КЕВКЕФ подкрепи Предложението за Директива на Европейския парламент и на Съвета за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления, COM (2011) 275
31/08/2011
На заседание, проведено на 31 август 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) разгледа предложението за Директива на Европейския парламент и на Съвета за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления, COM (2011) 275. Директивата е включена като т. 53 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2011 г).
Целта на предложението за директива е да се гарантират минимални стандарти, от които да се ползват жертвите на престъпления на територията на ЕС. Предвижда се и осигуряването на подкрепа и защита за членовете на семейството на жертвите. Предложените разпоредби с проекта на директива ще допринесат за утвърждаване на основните права на пострадалите от престъпления в Европейския съюз, независимо от тяхното гражданство или държава на пребиваване.
КЕВКЕФ приветства инициативата на Европейската комисия, с която се установяват общи минимални стандарти на защита на жертвите на престъпления на територията на Европейския съюз без да се създава допълнителна административна или финансова тежест. В тази връзка, КЕВКЕФ изразява положителна оценка за съответствието на проектоакта с принципите за субсидиарност и пропорционалност, съгласно Договора от Лисабон.
По съществото на проектоакта, КЕВКЕФ отправя препоръка при дефинирането на понятието „жертва на престъпление” да се прецени допълнително необходимостта от разширяване на понятието „членове на семейството” на пострадалия от престъпление. КЕВКЕФ изразява съображение, че включването на регистрираните партньори и небрачните партньори в кръга на лицата, които се считат за „членове на семейството”, би затруднило транспонирането и прилагането на директивата в част от държавите-членки. Освен това следва да се отбележи, че понятието „регистрирано партньорство” съществува в едва 14 държави-членки, като не всички държави-членки имат материалноправни норми в тази област, в т.ч. и България. В този смисъл е и изразената позиция на КЕВКЕФ по предложение за Регламент на Съвета относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решения в областта на имуществените последици на регистрираните партньорства COM(2011) 127 във връзка с прилагането на понятието „регистрирано партньорство”.
Позицията на българския парламент по предложението за директива, изразена чрез КЕВКЕФ, е изпратена до председателите на Европейската комисия и Европейския парламент, в рамките на политическия диалог.
Докладът на КЕВКЕФ по предложението за Директива, може да бъде разгледан на:
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/240/reports/ID/2904