КЕВКЕФ единодушно подкрепи предложението за Директива на Европейския парламент и на Съвета относно правото на достъп до адвокат в наказателните производства и правото на комуникация при задържане COM(2011) 326
03/11/2011
На заседание, проведено на 3 ноември 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) разгледа предложението за Директива на Европейския парламент и на Съвета относно правото на достъп до адвокат в наказателните производства и правото на комуникация при задържане COM(2011) 326. Директивата е включена като т. 54 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2011 г) и е част от пакета от мерки на ЕС за укрепване на процесуалните права на заподозрени лица и на обвиняеми в рамките на наказателното производство.
С предложението за директива се цели определянето на общи минимални стандарти за държавите-членки относно правото на заподозрените лица и на обвиняемите в наказателните производства да имат достъп до адвокат и при задържането им да могат да осъществят комуникация с трето лице, като например родина, работодател или консулска служба. Производствата във връзка с европейската заповед за арест (ЕЗА) също попадат в обхвата на директивата.
КЕВКЕФ приветства предложението за директива и счита, че то напълно съответства с принципа за субсидиарност, съгласно Договора от Лисабон. Съществуващите разлики в законодателното уреждане на правото на адвокат и правото на комуникация при задържане на национално ниво в различните държави-членки обосновава необходимостта от създаване на обща правна рамка на ниво ЕС, която да хармонизира националните норми в тази насока. КЕВКЕФ счита, че наличието на общи минимални стандарти във връзка с тези права ще насърчи взаимното доверие в наказателно-правните системи на държавите-членки, което от своя страна следва да допринесе за укрепване на съдебното сътрудничество и по-нататъшното утвърждаване на принципа на взаимно признаване на присъдите и съдебните решения и улесняване съдебната защита на индивидуалните права между държавите-членки на ЕС.
Същевременно КЕВКЕФ изразява някои съображения по отношение на принципа на пропорционалността във връзка с установените във всяка държава-членка процесуални норми за допустимост на доказателствата. Такива съображения са изразени и от Комисията по правни въпроси, която също подкрепя предложението за директива.
Позицията на българския парламент по предложението за директива, изразена чрез КЕВКЕФ, е изпратена до председателите на Европейската комисия и Европейския парламент, в рамките на политическия диалог.
Докладът на КЕВКЕФ по предложението за директива, може да бъде разгледан на: http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/240/reports/ID/2995