Полското председателство на ЕС - представяне на програмата и приоритетите
14/07/2011
На съвместно заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските въпроси (КЕВКЕФ) и Комисията по външна политика и отбрана (КВПО), проведено на 14 юли 2011 г., Н. Пр. г-н Лешек Хенсел, извънреден и пълномощен посланик на Република Полша в Република България представи приоритетите на стартиралото от 1 юли 2011 г. Полско председателство на Европейския съюз. На заседанието участваха още посланикът на Република Унгария Н.Пр. г-жa Юдит Ланг, както и посланиците от новото Трио на Съвета на ЕС - Н. Пр. г-н Коре Янсон, посланик на Кралство Дания и Н. Пр. г-н Ставрос Амвросиу, посланик на Република Кипър.
Председателят на КЕВКЕФ - г-жа Моника Панайотова приветства новото европейско трио в лицето на Полша, Дания и Кипър, като запозна посланиците с новата инициатива на КЕВКЕФ – на всеки шест месеца да представят отчет за извършеното от Комисията в рамките на текущото председателство на ЕС. В тази връзка, председателят на КЕВКЕФ връчи на посланиците първия отчет на КЕВКЕФ за дейността на Комисията в рамките на Унгарското председателство на ЕС.
Отчетът на КЕВКЕФ може да бъде разгледан на: http://parliament.bg/pub/cW/Leaflet.pdf
Посланик Юдит Ланг представи накратко резултатите от Унгарското председателство на ЕС, преминало под мотото за „по-силна Европа”. Г-жа Ланг подчерта и същественият напредък по въпросите, свързани с новото икономическо управление на ЕС и Европейския семестър. В заключение, тя заяви подкрепата на Унгария за скорошното присъединяване на България към Шенген, като изрази очакване това да се случи до края на 2011 г. Г-жа Моника Панайотова и г-н Доброслав Димитров, председател на КВПО благодариха на посланик Ланг за успешната работа на Унгарското председателство и за оказаната активна подкрепа за присъединяване на България към Шенгенското пространство.
В контекста на застъпилото Полско председателство на ЕС, г-жа Панайотова изрази увереността си, че общата принадлежност на България и Полша към държавите от Централна и Източна Европа, както и сходното им историческо минало в стремежа към демокрация, ще изиграят важна роля в постигане на заложените от Полското председателство основни приоритети. Г-жа Панайотова обърна внимание, че в продължение на поетата линия от Унгарското председателство за „силна Европа”, полските приоритети могат да бъдат обединени в три ключови думи – „растеж, сигурност и откритост”, които да бъдат реализирани в духа на общата европейска солидарност.
Посланикът на Полша, Н.Пр. г-н Лешек Хенсел очерта планираните дейности в рамките на трите основни приоритети на Полското председателство:
• Европейската интеграция като източник на растеж;
• Сигурна Европа – храна, енергия, отбрана;
• Европа възползваща се от своята откритост.
Посланик Хенсел подчерта стремежа на Полша да постигне правилен „микс от политики”, в рамките на който той очерта като ключово предизвикателство пред новото Трио провеждането на дебатите по новата многогодишна финансова рамка на ЕС. В тази връзка, посланик Хенсел изрази убеждението, че новият бюджет на ЕС трябва да бъде формулиран по начин, който да спомогне за постигането на висока степен на териториална, икономическа и социална конвергенция. В заключение, посланик Хенсел увери, че България има пълната подкрепа на Полша за присъединяването си към Шенген и че Полша ще работи активно в тази посока.
Г-жа Панайотова благодари за оказаната подкрепа и поздрави Полското председателство за избраните приоритети, като обърна внимание, че КЕВКЕФ приветства подхода на председателството за формулиране на малко на брой, но конкретни приоритети. Тя обърна внимание, че именно този подход допринася за стратегическия фокус и постигането на реални и измерими резултати. В заключение, тя пожела успех на Полското председателство и изрази увереност, че поетата от Полша линия в духа на общата европейска солидарност, ще бъде успешно продължена от Дания и Кипър.
![](/pub/Documents/20110718042712EU_Polish_Presidency_logo-360x205.jpg)