Новият законодателен пакет за Кохезионната политика на ЕС (2014-2020) - фокус върху резултатите и възможност за по-добра фискална дисциплина
30/11/2011
На свое редовно заседание, проведено на 30 ноември 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа Пакета от законодателни предложения за Кохезионната политика за 2014-2020 г., представен от Томислав Дончев - министър по управлението на средствата от ЕС. В контекста на бъдещето на Кохезионната политика и мястото на България в дебата, се откроиха следните важни послания, отправени от министър Томислав Дончев:
• Новата Кохезионна политика поставя силен фокус върху резултатите, с оглед постигане на целите на стратегията „Европа 2020“. Постигането на тези цели ще залегне и в т. нар. партньорски договори между ЕК и страните-членки, на база на които ще бъде отпускана безвъзмездната финансова помощ;
• Кохезионната политика след 2014 г. може да бъде инструмент за по-добра фискална дисциплина, предвид предложенията да се обвържат макроикономическите показатели на държавите-членки със средствата, които следва да получат от ЕС (т.нар. „условности“);
• Кохезионната политика е и предпоставка за по-добра координация на политиките, чрез предложението за въвеждане на т. нар. предварителни условия, които да бъдат налице, преди да бъде предоставена възможност за разплащане.
Министър Дончев сподели още, че през следващия програмен период ще се насърчават многофондовите програми, даващи възможност в рамките на една оперативна програма, в зависимост от приоритетите, да се използват целево различни източници на финансиране (КФ, ЕФРР и ЕСФ). КЕВКЕФ също приветства в становището си този подход. Според министъра по управлението на средствата от ЕС, в периода 2014-2020 г. средствата от ЕС в страната ще се управляват от по-малко на брой оперативни програми.
Г-н Дончев представи и новия Механизъм за свързване на Европа, като добра възможност за създаване на интелигентна инфраструктурна мрежа в Европа, чрез реализацията на големи проекти в областта на железопътната, енергийната и ИКТ инфраструктура. Все още липсва яснота на европейско ниво по конкретните параметри на механизма (вкл. по отношение на източниците на финансиране). Въпреки това, министър Дончев информира за стартиралата подготовка на списък с проекти, с които България да има готовност да кандидатства за финансиране от механизма. Като особено важен за България, министър Дончев посочи проекта за модернизиране на железопътната линия Видин-София-Кулата като част от Общоевропейския транспортен коридор IV.
В последвалата дискусия председателят на КЕВКЕФ, г-жа Моника Панайотова, заяви интересът на Комисията към процесите на програмиране за 2014-2020 г. В тази връзка, министър Дончев подчерта готовността си да представи пред КЕВКЕФ, още през пролетта на 2012 г. единен документ по секторните стратегии, постъпили от министерствата, върху които ще бъде изградена Националната програма за развитие.