уточни, че не трябва да се допускат двойни стандарти и появата на допълнителни критерии.
„В доклада има препоръка за създаване на специален пакет от мерки, който да отговори на събитията, които в момента се случват в Северна Африка”, каза още Моника Панайотова.
Председателя на Комисията по външна политкика и отбрана Доброслав Димитров благодари на докладчика за свършената работа. Той акцентира на това, че при предишната си среща с г-н Коелю, по време на посещението му в България в края на март, България все още е била в процес на изпълнение на техническите критерии. Към днешна дата това вече се е случило и България е изпълнила всички необходими критерии за членство.
Българският евродепутат и член на Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) Илияна Йотова заяви, че трябва да се направи всичко възможно, за да не се допусне обвързването на критериите за членство в Шенген с критериите по механизма за наблюдение и оценка на ЕК. Трябва да се пресекат всякакви опити да бъдат въвеждани допълнителни критерии, които не са прилагани при предишните разширения.
![](/pub/Documents/20110413100832IMG_3418.JPG)
![](/pub/Documents/20110413100843New Image.JPG)
![](/pub/Documents/20110413100852New Image5.JPG)
![](/pub/Documents/20110413100901New Image6.JPG)